Авторизація

» » » Вперше в історії: Що відомо про нову очільницю МВФ Крісталіну Георгієву зі Східної Європи

Вперше в історії: Що відомо про нову очільницю МВФ Крісталіну Георгієву зі Східної Європи

Вперше в історії: Що відомо про нову очільницю МВФ Крісталіну Георгієву зі Східної Європи
Вперше в історії: Що відомо про нову очільницю МВФ Крісталіну Георгієву зі Східної Європи
Крісталіна Георгієва стала новою очільницею МВФ
Я погоджуюсь з правилами сайту та політикою приватності
У міжнародній політико-економічній спільноті – зміни. 12 вересня Крістін Лаґард залишила своє крісло очільниці Міжнародного валютного фонду, а вже 25 вересня на посаду голови МВФ призначили представницю Східної Європи – вперше за всю історію існування Фонду. Отож, з 1 жовтня протягом п’яти років керувати головною фінансовою організацією світу з надання мільярдних позик буде громадянка Болгарії Крісталіна Георгієва.
Хто така Крісталіна Георгієва і чому вона
Європі ніколи не було властиво обирати на керівні посади людей, молодших п’ятдесяти років – Ліліан Паск'є, Йенс Столтенберг, Антоніу Гутерріш, зрештою Крістін Лаґард – усі вони досвідчені керівники з блискучою кар’єрою. За європейськими мірками, це безумовна перевага – досвід, сталий світогляд, професіоналізм та зріла особистість. У цьому Крісталіна Георгієва не є винятком. Проте якою б вона не була професійною, перед МВФ, а відтак, і перед нею стоять надзвичайно серйозні виклики, владнання яких буде доленосним для всього світу.
Вона – політикиня зі стажем, має активну громадську позицію, і звісно, як усі європейські лідерки – усміхнена.
Усі світові ЗМІ встигли підкреслити, що Георгієва є «першою людиною з країни з ринковою економікою, що розвивається, котра очолить МВФ з моменту його створення у 1944 році».
Крісталіна Георгієва народилася у 1953 році у столиці Болгарії Софії. Має освіту економіста, свого часу була європейським комісаром від Болгарії, з 2010 року комісаркою Єврокомісії з міжнародної співпраці, гуманітарної допомоги і реагування на кризу та експерткою зі сталого розвитку. Отож, досвід як наукової роботи, так і міжнародної дипломатії у неї, безумовно, є.
До того ж, нове місце роботи для Георгієвої насправді не таке вже й нове. З січня 2017 року вона працювала головним виконавчим директором Світового банку, а цьогоріч з лютого по квітень була тимчасовим президентом Групи Світового банку.
Її кар’єра у світових міжнародних організаціях достатньо тривала і успішна, однак вона має неабиякі професійні здобутки і на батьківщині – у царині економіки та викладацької діяльності. Крісталіна Георгієва має ступінь кандидата економічних наук та магістра політекономії і соціології, з 1977 по 1991 рік працювала доценткою кафедри економіки Університету національної і світової економіки у Софії.
МВФ сьогодні і його світова роль
Абревіатура «МВФ», як, власне, і «НАТО», «ООН» та «ЄС», відома мільйонам людей і красномовно свідчить про вектори роботи організації. Міжнародний валютний фонд — це агентство Організації Об'єднаних Націй, засноване у 1947 року 29-ма країнами, що регулює валютно-кредитні відносини держав-членів і надає їм фінансову допомогу при дефіциті коштів. Інакше кажучи, МВФ виділяє коротко- і середньострокові позики у доларах США, євро, британських фунтах, японських єнах та китайських юанях для 189-ти країн, що є членами організації.
Насправді, МВФ зі штаб-квартирою у Вашингтоні є одним з «китів», на яких тримається світова валютна система. Завдяки внескам кожна з 189-ти держав-членів має право претендувати на позику для покращення платіжного балансу.
Чим займається очільник МВФ
Виконавча рада Міжнародного валютного фонду обрала Крісталіну Георгієву на посаду управляючого директора та голови Виконавчої ради МВФ. Управляючий директор Міжнародного валютного фонду фактично і є головою МВФ – так простіше називати цю посаду. Отож, очільник Фонду виконує обов’язки керівника оперативного персоналу МВФ чисельністю 2700 чоловік та є головою Виконавчої ради. У цьому йому допомагають чотири заступники.
Крісталіна Георгієва уже встигла зробити першу офіційну заяву на новій посаді. Вона заявила, що у світі спостерігається сповільнення економічного зростання, торгівельна напруга та історично високий рівень заборгованості, проте світова економіка має бути готовою подолати нове економічне падіння. Серед довготривалих цілей МВФ – рішення цих питань.
«МВФ – це унікальна установа з великою історією і персоналом світового рівня. Я твердо вірю у його мандат зі сприяння забезпечення стабільності світової економічної і фінансової системи завдяки міжнародній співпраці. Дійсно, на мою думку, роль Фонду ніколи не була важливішою», - зазначила Георгієва у свої першій офіційній заяві.
МВФ і Україна
Україна співпрацює з МВФ у контексті отримання позик з 1994 року. Проте останні п’ять років були «найпліднішими» з огляду на суми кредитів, які отримувала наша держава. Так, за 2014-2017 роки Україна взяла позику Stand by на 16,5 млрд доларів, розділивши її на чотири транші.
Після квітня 2017 року МВФ призупинив програму «Механізм розширеного фінансування» для України. У Міжнародному валютному фонді наполягали на створенні в Україні Антикорупційного суду та встановленні ринкової ціни на газ для населення – тоді фінансову допомогу поновлять.
Побачивши певний прогрес України у цих питаннях, у жовтні 2018 року МВФ погодився затвердити для України нову 14-місячну програму Stand by на 3,9 млрд доларів. З того часу Україна отримала тільки один транш на 1,4 млрд доларів.
У свою чергу Володимир Зеленський, ставши президентом України, зазначив, що співпраця з МВФ триває.
«Міжнародний валютний фонд завжди є надійним партнером України в часи, коли ми потребуємо підтримки, і Україна зі свого боку також залишатиметься партнером, що дотримується своїх зобов’язань. На жаль, наразі ми бачимо зволікання з ухваленням реформаторських законопроектів, на які громадяни, бізнес, фінансова спільнота чекають роками. Сподіваюся, парламент нового скликання надолужить це й забезпечить підґрунтя для отримання наступного траншу фінансування від Фонду», - сказав Зеленський у травні цього року, щойно ставши президентом.
Тоді до Києва прилітали представники МВФ і запевнили, що готові продовжити обговорення співпраці з Україною після парламентських виборів та формування нового уряду. За словами керівника місії МВФ в Україні Рона ван Родена, необхідно продовжувати роботу антикорупційних інституцій – НАБУ, САП та Вищого антикорупційного суду.
Свого слова МВФ дотримався – після початку роботи нового уряду, 11 вересня, місія Фонду знову відвідала Київ. Чергова зустріч членів Ради Національного банку України та представників Місії Міжнародного валютного фонду відбулася 24 вересня.
Напередодні Володимир Зеленський особисто зустрівся з заступницею директора Євродепартаменту МВФ Джулією Козак та Роном ван Роденом. Вони обговорили нову програму співпраці України з МВФ. Зокрема, український лідер завірив у повній підтримці структурних реформ в економіці, незалежності Нацбанку та розслідування зловживань у банківському секторі. 26 вересня чергова місія МВФ в Україні завершилася.
************
На чолі МВФ Крісталіна Георгієва матиме багато роботи. Чого вартує хоча б завдання гармонізувати світову економіку. Вже зовсім скоро – на щорічній зустрічі МВФ та Світового банку міністри фінансів і голови центробанків обговорять необхідність недопущення загрози глобальної рецесії, послаблення торгівельної напруги між Китаєм та США, та мінімізувати ризики «безугодового» Брекзиту. Там у Крісталіни Георгієвою буде чудова можливість озвучити позицію МВФ щодо цього.
А далі – подивимося, які результати матимемо після вересневого візиту МВФ до Києва та як очільництво Георгієвої відыб’ється на відносинах з Україною, враховуючи наш сьогоднішній активний діалог з МВФ.

Долучайтесь до нас у Facebook

Залишити коментар
Новини
  • Останні
  • Перегляди
  • Коментарі
Календар публікацій
«    Март 2021    »
ПнВтСрЧтПтСбВс
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031