Авторизація

» » » Таємниця Золотої гори

Таємниця Золотої гори

Таємниця Золотої гори
Таємниця Золотої гори
Фото Галини Пагутяк
Я погоджуюсь з правилами сайту та політикою приватності
Коли дивитись на Золоту Гору, що у містечку Щирці коло Львова, із траси Львів-Трускавець, то хочеться все кинути і піти навпрошки через поля і піднятись на це диво природи, схоже на корабель.
Але я так і не зробила цього й потрапила на Золоту гору прямо з містечка через залізничний переїзд і далі дерев’яними сходами, всіяними зеленими гусеницями, на які не хотілось наступати. То був єдиний випадок, коли я подорожувала з екскурсією по німецьких колоніях… Екскурсія закінчилась пекельною грозою у Львові. Той день став знаковим для мене – я зрозуміла, що нічого не знаю про Галичину. І про найбільшу її таємницю – Золоту гору. Золота не тому, що сонце щедро її освітлює і восени вона стає просто сліпучою, хоч у гори і темний схил, як зворотній бік Місяця.
Таємниця Золотої гори

Фото Галини Пагутяк
Є такі легенди, які не можна виссати з пальця, бо не вистачить фантазії. Тому вони мусять мати якусь основу. Розповідають, що в Золотій горі сховані три святині: золоті плуг, пояс і тризуб. Схоже на скитський міф. Історик Омелян Партицький пов’язує заснування Щирця з племенами скірів. Є гіпотеза, що ці племена кельтського походження. А є й інша – про черкеське походження. У адигейській мові слово «щр» означає триєдиність. У кожному разі Тризуб закодований у самій назві містечка. Мене завжди дратує, коли прадавні назви міст чи сіл пояснюють якимись природними особливостями, наприклад, покладами будівельного матеріалу чи промислами. Щирець знаходився на соляному шляху і тут навіть мешкали греки, заснувавши факторію Номарх. Вони й побудували там торгову фортецю, яку знищили у 1241 році монголи, разом з церквою, яка згадується у Моравському літописі за 986 рік. На початку 13 століття, перед навалою Батия, на горі велись перемовини між двома братами звенигородським князем Володимирком та перемишльським князем Ростиславом.
Таємниця Золотої гори

Фото Галини Пагутяк
Церква Різдва Богородиці, яка стоїть на Золотій горі, з 15 століття. Вона оточена мурами по краю урвища, які частково збереглися, що є великою рідкістю для споруд тієї епохи. Вона простояла б і донині, але російські війська у Першу світову війну розтрощили три дерев’яні бані. Вони були значно оригінальніші, ніж те накриття, яке спроектував архітектор Василь Нагірний, з невідомих причин проігнорувавши первісний вигляд храму. Церква стоїть самотньо на величезному плато, через яке веде гарна ґрунтова дорога і на якому могло б поміститися ціле середньовічне місто. Тут сонячно,тепло і безлюдно. Саме те, що потрібно мандрівнику, який хоче помилуватись чудовими краєвидами без свідків. Тут тіло здобуває якусь космічну невагомість і хочеться полетіти. А щодо трьох священних золотих оберегів, то вони є дарунком для матері Землі, закопаною пуповиною невідомого народу.
Таємниця Золотої гори

Фото Галини Пагутяк
Нам воздається за нашою вірою. Віримо, що ми беззахисні, отримуємо беззахисність. Віримо у диво – отримуємо диво. Віримо у абсолютне зло – отримуємо зло. Здавалося б, Щирець при дорозі, і кілька разів його знищували дощенту. Але він завжди відроджувався з попелу. Костел святого Станіслава 14 ст ніколи не зачинявся, хоч теж зазнав перебудов. Дві старовинні церкви також вистояли. Єврейський цвинтар на темному схилі Золотої гори не знищений зовсім. І це заслуга мешканців, які на відміну від мешканців інших міст, не порозтягували мури фортеці, не забрали єврейські надгробки собі на обійстя і не спаплюжили давні церкви євроремонтом. Ніхто, напевно, й не придивлявся до їхніх облич, прямуючи до туристичних об’єктів, хоча, можливо,саме ці люди і є найбільшою таємницею Золотої гори.
Таємниця Золотої гори

Фото Галини Пагутяк
Не знаю, як воно їхати взимку до Щирця, але якщо закортить, то з приміського залізничного вокзалу їде чимало автобусів на Щирець. І Золоту гору побачите просто перед собою, як тільки ступите на землю.
Галина Пагутяк,
для IA ZIK

Долучайтесь до нас у Facebook

Залишити коментар
Новини
  • Останні
  • Перегляди
  • Коментарі
Календар публікацій
«    Сентябрь 2020    »
ПнВтСрЧтПтСбВс
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930