Авторизація

» » » Як не парадоксально, єдиним захисником Білорусі від Москви лишився Лукашенко, – експерт

Як не парадоксально, єдиним захисником Білорусі від Москви лишився Лукашенко, – експерт

Як не парадоксально, єдиним захисником Білорусі від Москви лишився Лукашенко, – експерт
Як не парадоксально, єдиним захисником Білорусі від Москви лишився Лукашенко, – експерт
Президент Білорусі Олександр Лукашенко. Фото: Getty Images/Global Images Ukraine
Я погоджуюсь з правилами сайту та політикою приватності
Російська державна машина кине зараз усі сили на те, щоби змусити президента Білорусі Олександра Лукашенка підписати союзну угоду-лайт: його будуть схиляти підписатись за створення єдиної валюти з емісійним центром у Москві, за єдину митницю і єдине податкове законодавство. Якщо він відмовиться реалізовувати це, Путін замінить його кимось поступливішим.
Про це у коментарі ІА ZIK заявив експерт з питань міжнародної безпеки Євген Жеребецький.
Відповідаючи на питання про вірогідність «повного поглинання» Білорусі Росією, він зазначив, що якщо розуміти це як інкорпорацію на зразок такої, яка сталася з українськими землями після Люблінської унії, то такий варіант не виключений, але маловірогідний.
«Сумнівно, що Олександр Лукашенко погодиться приєднати Білорусь до Росії на правах 86-го суб’єкта Російської Федерації. Однак Лукашенко людина, а всі люди смертні, і «Бацька» добре розуміє, з ким має справу: оскільки навколо Білорусі нині почалась велика гра і Лукашенко є головною перешкодою для планів Путіна (інші запобіжники проти приєднання Білорусі до Росії Лукашенко знищив сам), то Путін завжди може позбутись незручного «союзника». Слід відзначити, що інтенсивність і частота білорусько-російських переговорів протягом 2018 року свідчить про те, що Олександр Григорович бореться з кремлівським крокодилом відчайдушно. І тут гріх не згадати, що саме «Бацька» всіх білорусів і є тим «стратегом», який і поставив Білорусь на грань фактичної втрати міжнародної правосуб’єктності і суверенітету. Це він 8 грудня 1999 року разом з Борисом Єльциним поставив свій підпис під союзним договором з Росією, в якому було закладено єдиний парламент, президент, уряд, спільну грошову одиницю, кордони і військо. І лукавий Лука надіявся, що президентом нової білорусько-російської держави буде саме він. Важко повірити, що Лукашенко не розумів, що підписав документ, яким заклав бомбу із заведеним годинниковим механізмом під Білоруську державу. Далі, через три тижні після підписання союзного договору, Єльцин оголосив про свою відставку, й об’єднання, а фактично – приєднання Білорусі до Росії, для Лукашенка втратило всякий сенс і привабливість», – зазначив Жеребецький.
«Потім, на початку 2000-х, він відбився від виконання записаних в Угоді планів, але наприкінці 2018 року бумеранг знову прилетів до того, хто його запустив. І нинішня ситуація для Лукашенка є набагато драматичніша: з тодішнім президентом Борисом Миколайовичем, так чи інакше, завжди можна було домовитись: ведмеді – вони завжди якісь спокійніші і більш прогнозовані. А от домовитись про якісь поступки з крокодилом – неможливо за визначенням. І «Бацька» це дуже добре розуміє», – додав експерт.
Таким чином, на його думку, виходячи з поточної ситуації – війна в Україні, в Сирії, скандальні провали російських кілерів, шпигунів і хакерів, санкції, зростаюча політична й економічна ізоляція РФ – Путін не стане робити різких кроків, вводити «ввічливих чоловічків» у Білорусь, проводити референдум на підтвердження Союзного договору і т.д. Тим більше, погрожувати Лукашенкові аншлюсом.
«Однак, якщо Олександр Григорович не придумає якийсь нестандартний і неочікуваний план (наприклад, денонсацію союзної Угоди з Росією), крокодил спочатку з’їсть його, а тоді – його країну. Варто також зазначити, що завдяки своїм «геніальним» стратегічним талантам і непересічній працьовитості, «Бацька» практично повністю зачистив свою країну від відважних пасіонарних особистостей. Тому обіпертись всередині країни на сильні політичні партії, державницьке пробілоруське громадянське суспільство, на союзників серед інтелігенції і національне експертне середовище, незалежні ЗМІ нині цей маленький диктатор не може. Бо усі 24 роки свого правління він цілеспрямовано викошував на політичному полі Білорусі все живе і справжнє. Він сам один і не має на кого обіпертись. Також немає у нього союзників у світі і, найгірше, він не може стовідсотково покластись навіть на свої спецслужби та армію. І все це добро всередині і навколо Білорусі він створив власними руками», – підкреслив Євген Жеребецький.
Також він додав, що створення тісного білорусько-російського союзу, у випадку його реалізації, несе прямі й опосередковані загрози для України:
«Якщо коротко, то утворення єдиного уряду, єдиних збройних сил, єдиного зовнішнього союзного кордону, призведе до того, що російська армія збільшиться на 72 500 білоруських військовослужбовців, які будуть підпорядковуватись єдиному союзному Міністерству оборони і Генеральному штабу на Фрунзенській набережній в Москві. Російські спецслужби також збільшаться на декілька десятків тисяч кадрових офіцерів КГБ і військової розвідки Білорусі. Об’єднана російсько-білоруська армія буде стояти на північному кордоні з Україною й управляти нею будуть російські генерали. Таким чином, вздовж усього сухопутного північно-східного кордону ми отримаємо де-факто російську армію, підкріплену білоруськими військами.
Що стосується невійськових загроз, то утворення союзної держави призведе до різкого скорочення господарських українсько-білоруських зв’язків, замороження крупних інфраструктурних проектів (наприклад, реалізації білорусько-українського проекту торгового шляху по Дніпру, який дозволить істотно пришвидшити і здешевити транзити товарів між Чорним і Балтійським морями) і тому подібне. Нарешті слід пам’ятати, що приєднання Білорусі до Російської Федерації автоматично включить щодо Білорусі режим міжнародних санкцій, який нині застосовується до РФ. А єдина союзна митниця заблокує всю українсько-білоруську торгівлю».
Водночас експерт сумнівається, що зросійщене і зденаціоналізоване білоруське суспільство відважиться протистояти поглинанню Білорусі Росією. Він повторив, що Лукашенко подбав про те, аби всякий вітчизняний протестний елемент перебував або тюрмі, або за кордоном. «Як це не парадоксально, єдиним серйозним захисником Білорусі від Москви нині залишився Олександр Григорович Лукашенко», – констатує Жеребецький.
На його думку, долю самого Лукашенка точно спрогнозувати важко. «У його московського візаві по останніх переговорах з Москви є дуже великий набір інструментів впливу: від рицину, полонію і «новічка» – до військового путчу чи нафто-газової удавки. Виглядає на те, що російська державна машина кине зараз усі сили на те, щоби змусити Лукашенка підписати союзну угоду-лайт: його будуть схиляти підписатись за створення єдиної валюти з емісійним центром у Москві, за єдину митницю і єдине податкове законодавство. Паралельно росіяни вже затвердили Нову союзну військову доктрину, завершили роботу над гармонізацією союзного законодавства, а 28 грудня прем’єр РФ Д.Медвєдєв створив робочу групу з об’єднання Білорусі та Росії. Тобто Лукашенка шляхом несилового тиску будуть змушувати згоджуватись на поетапну інтеграцію Білорусі у склад Російської Федерації. Якщо він відмовиться реалізовувати те, на що він сам колись погодився і підписав, Путін замінить його кимось поступливішим. У будь-якому разі поглинання білоруського кролика російським удавом буде відбуватись поетапно, без зайвого шуму і за повного розуміння як самих білорусів, так і їх європейських сусідів», – зазначив експерт.
«Без всякого сумніву, реакція Заходу буде жорстка, як завжди – принципова і, безумовно, результативна: ЄС висловить глибоку стурбованість, а Сполучені Штати – дуже глибоку стурбованість. Заради справедливості, варто зазначити, що сказати щось більше, наприклад, про ймовірні санкції щодо Путіна, який «насильно» захоплює Білорусь, вони аж ніяк не можуть: немає підстав. Де вуличні протести обуреного войовничого білоруського народу, палаючі шини на їхньому головному майдані, арешти активістів, бійки з омоном і захоплення приміщень КГБ, прокуратур чи міліції? Немає. Може, їм це подобається. Як нашим донбаським сепарам, які блокували дніпропетровських десантників, коли ті йшли на війну з московськими окупантами. Зрештою, це сам глава держави Білорусь спланував, написав і дав старт початку ліквідації власної держави. Йому і вигрібати з цього лайна», – додав він.
Як повідомлялося, тема можливої анексії Білорусі Росією актуалізувалася наприкінці минулого року. 19 грудня російський президент Володимир Путін схвалив військову доктрину союзної держави, пізніше прем’єр Дмитро Медведєв створив робочу групу з «інтеграції Росії і Білорусі». Рамковий союзний договір був підписаний Єльциним і Лукашенком ще в 1997 році. У цьому документі йшлося фактично про федерацію двох держав з єдиною валютою, ринком, судовою системою, зовнішньою політикою, об’єднаними системами енергетики, транспорту і зв’язку. У реальності до такої тісної інтеграції справа все ще не дійшла, але дискусії стосовно цього в останні тижні поновилися. І все це на фоні ускладнення відносин Мінська та Москви після взаємних звинувачень, пов’язаних із новими митами на нафту і газ.

Долучайтесь до нас у Facebook

Залишити коментар
Новини
  • Останні
  • Перегляди
  • Коментарі
Календар публікацій
«    Сентябрь 2020    »
ПнВтСрЧтПтСбВс
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930