Авторизація

» » Вступили в силу зміни до Конституції

Вступили в силу зміни до Конституції

Вступили в силу зміни до Конституції30 вересня набирають чинності зміни до Конституції України щодо правосуддя та нова редакція закону "Про судоустрій і статус суддів", який Верховна Рада прийняла 2 червня. Всі рівні судів реорганізовано, змінився порядок призначення суддів, а їхня недоторканність обмежена, повідомляє "Цензор".

"Cкасовується 5-річний термін призначення суддів, і вони призначаються виключно безстроково. При цьому вони фактично позбавляються недоторканності, і можуть бути затримані правоохоронцями за підозрою в скоєнні тяжких або особливо тяжких злочинів. Cкасовується можливість притягнення судді до відповідальності за винесення завідомо неправосудного рішення або за порушення присяги", - повідомляється.

Конституційні зміни передбачають реорганізацію Вищої ради юстиції до Вищої ради правосуддя (ВСП). Кінцевим терміном для обрання його членів встановлено 30 квітня 2019 року. Кількість членів ради збільшується на одного - до 21. З її складу виключаються міністр юстиції і генеральний прокурор.

Вища рада правосуддя буде мати право усувати, переводити, звільняти суддів і подавати Президенту подання на їх призначення. Також рада матиме право давати згоду на затримання і арешт суддів. Від Вищої кваліфікаційної комісії суддів до ВСП переходить право залучати суддів і прокурорів до дисциплінарної відповідальності. Ще ВСП отримує право призначати керівництво Служби судової охорони і Державної судової адміністрації - органу, відповідального за матеріально-технічне забезпечення судів. Таким чином, Президент і Рада позбавляються права звільняти суддів, але у глави держави залишається право їх призначати.

Президент позбавлений права створювати суди, ліквідовувати та реорганізовувати суди. Він не має права звільняти суддів Конституційного Суду - суддя зможе бути звільнений тільки за рішенням не менше 2/3 складу КС.

Закон підвищує з 25 до 30 років мінімальний вік для заняття посади судді і при цьому вводить систему конкурсного відбору для призначення суддів.

Збільшується термін повноважень генерального прокурора з 5 до 6 років, але забороняється йому займати цю посаду 2 терміни поспіль.

Вводиться інститут конституційної скарги, тобто скарги на протиріччя Конституції застосованого в кінцевому судовому рішенні закону при вичерпанні всіх інших національних засобів правового захисту. Вводиться право КС визначати конституційність які пропонуються для винесення на всеукраїнський референдум за народною ініціативою питань (за зверненням Президента або не менше 45 депутатів Ради).

Прокуратура втрачає функцію нагляду і займається тільки поданням публічного обвинувачення в суді та процесуальним керівництвом досудовим розслідуванням. За конституційними змінами, в Україні захищати громадян в суді можуть тільки адвокати.

Долучайтесь до нас у Facebook

Залишити коментар
Новини
  • Останні
  • Перегляди
  • Коментарі
Календар публікацій
«    Март 2023    »
ПнВтСрЧтПтСбВс
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031