Авторизація

» » » Випробування приниженням: Яке місце Росії у світі, де править Китай

Випробування приниженням: Яке місце Росії у світі, де править Китай

Випробування приниженням: Яке місце Росії у світі, де править Китай
Випробування приниженням: Яке місце Росії у світі, де править Китай

[/i]

Лілія Шевцова

Російський політолог, доктор історичних наук
Випробування приниженням: Яке місце Росії у світі, де править Китай
Китай і Росія
Я погоджуюсь з правилами сайту та політикою приватності
Москва наполягає на рівному статусі з Пекіном, а Росія намагається стати мостом між Європою і Азією. Китай, можливо, погодиться з цим, але в обмін на визнання лідерства Піднебесної.
Оригінал на сторінці Лілії Шевцової у Facebook.
Випробування приниженням
Втрата Росією орієнтира внутрішнього розвитку очевидна. Сумна доля повислих в повітрі «нацпроєктів» тільки посилює враження паралічу.
А тепер наша національна самосвідомість має підготуватися до нового удару - Росія не розуміє, як їй зберегти себе в якості члена глобального «концерту». Загрозливий рик не може приховати того, що хребет державності надламаний. Кремль насилу імітує те, що йде в історію.
Розсипаються «концепти», які повинні обгрунтувати світові претензії Росії і допомогти державі, що заблукала у часі і просторі, зберегти свою гідність. Причому, прокремлівських «стратегів» не бентежить, що їхня риторика суперечить здоровому глузду.
Так, Росія роками нила про те, що її «не поважають» і «принижують». При цьому незрозуміло, як претензія на велич може поєднуватися з жалібними стогонами.
Наш політичний клас до сих пір не може заспокоїтися з приводу розширення НАТО, забуваючи, що наявність у Росії ядерної зброї робить непотрібним створення навколо Росії буферних «сфер впливу».
Сьогодні російську владу та її пікейних жилетів понесло в іншу крайність. Від стогонів вони перейшли до ейфорії, що ліберальний порядок обвалився, а його несуча опора, - Америка, - залишає сцену. Дійсно: британці і американці, дві великі нації, які внесли основний внесок в створення ліберальної демократії і світового порядку, вирішили закритися вдома. Втомилися, перенапружилися.
Великобританія залишає ЄС, обезкровлюючи єдину Європу. Америка не тільки відмовляється від ролі світового модератора і наглядача. Америка починає підривати принципи, які сама ж і встановлювала.
Але наскільки обгрунтована російська радість? Адже виникає дарвінівський світ, в якому Росії не обов'язково буде комфортно.
Наші «стратеги» заспокоюють: багатополярний світ - це те, що нам потрібно. Але ж багатополярність означає формування «полюсів», навколо яких повинні групуватися залежні держави. Де ж наша галактика, якщо навіть білоруський лідер Олександр Лукашенко фрондує. «Стратеги» заспокоюють: «У нас залишається Центральна Азія!» Ну так, звичайно, якщо звідти піде Китай.
Отже, розуміючи, що мрії про багатополярності можуть розвіятися, кремлівська рать завела пісню про «Велику Євразію». Ця споруда має охопити і Європу. Цікаво, а європейців запитали, чи хочуть вони приєднатися?
Велика Євразія мислиться, як спільнота без лідерів. Коротше, «хмара в штанях», де все буде вирішуватися спільно. Але як тоді ким ми будемо керувати?
Ось ще одна «мулька», народжена провладними умами: Росія має стати мостом між Європою і Азією. Але як Росія, яка відтепер себе вважає особливою цивілізацією, буде працювати «мостом»? Чи зможе Росія продовжувати претендувати на те, щоб бути і Європою, і Азією? Виникає загроза плутаної національної свідомості - ми не знатимемо, хто ми такі! Втім, а чи знаємо ми це зараз?
А як приховати той факт, що лідером Євразії буде Китай?
Велика Євразія "буде врівноважувати міць Пекіну», заспокоюють нас «стратеги». Але хто ж ризикне «врівноважити» Китай?!
Москва наполягатиме «на рівному статусі», а Пекін з цим погодиться, упираються оптимісти. Та невже? Який же «рівний статус» при такій принизливій асиметрії: ВВП Китаю - 14,2 трлн дол, а ВВП Росії-1,6 трлн дол; оборонний бюджет Китаю - 230 млрд дол, в оборонний бюджет Росії - 60 млрд дол.
Тим часом, Китай будує свою Євразію, плануючи тільки в Європі інвестувати 1 трлн долл. Китайська Євразія є частиною мегапроєкту «Один пояс - один шлях», в якому погодилися брати участь 125 країн і 29 міжнародних організацій. В рамках цього проєкту Китай формує транспортну і економічну інфраструктуру, яка охоплює не тільки Азію, Європу, але і Африку.
Словом, Китай зробив заявку на роль глобальної наддержави, пропонуючи світові свою філософію життя і організацію суспільства. Щоправда, самі китайці поблажливо допускають формування нового «двополюсного світу». Але іншим полюсом вони вбачають зовсім не Росію, а США.
Втім, місце Росії на світовій сцені вибудовується. Росія стала китайської бензоколонкою. І - як не дивно - цим задоволена. А нещодавно Путін з гордістю заявив, що Росія готова стати і китайським ландскнехтом, допомагаючи Пекіну будувати систему попередження про ракетний напад. Ми погодилися взяти сторону Китаю в його протиборстві з західним світом і китайська безпека стає російським національним інтересом.
Можливо, це і є основним досягненням путінської епохи. Можливо, її архітектори розуміють, що вони зробили. Що підвищує їхню історичну відповідальність за вибір траєкторії.
Ми ще згадаємо ліберальний порядок, який гарантувала Америка. Ми ще згадаємо, як м'якотілий Захід умилостивляв Росію, прагнучи її інтегрувати. Як Захід намагався нас стримати, укладаючи в обійми.
Це час закінчився. Настає нове життя. Доведеться думати не про рівноправне партнерство з іншими наддержавами, а про роль їх «молодшого партнера». Хто знає, що Китай вкладе в це поняття.
Будемо сподіватися, що китайці згадають свою ідею гармонії. Будемо сподіватися на їх гуманність. Але не будемо забувати, що Китай може погодитися бути «гуманним авторитетом» тільки в обмін на нашу згоду з його лідерством. А поки задумаємося: що ж мають китайці на увазі, ставлячи перед собою завдання побудувати в світі «співтовариство з єдиною долею»? Як туди зможе вписатися Росія?
А якщо Росія раптом вияве норовливість? Тоді новий гегемон може затягнути зашморг. Ох, ще прийде момент, коли ми будемо згадувати світ, яким керував дядько Сем.
Лілія Шевцова

Долучайтесь до нас у Facebook

Залишити коментар
Новини
  • Останні
  • Перегляди
  • Коментарі
Календар публікацій
«    Март 2021    »
ПнВтСрЧтПтСбВс
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031