Авторизація

» » » 433 роки тому затвердили статут організації, що відіграла важливу роль у збереженні українства

433 роки тому затвердили статут організації, що відіграла важливу роль у збереженні українства

433 роки тому затвердили статут організації, що відіграла важливу роль у збереженні українства
433 роки тому затвердили статут організації, що відіграла важливу роль у збереженні українства
Церква Успіння Пресвятої Богородиці у Львові. Фото: Микола Тис/ZIK
Я погоджуюсь з правилами сайту та політикою приватності
1 січня 1683 р. антіохійський патріарх Йоаким IV Доу, перебуваючи у Львові, затвердив статут Успенського ставропігійського братства – організації, що відіграла величезну роль не лише у розвитку української освіти, культури, церкви, а й збереженні українства у Львові та на Галичині.
Грамота зі статутом братства була написана на пергаменті. Преамбула, закінчення та деякі
статті загального змісту написані церковнослов’янською мовою, а статті, що регулюють організаційну структуру засновуваного братства, – тодішньою українською.
Статут встановлював за братством право зверхності над іншими братствами та контроль за духовенством, у тому числі єпископами. Згодом братство домоглося права ставропігії – непідлеглості місцевим православним єпископам. Статут Львівського братства став зразком для багатьох православних братств Західної й Правобережної України. Активну участь у житті братства брали відомі українські діячі культури і освіти: Стефан Зизаній, Лаврентій Зизаній, Кирило Ставровецький, Памво Беринда, Іов Борецький. Протягом тривалого часу братство виступало на захист політичних прав українських міщан. Зокрема, братчики намагалося створити у Львові міське самоврядування, незалежне від магістрату і польської влади.
Своїм коштом братство утримувало школу, куди приймали дітей різних станів зі Львова та інших міст і сіл України. Молодші школярі навчалися грамоти, старші (спудеї) вивчали старослов’янську, грецьку і латинську мови, граматику, риторику і піїтику, елементи філософії. Школа була й осередком розвитку хорового співу та українського шкільного театру. В 1591 р. побачила світ грецько-слов’янська граматика «Адельфотес», укладена учнями та вчителями школи. Школа Львівського братства мала великий вплив на розвиток освіти не тільки в Україні, а й у Білорусі та Молдові, виховала багатьох відомих громадських і культурних діячів.
Братству належала також друкарня, воно організувало у Львові шпиталь – притулок для непрацездатних, подавало матеріальну допомогу своїм незаможним членам.
На базі існуючого братства у 1788 р. декретом імператора Йосифа ІІ у Львові було створено Ставропігійський інститут, який крім школи утримував до 1939 року окрему бурсу. У листопаді 1918 р. у залі засідань Ставропігії відбувалися засідання Української Національної Ради, що перетворилися на парламент Західноукраїнської Народної Республіки.

Долучайтесь до нас у Facebook

Залишити коментар
Новини
  • Останні
  • Перегляди
  • Коментарі
Календар публікацій
«    Сентябрь 2020    »
ПнВтСрЧтПтСбВс
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930