Авторизація

» » » Маленькі динозаври: китайські вчені знайшли «проміжну ланку» в еволюції птахів

Маленькі динозаври: китайські вчені знайшли «проміжну ланку» в еволюції птахів

Маленькі динозаври: китайські вчені знайшли «проміжну ланку» в еволюції птахів
Маленькі динозаври: китайські вчені знайшли «проміжну ланку» в еволюції птахів
"/>
Я погоджуюсь з правилами сайту та політикою приватності
Палеонтологи оприлюднили раніше невідомий вид примітивних птахів з незвичайною анатомією скелета.
Говорити, що люди походять від приматів, не зовсім точно: ми і є приматами. Те ж стосується і птахів – найпоширенішого класу вищих хребетних. Сьогодні їх існує понад 18 тисяч видів, і всі вони не «відділилися» від динозаврів – вони і є динозаври, представники тієї ж древньої групи, багато гілок яких вимерло близько 65 мільйонів років тому.
Сучасні дослідження в принципі не дозволяють провести чітку межу між «справжніми птахами» і древніми динозаврами-тероподами, багато з яких мали і схожий скелет, і пір’я. З іншого боку, деякі нюанси еволюції, яка надала птахам сучасного вигляду, залишаються погано зрозумілими. Важливий пробіл в еволюційному ланцюжку закриває нова знахідка китайських палеонтологів.
У статті, опублікованій в журналі Proceedings of the National Academy of Sciences, Чжунхе Чжоу (Zhonghe Zhou) і його колеги описують раніше невідомого предка птахів, що жив ще 127 мільйонів років тому, задовго до вимирання динозаврів. Знахідку вчені віднесли до окремого виду та роду – Jinguofortis perplexus – і відзначають, що вона існувала як раз в той період, коли предки птахів вчилися справжньому польоту, пише naked-science.
Маленькі динозаври: китайські вчені знайшли «проміжну ланку» в еволюції птахів

Фото: Wang et al., 2018
На відміну від живучих приблизно в ті ж роки археоптерикса та інших літаючих динозаврів, хребет цієї «пташки» вже не переходив в довгий хвіст. Замість цього його хвостові хребці були вкорочені і зросталися, утворюючи єдину кістку, подібну на пігостиль, яка служить опорою для рульового пір’я більшості сучасних птахів (хоча самих цих потужних пір’я у J. perplexus, мабуть, ще не було). Знахідка стала одним з найбільш ранніх зразків птиці з пігостилями.
Частково зрослися у J. perplexus і фаланги третіх пальців, що ще не було властиво іншим раннім предкам птахів, але відображає майбутню тенденцію до спрощення і зміни скелета в ході довгої адаптації до польоту. Разом з тим його щелепи зберегли набір дрібних і гострих зубів, хоча знайдені разом із зразком сліди камінців-гастролітів свідчать, що ця стародавня птиця харчувалася рослинною їжею. Судячи з розміру і геометрії крил, птахи могли мешкати в густих лісах.
Незвичайною була і анатомія плечового пояса J. perplexus, кістки якого зрослися навіть сильніше, ніж у сучасних птахів. Виходячи з неї, автори вважають, що літали ці тварини теж злегка інакше. За словами вчених, це ілюструє нові уявлення про еволюційний розвиток польоту у птахів, яке виявляється суцільно прямим ланцюжком змін, а різноспрямованим складним «пошуком» оптимальних рішень, анатомічних деталей, механіки та аеродинаміки польоту.

Долучайтесь до нас у Facebook

Залишити коментар
Новини
  • Останні
  • Перегляди
  • Коментарі
Календар публікацій
«    Апрель 2021    »
ПнВтСрЧтПтСбВс
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930