Авторизація

» » » Аферисти не сплять: збагачення за допомогою ОСББ

Аферисти не сплять: збагачення за допомогою ОСББ

Як не парадоксально, але незаконне збагачення за допомогою законних методів, досить дієва схема. Зловмисники підробляючи та перекручуючи факти отримують законні рішення державних органів чи судів, на підставі яких отримують права на майно.
Аферисти не сплять: збагачення за допомогою ОСББ

Функціонування ОСББ попри численні спроби «їх підтримки» чи «популяризації» дуже часто викликає для мешканців багатоповерхівок ряд проблем, які доводиться вирішувати у судових органах.

Пригадаємо, що ОСББ - це юридична особа, створена власниками квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку для управління, утримання і використання спільного майна (ст. 1 Закону “Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку”). Створюється як непідприємницьке товариство, для забезпечення реалізації прав співвласників в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами та виконання ними своїх зобов'язань, пов'язаних з діяльністю об'єднання.

За словами адвоката Олексія Вербовського, «в махінаціях пов’язаних з ОСББ, шахраї використовують не бажання власників займатися спільними справами (особисті справи першочергові, тому краще комусь делегувати повноваження і не забивати голову) та недосконалість процедури державної реєстрації (інспектор ЦНАП перевіряє лише документи і не має змоги перевірити справжність підписів власників квартир). Зареєструвавши ОСББ на підставі фіктивних документів, шахраї створюють законну юридичну особу, яка діє в правовому полі».

«В такій ситуації, єдиним способом є звернення до суду про визнання недійсним рішення про створення ОСББ. Порядок і процедура створення ОСББ регламентується Законом України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку». В більшості випадків шахраї не дотримуються кворуму загальних зборів або підроблюють підписи власників. Нерідко створюють нові ОСББ в будинках, які вже мають діючі ОСББ, що також є порушенням вимог зазначеного Закону», - пояснює адвокат.

ОСББ ЧИ ШАХРАЇ?
Незаконні ОСББ досить актуальні на сьогоднішній, день адже рішення декількох власників на створення ОСББ не завжди співпадає з інтересами багатьох співвласників. В основі спору закладені питання вартості утримання будинку та інших витрат ОСББ, що прямо пропорційно відображається в комунальних витратах мешканців.

Розглянемо такий приклад судового спору, в якому шахраї намагаються ввести суддів в оману: Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "ЖК Ультра" звернулось до Господарського суду Харківської області з позовною заявою, в якій просить розірвати Договір про постачання електричної енергії, що був укладений між Акціонерною компанією "Харківобленерго" та ТОВ «Т.М.М.» та зобов`язати енергетиків укласти договір про постачання електричної енергії з об`єднанням співвласників багатоквартирного будинку «ЖК Ультра». Втім, майже відразу юристи «Т.М.М.» звернувся до суду з зустрічною позовною заявою, в якій просить визнати недійсними рішення установчих зборів ОСББ «ЖК Ультра» та скасувати державну реєстрацію об’єднання.

ЧИЯ Ж ТАКИ УЛЬТРА
Цілком зрозуміле прагнення будь-якого ОСББ працювати напряму з постачальниками послуг без посередників і тому, на перший погляд, позов виглядає повністю логічним. Тому ОСББ "ЖК Ультра" вважає, що відмовляючи йому в укладенні договору про постачання електричної енергії з АК "Харківобленерго", первісні відповідачі – ТОВ «Т.М.М.» - створюють перешкоди в користування та утриманні багатоквартирного будинку.

Але, дослідивши матеріали позовної заяви можна побачити, що позивач не надає суду належних доказів. Позивач зазначає, що він є балансоутримувачем багатоквартирного будинку і що ним набуто у встановленому законодавством порядку право власності на вказаний багатоквартирний будинок. Крім того, відповідно до скарги, ОСББ здійснює обслуговування будинку багатоквартирного будинку. Таким чином не зрозуміло, які саме права позивача порушуються, в чому це виражається та чим це підтверджується.

В свою чергу, ТОВ «Т.М.М.» проводить свою діяльність на території житлового комплексу «Ультра» на підставі індивідуальних договорів з співвласниками цього будинку провадить діяльність по обслуговуванню житлового комплексу та прибудинкової території. А весь житловий комплекс з прибудовою офісних приміщень та підземним паркінгом автомашин з 12 січня 2011р. знаходиться на балансі «Т.М.М.» згідно відповідного акту приймання-передачі. Крім цього, жоден зі власників ЖК «Ультра» не розірвав договору з «Т.М.М.» на користь новоствореного ОСББ.

За словами О.Вербовського, «в даному випадку представники «Т.М.М.» правильно та законно звернулися з зустрічним позовом. Щоб довести безпідставність вимог ОСББ, в першу чергу потрібно довести недійсність рішення про її створення і як наслідок скасування її реєстрації. Доки не буде скасовано державну реєстрацію ОСББ – остання діє в рамках закону та має право представляти інтереси співвласників».

Схожої думки і магістр права адвокатського об'єднання «ДОКС» Альона Кацова. За її словами «згідно Закону «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» в діяльності ОСББ мають бути враховані та збалансовані інтереси усіх співвласників щодо вартості та якості наданих ЖК послуг». «Шляхами вирішенням подібних проблем є: оскарження створення ОСББ за наявності відповідних підстав; вирішення поточних проблем загальними зборами що є вищим органом правління, можуть скликатись в позачерговому порядку ініціативною групою, яка складається не менш як з трьох власників квартир або нежилих приміщень», - пояснює вона.

Так, за словами магістра права АО «ДОКС», «в повноваження загальних зборів віднесені питання забезпечення утримання і експлуатації багатоквартирного будинку, забезпечення водопостачання та водовідведення, теплопостачання та опалення». «При цьому, необхідно враховувати, що статтею 22 Закону «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» окремо обумовлено, що газо- і електропостачання квартир і нежитлових приміщень здійснюється на підставі договорів між власниками таких квартир і приміщень та газо- і електропостачаючими організаціями, з якими співвласники укладають прямі договори, - значила А. Кацова. «Також, до варіанту вирішення подібної проблеми можна віднести ліквідацію такого об'єднання, шляхом прийняття співвласниками та/або ухвалення судом рішення про ліквідацію об’єднання», - додала вона.

Як видно, правова позиція позивача доволі слабка, і заздалегідь приречена на поразку. Вона до цього стає ще слабкішою, якщо урахувати той факт, що самі жителі будинку не виявили бажання змінити управляючу компанію. Тобто на питання "на чию користь тоді грає ОСББ «ЖК Ультра»?" приходить тільки одна відповідь: задля задоволення корисливого інтересу ініціаторів створення об’єднання. Тобто в такий спосіб, група осіб намагається просто привласнити собі управління будинком з метою отримання прибутків, здираючи гроші з мешканців.

Слід зазначити, що у зв’язку з відсутністю твердої правової позиції, ОСББ «ЖК Ультра», звертається за допомогою до громадськості, які вдаються до необґрунтованих провокацій та до майже прямого тиску на суддів, що слухають цю справу.

Так, в останні дні минулого року під час судових засідань у вищезгаданій справі, в приміщенні Господарського суду Харківської області, так званні, вільні слухачі з боку ОСББ «ЖК Ультра» дозволяли собі ображати суддів, провокувати на конфлікт представників «Т.М.М.». Втім, цього показалося їм мало і «слухачі» застосовувати силу до судового пристава, після цілком законних зауважень про те, що в залі судових засідань може перебувати певна кількість вільних слухачів.

З усього було видно, що представники громадської організації прийшли до суду тільки для того, щоб чинити на нього тиск з метою отримати рішення на користь «ЖК Ультра». На жаль, сьогодні в нашій державі таку ось громадськість стало «модно» використовувати у судових процесах для продавлювання потрібних рішень в будь-якій сфері. Але, ми живемо в XXI столітті, тому дуже хочеться сподіватися, що кровопролитні війни вже відходять у минуле і їх місце при вирішенні спірних питань займатиме дипломатія та законність.

Оксана Соболєва

Долучайтесь до нас у Facebook

Залишити коментар
Новини
  • Останні
  • Перегляди
  • Коментарі
Календар публікацій
«    Февраль 2023    »
ПнВтСрЧтПтСбВс
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728