Авторизація

» » Нафтовий картель демонструє розгубленість і нездатність впливати на ринок

Нафтовий картель демонструє розгубленість і нездатність впливати на ринок

Нафтовий картель демонструє розгубленість і нездатність впливати на ринокОПЕК залишається тільки мріяти про машину часу


"Не знаю, як ми будемо жити з цим", — сказав генеральний секретар ОПЕК Абдалла Салем Ель-Бадрі, розмірковуючи про здатність США легко ліквідувати дефіцит вуглеводнів, якщо ціна на нафту підніметься через скорочення видобутку іншими країнами.
Днями Росія, Саудівська Аравія, Катар і Венесуела домовилися заморозити видобуток. І ця угода, названа багатьма експертами нерозумною, також

По-перше, без приєднання до договору інших країн ефект буде якраз зворотним до очікуваного. А який-небудь Іран, готовий компенсувати стриманість інших гравців, завжди знайдеться. По-друге, ми маємо справу з кризою достатку. І її неможливо припинити простим стримуванням видобутку, бо ж технології розвиваються набагато швидше, ніж виснажується ресурс. Тобто нафта більше не цар і бог.

Близько півстоліття тому міністр нафтової промисловості Саудівської Аравії Закі Ямані сказав: «Кам'яний вік закінчився не тому, що у світі закінчилося каміння. Тож і нафтовий вік закінчиться не тому, що у нас закінчиться нафта». І, схоже, ми живемо саме на схилі нафтової ери. Це не значить, що світ у найближчі десять років раптом відмовиться від вуглеводнів. Просто сировинним державам уже явно не слід очікувати великих легких грошей.

23 лютого, ціни на нафту впали трохи більше ніж на 1% на тлі побоювань зростання її видобутку в Ірані. Якби не очікування спаду виробництва в США, падіння було б відчутнішим.
Ранком вартість квітневих ф'ючерсів північноморської нафтової суміші марки Brent падала на 1,76% — до $34,09 за барель, а ціна березневих ф'ючерсів на нафту марки WTI — на 1,83% до $32,75 за барель.

"Без конкретних дій, спрямованих на скорочення виробництва нафти, ціни не зможуть відновити зростання", — вважає сінгапурський брокер.
Збільшення поставок нафти з Ірану компенсуватиме будь-яке скорочення виробництва в США", — певен аналітик із ANZ Bank.

Усе це значить, що ціни продовжать коливатися в невеликому коридорі, але зростати в найближчій перспективі не зможуть. Спостереження за динамікою цін свідчить про правоту аналітиків. Недавній стрибок на 5 %, викликаний натяками Міжнародного енергетичного агентства (МЕА) про скорочення видобутку США, відразу компенсувався планами Ірану.

Крім того, наміри США скоротити виробництво на 600 тис. барелів на добу цього року й ще 200 тис. барелів на добу в наступному не означають, що саме такий вигляд матимуть плани американців у довгостроковій перспективі. За даними того ж МЕА, виробництво відновиться завдяки підвищенню ефективності витрат. І тоді до 2021 року це підвищить видобуток до рекордних 14,2 млн барелів на добу. На 5 млн барелів більше, ніж пік минулого року.

"Нарощування виробництва нафти в США не дасть цінам відновитися в найближчі роки. Як очікується, вона може досягти $80 за барель до 2020 року", — сказав керівник МЕА Фатіх Бірол.

Російські інформагенства перетворили висловлювання Бірола на новину дня, прогнозуючи зростання цін на нафту в три рази в найближчу п'ятирічку. Водночас депутати Держдуми надіслали міністрові економічного розвитку Росії лист, у якому запропонували заборонити експорт нафти зовсім.

Запропоновано протягом п'яти років повністю припинити продаж нафти за кордон і «розробити стратегію розвитку внутрішньої економіки країни». Оскільки Росія має зобов'язання перед партнерами, які необхідно виконати, процес планують запускати поетапно, скорочуючи продаж «чорного золота» за рубіж на 20 % на рік.

Економісти всерйоз пропозицію не сприйняли, зате народ виявився «за». У соцмережах росіяни весело обговорюють, що можна робити з нафти вдома, в Росії-матінці, — від декоративної косметики до синтетичних трусів. І тоді тримайтеся, Китай і США, російське економічне диво змусить усіх зойкнути.

Але жарти жартами, а призначення нафти вже в найближчій перспективі буде змінюватися. У сфері енергетики вона витісняється як мінімум газом. Ринок перестає бути глобальним і перетворюється (майже точно за прогнозами Михайла Юр'єва, до яких не дуже давно всі відмовлялися ставитися серйозно) на аналог ринку енергетичного вугілля.

Тим часом у США за останні сім років понад половина нових енергетичних потужностей створюється за рахунок поновлюваних джерел. У 2009 році інвестиції в нові поновлювані джерела енергії у світі перевищили $150 млрд. Сумарна встановлена потужність вітроустановок за 2005-2011 роки зросла в Китаї в 50 разів, у США — в 5 разів. На червень 2012 року потужність усіх вітрогенераторів світу склала 254 Гвт, а це третина від усієї потужності гідроенергетики.

Танці навколо нафти й цін на неї будуть тривати, поки це вигідно. Але всім учасникам процесу було б варто робити це з менш серйозними обличчями. Людство навчилося одержувати енергію практично з усього. А нафта – це вже не про те, це про бізнес.

"Я розмовляю з ЄС. Я говорю з росіянами. Я розмовляю з китайцями, я говорю майже з усіма, крім США, усе, чого я хочу, це діалогу", — нервує генсек ОПЕК. Це можна перекласти як «Я хочу відкрутити час назад і зупинити мить. Давайте домовимося, що надворі XX століття». Але машину часу, на жаль, ніхто ще не вигадав.

Марина БРИЛЬ

Долучайтесь до нас у Facebook, читайте наш канал у Telegram та отримуйте новини прямо у ваш смартфон

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
Залишити коментар
Новини
  • Останні
  • Перегляди
  • Коментарі
Календар публікацій
«    Січень 2018    »
ПнВтСрЧтПтСбНд
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031