Авторизація

» » » Politico: Росія продовжує повільно вибухати зсередини, і для цього не потрібно ніякого зовнішнього втручання

Politico: Росія продовжує повільно вибухати зсередини, і для цього не потрібно ніякого зовнішнього втручання

Politico: Росія продовжує повільно вибухати зсередини, і для цього не потрібно ніякого зовнішнього втручання
Politico: Росія продовжує повільно вибухати зсередини, і для цього не потрібно ніякого зовнішнього втручання

[/i]

Politico

Мультимедійне видання, що спеціалізується на політичній журналістиці, має штаб-квартиру в графстві Арлінгтон, штат Вірджинія.
Politico: Росія продовжує повільно вибухати зсередини, і для цього не потрібно ніякого зовнішнього втручання
Фото з відкритих джерел
Я погоджуюсь з правилами сайту та політикою приватності
Світ повинен бути готовий до розвалу Росії, стверджує американський професор російського походження. Він впевнений, що «заведена годинникова бомба сепаратизму» вибухне в Росії через 10, 20, - максимум - через 30 років.
Оригінал на сайті: Politico
Протягом останніх десяти років російська загроза посідала чільне місце в умах американських експертів в області зовнішньої політики і державних чиновників, однак цей страх особливо збільшився в результаті втручання російського уряду в президентські вибори 2016 року. «Це була не єдина спроба. Вони займаються цим, поки ми тут сидимо, - сказав колишній спецпрокурор Роберт Мюллер (Robert Mueller), маючи на увазі російське втручання у вибори, в ході недавніх слухань на Капітолійському пагорбі. - І вони мають намір знову зробити це під час наступної кампанії ». «Ми робимо речі в таких масштабах, про які ми і подумати не могли кілька років тому», - сказав один співробітник розвідувальної служби в бесіді з кореспондентом The New York Times в середині червня з приводу збільшення нападів на російську енергосистему у відповідь на хакерські атаки і кампанії по дезінформації.
Але що, якщо найбільшою загрозою для Росії, насправді, не є Сполучені Штати і не будь-який інший іноземний уряд, а сама Росія?
Після того як російський президент Володимир Путін зробив протягом минулого десятиліття дії, спрямовані на анексію колишніх радянських територій, на проведення скоординованих кібератак на інфраструктуру іноземних держав, а також знизив рівень захисту демократичних прав всередині країни, Росія може здатися дуже сильною. Однак насправді вона сьогодні значно слабше, ніж Імперія Романових, що існувала з 1613 року по 1917 рік, або Радянський Союз. Найбільша проблема Росії - внутрішня: ця велика євразійська країна не змогла створити таку національну ідентичність, яка охоплювала б усе населення. Відданість мільйонів громадян Росії щодо своєї держави є сумнівною, і як тільки Москва послабить свій жорсткий контроль над місцевими виборами, - судячи з усього, це стане можливим тільки тоді, коли Путін вже не буде президентом, - ці групи зажадають незалежності. Як антрополог, історик і політолог, який провів чимало часу в Євразії, я вважаю, що, найімовірніше, заведена годинникова бомба сепаратизму, яка викликає такий страх у Путіна, вибухне через 10, 20, - максимум - через 30 років.
Чому? Є три серйозні причини
По-перше, - і це головне, - сепаратистські імпульси всередині Росії сильні. Ось лише два приклади: Татарстан і Башкирія, дві етнічні автономні республіки в центрі Росії. Вони мають сильні націоналістичні організації - «Азатлик» (Союз татарської молоді) і «Бакшір Кук Буре» ( «Небесний вовк»), - які закликають до союзу з іншими тюркомовними та фінно-угорськими національностями цього регіону. Обидві вони все ще відзначають як день пам'яті захоплення Казані Іваном Грозним, яке сталося в 1552 році і призвело до появи триваючого п'ять століть відчуття втрати в обох республіках. Як ми бачили під час російсько-чеченських воєн в 1990-і роки і на початку 2000-х років, в ході яких були вбиті тисячі людей, сепаратистські рухи Росії можуть бути кривавими і тривалими (мова йде в даному випадку не тільки про етнічні меншини – етнічні росіяни, які живуть в багатому ресурсами Сибіру, а також на Уралі і на Далекому Сході, кілька разів намагалися досягти своєї незалежності).
Не виключено, що при наступнику Путіна жорстка єдність в країні в остаточному підсумку поступиться місцем зазначеним сепаратистським повісткам. Можна лише припускати, хто буде наступним правителем країни, проте, найімовірніше, Путін особисто вибере його або її в самому кінці свого президентського терміну, і поки неясно, чи зможе його наступник зберегти жорсткий контроль, який Путін здійснює над різними групами і регіонами. При відсутності системи стримувань і противаг, а також будь-яких інших сильних інститутів в Росії, подібний рівень контролю, ймовірно, є необхідним для забезпечення продовження існування цієї країни як єдиного цілого. В'ячеслав Володін, заступник голови кремлівської адміністрації, можливо, побачить реалізованими свої знамениті слова: «Поки є Путін, є і Росія; немає Путіна - немає Росії ».
По-друге, російська об'єднавча ідеологія сьогодні не має тієї сили, яка була раніше у її попередниць. Владислав Сурков, багаторічний помічник Путіна, стверджує, що Росія вступила в нову історичну фазу: мова йде про «багаторічну державу Путіна», про глобальну ідеологію, яка, за його словами, має таку ж привабливістю, як марксизм. Насправді путінізм є нестійкою сумішшю, що складається з євразійства і того, що російський ультраконсервативний філософ Олександр Дугін називає четвертою політичною теорією. Євразійство - це школа думки, що з'явилася в 1920-х серед російських антикомуністично налаштованих емігрантів. Вона проголошує виключну та месіанську роль Росії як цивілізації, яка існує на своїх власних підставах і не є частиною ні Сходу, ні Заходу.
Четверта політична теорія покликана взяти «краще» від фашизму і комунізму в ході нового хрестового походу проти лібералізму. Дугін пропонує прибрати атеїзм з комунізму і расизм з фашизму, але в цілому продовжити реалізовувати їх об'єднану місію.
Якою би лякаючою не здавалася подібна ідеологія, її не можна поставити в один ряд ні з царизмом, ні з марксизмом-ленінізмом, тобто, з двома ідеологіями , які панували раніше в Росії. Святість царя забезпечувала реальний зв'язок для російського народу протягом багатьох століть. Марксистсько-ленінська ідея рівності і розподілу багатства придбала реальну популярність в багатьох країнах в постколоніальну епоху. У наш сучасний період регіональний націоналізм, заснований на популістських повістках, являє собою набагато більш серйозну загрозу для лібералізму, ніж новий російський авторитаризм, або путінізм.
І останнє: нинішня інтелектуальна і економічна ситуація в Росії блідне в порівнянні з тією, яка існувала за часів царської імперії чи Радянського Союзу. При царському режимі європейці приїжджали в Росію і відкривали медичну практику, викладали в університетах, проводили дослідження і відкривали свої підприємства. Радянський уряд, незважаючи на всі чистки і звірства, створював відносно комфортні умови життя для провідних вчених, якщо вони не виступали проти існуючої системи. Сьогодні вища освіта та наука в Росії знаходяться в катастрофічно тяжкому становищі. Економіка країни заснована на використанні природних ресурсів, і поки немає ніяких ознак проведення модернізації. Найбільш показовою ознакою є той факт, що діти представників російської еліти вважають за краще вчитися і жити на Заході.
Світ повинен бути готовий до розвалу Росії. Найкраща політика, яку повинні впроваджувати Сполучені Штати і їхні найближчі союзники, являє собою комбінацію, що складається з стратегічного терпіння і стримування, і при цьому сильний акцент повинен бути зроблений на стратегічному терпінні. Працювати з Путіним в прагматичному ключі не є умиротворення; це прагматична політика, спрямована на забезпечення інтересів Сполучених Штатів. Перш за все, високопоставлені американські офіційні особи, включаючи президента, повинні регулярно зустрічатися з Путіним і його оточенням. Немає нічого поганого в тому, щоб говорити один з одним. По-друге, вони повинні проводити політику за принципом послуга за послугу (quid pro quo). Росія може утриматися від деяких своїх дій або змінити їх, - це відноситься до її діалогу з «Талібаном» або до її підтримки Ніколаса Мадуро в Венесуелі, - в обмін на певні послуги з боку Сполучених Штатів.
А Сполученим Штатам не завадило б переосмислити свою теперішню санкційну стратегію: Вашингтон міг би відмовитися від одних санкцій і посилити інші. Холодна війна була виграна не через санкції, а через те, що деякі радянські люди, включаючи окремих представників вищих ешелонів керівництва, втратили віру в свою ідеологію і звернули погляди на Захід у пошуках свого майбутнього.
Те ж саме може статися сьогодні, оскільки Росія продовжує повільно вибухати зсередини, і для цього не потрібно ніякого зовнішнього втручання.
Пітер Єльцов - професор кафедри міжнародної безпеки Університету національної оборони (National Defense University). Скоро виходить у світ його книга «Довга телеграма 2: новий підхід до Росії в традиції Кеннана» (The Long Telegram 2: A Neo-Kennanite Approach to Russia)
Переклад: ІНОЗМІ

Долучайтесь до нас у Facebook

Залишити коментар
Новини
  • Останні
  • Перегляди
  • Коментарі
Календар публікацій
«    Сентябрь 2022    »
ПнВтСрЧтПтСбВс
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930