Авторизація

» » » Нова угода щодо Brexit: про що попередньо домовилися Велика Британія з лідерами ЄС

Нова угода щодо Brexit: про що попередньо домовилися Велика Британія з лідерами ЄС

Нова угода щодо Brexit: про що попередньо домовилися Велика Британія з лідерами ЄС
Нова угода щодо Brexit: про що попередньо домовилися Велика Британія з лідерами ЄС
Велика Британія от-от вийде зі складу ЄС
Я погоджуюсь з правилами сайту та політикою приватності
Напередодні стало відомо, що Велика Британія попередньо домовилася з Євросоюзом стосовно Брексіту. «У нас є відмінна нова угода, яка повертає нам контроль», – написав британський прем’єр-міністр Борис Джонсон у своєму Твіттері. Правда, політик не сказав, що саме він має на увазі, говорячи про «блискучу домовленість».
Згодом заяву Джонсона підтвердив і голова Єврокомісії Жан-Клод Юнкер. Зокрема, він зазначив, що угода справедлива і збалансована як для ЄС, так і Великої Британії.
Насправді цей договір нарешті поклав край дискусіям щодо кордону між Ірландією, котра залишиться країною Євросоюзу, та Північною Ірландією, яка є частиною Великої Британії, і повинна покинути Євросоюз разом з королівством.
Що передбачає нова домовленість між Великобританією і ЄС
Для прем’єр-міністра Великої Британії Бориса Джонсона було важливо, аби Північна Ірландія залишилася у рамках британського митного простору. Можна припустити, що саме цього стосується новий договір, про який сторони домовилися 17 жовтня.
Нова угода, укладена між Великобританією та Євросоюзом, має бути затверджена на саміті ЄС 17-18 жовтня. Після цього її повинен схвалити парламент Великобританії на екстреному засіданні 19 жовтня.
За словами Мішель Барньє, голови делегації ЄС на переговорах по Брексіту, пріоритет ЄС та Великої Британії – захист миру, стабільності на ірландському острові та узгодження кількох векторів. Відповідно до них, в угоді про Брексіт має бути прописано, що митних постів між Ірландією та Північною Ірландією не передбачається, натомість зберігається загальноірландська економіка і захищається єдиний ринок ЄС.
Новий договір складається з домовленостей, досягнутих експрем’єркою Терезою Мей, але містить у собі і нові – стосовно Північної Ірландії. Серед них, зокрема, такі:
Велика Британія підпорядковуватиметься чинним нормам Євросоюзу до кінця 2020 року, аби підприємці могли адаптуватися до нововведень.
Велика Британія повинна сплатити «відступні» за вихід з Євросоюзу — близько 33 мільярдів фунтів.
Гарантуватимуться права громадян Євросоюзу, котрі мешкають у Великій Британії, та британців, що живуть у країнах Європейського Союзу.
Північну Ірландію включать до єдиного ринку Євросоюзу.
Скасовано варіант щодо «бекстопу», який по суті залишав Велику Британію у складі європейського Митного союзу. Нагадаємо, так званий бекстоп – це режим підтримки перебування Північної Ірландії у складі Митного союзу ЄС після настання перехідного періоду Брексіту. «Бекстоп» мав діяти доти, доки королівство та ЄС не домовляться про «прозорість» кордону з Північною Ірландією.
Північна Ірландія залишиться частиною митного простору Великої Британії та братиме участь у всіх торгівельних документах, укладених уже після Брексіту.
Цікаво, що саме Північна Ірландія буде своєрідними «ворітьми» до митної зони Євросоюзу. Отож, королівство не обкладатиме податками продукти, що ввозитимуться до Північної Ірландії, якщо вони передбачені для транспортування через кордон.
До того ж, згідно з новою домовленістю, Північноірландська асамблея раз на чотири роки голосуватиме за те, щоб залишити без змін вказані торгові правила.
Реакція на угоду у Великій Британії
У Європейському парламенті заявили, що не голосуватимуть за угоду щодо виходу Великої Британії з Європейського Союзу без попереднього схвалення британського парламенту (після 19 жовтня).
На думку лідера опозиції британського парламенту Джеремі Корбіна, ця домовленість є гіршою, аніж попередня – укладена за часів прем’єрства Терези Мей. Відтак Корбін вважає, що парламент не має підтримувати новий договір.
Цікаво, що Демократична юніоністська партія Північної Ірландії також непевна у правильності та вигідності такої домовленості. Представники ірландської політсили заявили, що питання стосовно кордону все ж існують, і тому вони не готові підтримувати її.
У Шотландській національній партії теж зазначили, що не голосуватимуть у британському парламенті за договір Бориса Джонсона щодо Брексіту. Лідер партії Нікола Стерджен певен, що нова угода лише ускладнить вихід Великої Британії з ЄС та ослабить відносини з Євросоюзом у контексті харчових стандартів, захисту навколишнього середовища та прав працівників.
Що матиме Велика Британія після Брексіту
У 2016 році на території всієї Великої Британії пройшов референдум, де британці мали підтримати вихід королівства зі складу Європейського Союзу або не погодитися з такою перспективою.
Вихід Великої Британії з ЄС назвали Брексітом (Brexit – «Britain» (Британія) + «Exit» (вихід) і запланували на 29 березня 2019 року. Однак до цього часу британський парламент не встиг схвалити договір про Brexit – документ, яким регулюється вихід з ЄС. Пізніше британці вирішили покинути єврозону 30 червня 2019 року, але і цю дату потім перенесли на жовтень. Отож, останньою домовленістю Великої Британії з Євросоюзом Брексіт заплановано на 31 жовтня 2019 року.
Нещодавно – 25 вересня – прем’єр-міністр Великобританії Борис Джонсон підкреслив, що у випадку відсутності домовленостей з ЄС, які влаштовуватимуть обидві сторони, він готовий вивести королівство з Євросоюзу взагалі без жодних домовленостей. Голова уряду має намір зробити це не пізніше 31 жовтня.
Цікаво, що його певним чином підтримала королева Єлизавета ІІ. У своїй нещодавній промові вона заявила, що «пріоритет її уряду завжди полягав у забезпеченні виходу Великобританії з Європейського союзу 31 жовтня».
Наприкінці серпня Єлизавета ІІ підписала закон, який не допускає «жорсткого» Брексіту (припинення членства Великої Британії у ЄС без угоди), навіть якщо до 31 жовтня договір з ЄС не буде укладений.
Детальніше про Брексіт, його умови та наслідки для Великої Британії можна прочитати у нашому матеріалі за цим посиланням.
*************
Здавалося б, найбільший камінь спотикання між ЄС та Британією подолано – угода є і вона нарешті задовольняє обидві сторони. Однак, у Палаті громад майже всі – опоненти Бориса Джонсона, тому на парламентському голосуванні 19 жовтня вони можуть не підтримати та не прийняти новий варіант договору про Брексіт.

Долучайтесь до нас у Facebook

Залишити коментар
Новини
  • Останні
  • Перегляди
  • Коментарі
Календар публікацій
«    Май 2021    »
ПнВтСрЧтПтСбВс
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31