Коли справді святково, або Як українські художники малювали Різдво
Роп’яник І.
Я погоджуюсь з
правилами сайту та
політикою приватності7 січня християни, які дотримуються юліанського календаря, святкують Різдво. Це свято асоціюється з родинною атмосферою, смачною кутею, яку готують по-різному в регіонах України, та подарунками під ялинку. Також кінематограф, музика, література та історія дають різноманітні варіації, як провести різдвяний вечір, адже бодай кожен з нас раз дивився «Сам удома» у колі сім’ї. А хтось, обожнюючи співи, ходить від хати до хати з колядою, віщуючи народження месії – Ісуса Христа. То як українські художники, бачачи цю різдвяну феєрію, пишуть її на полотнах?
Перші святкування Різдва починаються 6 січня на Святвечір, коли до столу подають 12 пісних страв. Головною в цій гастрономічній царині є кутя, яку кожна сім’я готує по-своєму: у когось вона виходить густою, хтось її подає рідкою, а інші – роблять її соленою. Однак незмінними інгредієнтами до куті все ж залишаються горішки, мед, мак та родзинки.
Крім цього, завше на Святий Вечір родина збирається разом, у цей день не прийнято ходити в гості, а також – боронь Боже запізнитися, адже це спізнення сприйматиметься особливо гостро.
Більше – Різдво пов’язане з багатьма народними прикметами. Перша, та вважається однією з головних, це віщування погоди. Якщо в перші три дні свята з’являється іній на деревах – буде добрий врожай хліба; будуть гарні трави, якщо глибокий сніг; якщо вночі багато зірок, то це до гарного урожаю ягід; весна буде холодною, якщо цей день теплий.
Символом цього по-справжньому родинного свята є зелена ялинка. Вона є символом Вифлеємівської зірки, яка яскраво освічувала шлях волхвам до Ісуса Христа. А різнобарвні кульки, гірлянди, ангелики, пастухи з ліхтариками нагадують свічки, що світили у цю ніч Вифлеємським пастирям.
Ще одна з традицій, яка трепетно бережеться та передається від покоління до покоління, це накривання столу соломою, де поверх неї стелять скатертину та ставлять страви. Це служить спомином про те, що Ісус народився не в хоромах, а у хліву.
А дітки та дорослі, яким важко всидіти за столом цілий вечір, колядують від хати до хати – традиційний інвентар, який носять колядники, це Вифлеємівська зірка із позолоченого паперу, прикрашена ліхтариком. До слова, у різних регіонах України колядують не в однаковий час: десь вже на Святий Вечір, десь − першого дня на Різдво, десь – на другий день після свят. Але як українські художники зображали цю чарівну пору? На що та як звертали особливу увагу під час цього чудо-часу?
ІА ZIK пропонує читачам картини українських художників, які зображали цей чарівний та казковий різдвяний час.
Шіверський М. Різдво на Січі
Жмак В. Свято
Жмак В. Свято
Різдво Христове Левка Боровиковського, 1794 р
Різдво Христове Іллі Репіна, 1890 р
Костянтин Трутовський, “Колядки в Україні”, 1864 р.
Микола Пимоненко, “Колядки”, др. пол. 1880-х рр.
Ворожіння. Микола Пимоненко, 1893 р.
Георгій Якутович, “Під Різдво”, 1965 р.
Степан Мельниченко. Різдвяна ніч в Україні
Пацан Ю. Ніч на різдво
Мицик О. Ніч перед різдвом
Корф-Іванюк Н. Різдво
Курій-Максимів Н. Колядник
Збруцька О.
Данилич Т.
Галімова Г. Колядки
Горобчук І. Колядки
Підготувала Катерина Клименко,
IA ZIK
Долучайтесь до нас у Facebook