Авторизація

» » » Черниця, яка облизувала пензлик, допомогла зробити важливе наукове відкриття

Черниця, яка облизувала пензлик, допомогла зробити важливе наукове відкриття

Черниця, яка облизувала пензлик, допомогла зробити важливе наукове відкриття
У зубному камені нижньої щелепи жінки, яка жила за часів Середньовіччя, відкрито ультрамаринові частинки – дорогий пігмент, отриманий з лазуриту. Це означає, що в давнину не тільки монахи, а й монахині займалися прикрашуванням розкішних ілюстрованих рукописів. Науковцям вдалося зробити це важливе відкриття завдяки тому, що дехто колись облизував пензлик.
Про це повідомляє Інститут ім. Макса Планка.
Дослідники різних інституцій, включаючи Інститут історії людини ім. Макса Планка та Університет Йорка, дослідили скелети жінок, які були поховані в невеликому монастирі в Далхеймі у Німеччині. Точна дата його заснування невідома. Фахівці вважають, що громада черниць могла постати ще в Х ст., але найстарші згадки про монастир походять щойно з 1244 року. Швидше за все, тут жили 14 жінок.
У зубному камені однієї із них виявили численні частинки синього пігменту. Померлій близько 1000-1200 рр., черниці було 45-60 років. Скелет не містив специфічних патологічних змін. Не було жодних ознак, які б свідчили про травму чи інфекцію. Єдиною унікальною особливістю її залишків були сині частинки на зубах.
«Коли камінь розчинився, він «випустив» сотні блакитних частинок», – зазначила Аніта Радіні з Йоркського університету. Аналізи, проведені з використанням різних методів, включаючи Раманівську мікроспектроскопію та рентгенівську енергетичну дисперсійну спектроскопію, показали, що це пігмент, який отримують із лазуриту.
«Ми дослідили багато сценаріїв того, як мінерал міг потрапити в зубний камінь цієї жінки. Враховуючи його поширення в роті, ми прийшли до висновку, що найбільш вірогідною версією є те, що монахиня малювала і облизувала кінчик пензлика під час цього процесу», – підкреслила Моніка Тромп з Інституту ім. Макса Планка.
«Ультрамарин, а також срібло та золото використовували лише для найбільш розкішних рукописів. Цими матеріалами могли послуговуватися лише письменники та художники з винятковими здібностями», – акцентувала Елісон Біч з Університету штату Огайо.
Автори дослідження, опублікованого у журналі Science Advances, додали, що відкриття такого цінного пігменту в роті жінки ХІ століття з сільської місцевості Німеччини було принаймні несподіваним. Незважаючи на те, що Німеччина була активним центром книжкового виробництва протягом цього періоду, було дуже важко довести внесок жінок у цю сферу. Через смирення багато середньовічних книжників і художників не підписували свої твори. Невміння науковців виокремити жіночу працю над рукописами, привело до того, що більшість сучасних вчених припускали, що жінки відігравали незначну роль у цьому процесі.
«Ця жінка була включена в глобальну мережу, що простиралася від золотоносних шахт в Афганістані, через торгові метрополії мусульманського Єгипту і візантійського Константинополя, до своєї громади в середньовічній Німеччині. Зростаюча економіка Європи ХІ століття збільшила потребу в цінному і унікальному пігменті», – додав Майкл Маккормік з Гарвардського університету.
«Ми маємо прямі докази існування жінки, яка не просто малювала, а малювала дуже рідкісним і дорогим пігментом, крім того, живучи у віддаленому місці. Без використання сучасних технологій історія цієї жінки могла б залишатися таємницею назавжди. Цікаво, скільки митців ми можемо знайти на середньовічних кладовищах, якщо придивимося до них уважніше», – підсумував Крістіна Варіннер з Інституту ім. Макса Планка.
Нагадаємо, вчені виявили рештки вимерлого кита виду Dorudon atrox всередині величезного стародавнього кита Basilosaurus Isis.

Долучайтесь до нас у Facebook

Залишити коментар
Новини
  • Останні
  • Перегляди
  • Коментарі
Календар публікацій
«    Январь 2021    »
ПнВтСрЧтПтСбВс
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031