Авторизація

» » » І дідух, і ялинка

І дідух, і ялинка

І дідух, і ялинка
І дідух, і ялинка

[/i]

Галина Пагутяк

українська письменниця, лауреат Шевченківської премії з літератури
Це як 8 Березня спричиняє суперечки у соцмережах, може, не такі палкі, але все ж досить напружені. Дідух чи ялинка. Або – або. У нас в селі у часи мого глибокого дитинства на Різдво завжди ставили ялинки, навіть старші самотні люди. У кутку під образами. Ялинка – це особисте, це вісь, яка з’єднує наш дім з небесами, дерево життя посеред раю. У кожного своє. Мама розповідала, що ялинки ставили ще в хаті прадіда, а далі вже нема кому розповісти. У нас, галичан, не лише кельтська кров, а й підсвідома пошана до дерев і страх перед лісом. Тільки смілива людина може забрати до себе в хату дерево разом з його духом, навіть не забрати, а запросити. На Різдво намагаються обігріти і наситити кожну живу істоту, ніхто не повинен бути нещасним. Це як знову повернутися в материнське лоно і відчути абсолютний захист. А потім народитись знову.
Ох, ці яблучка, горішки на нитках, дешеві карамельки, вата на гілках, я ще не забула, як сукати з неї гірлянду, паперові витинанки, скляні помідори, баклажани і огірки, саморобні електричні гірлянди з помальованими лампочками, які постійно перегорали або не було контакту…Ще коштовні скляні пацьорки, які постійно заплутувались, срібний дощик, що рвався, скляні кульки, які називали «бомбами». Жодного тобі пластику. У маминому дитинстві ялинку підвішували до сволока, як колиску.
Цього вже не повернеш, та й не треба. Штучна ялинка звільняє від почуття провини, вона буде в домі багато років і кожного року інша, бо коти та домовики розбивають іграшки і треба докуповувати нові. На базарі жінка, яка мала трохи тих іграшок на продаж, сказала мені, що пластикові іграшки, то не іграшки, і я з нею згодна, бо цінність скла у тому, що його треба берегти, щоб воно не розбилось. І так само треба поводитись з людьми.
Дідух вносили до хати перед Святим вечором. То був сніп зі свого врожаю. Він не сварився з ялинкою ніколи. То була частина іншої вистави, розписаної по хвилинах, яку потім записували етнографи на папері, а перед тим вона передавалась із уст в уста століттями. Зі свого врожаю, так. Бо відколи перестали їсти свій хліб, відтоді перестали ставити дідух. І ті, що агітують зараз ставити замість ялинки дідух, не розуміють тонкощів селянської психології. Хто їсть хліб, вирощений чужим, не має що ставити на покуті. А тим більше поруч з салатом олів’є та телевізором. Бо це профанація сакрального. Сакрального для цивілізації землеробів. Живіть, як звикли: з шампанським під удари годинника, феєрверками, «Іронією судьби» та іншими атрибутами совка. Доки ваша свідомість не переросте усе це і ви не зрозумієте, що дідух – це уособлення колективного, а ялинка – індивідуального, що відродження давніх звичаїв може бути духовною потребою, а може – духовною скрєпою.

Долучайтесь до нас у Facebook

Залишити коментар
Новини
  • Останні
  • Перегляди
  • Коментарі
Календар публікацій
«    Сентябрь 2020    »
ПнВтСрЧтПтСбВс
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930