Авторизація

» » » «Чудо-властивості» графену, рекорд обертання і не тільки – які фізичні досягнення приніс 2018

«Чудо-властивості» графену, рекорд обертання і не тільки – які фізичні досягнення приніс 2018

«Чудо-властивості» графену, рекорд обертання і не тільки – які фізичні досягнення приніс 2018
«Чудо-властивості» графену, рекорд обертання і не тільки – які фізичні досягнення приніс 2018
Модель структури графену. Фото: Getty Images/Global Images Ukraine
Я погоджуюсь з правилами сайту та політикою приватності
Серед найбільш приголомшливих здобутків 2018 року щільне місце посідає вимірювання бозонів Хіггса, «магічні властивості» графену, нова віха для міжнародної системи одиниць вимірювання та найшвидше обертання об’єкта.
Список найбільш захопливих здобутків 2018 року опублікувало Американське фізичне товариство, повідомляє Збруч.
Без сумніву, історичною подією 2018 року стало перетворення Міжнародної системи одиниць. 16 листопада 2018 року Генеральна конференція мір і ваг заново визначила одразу чотири одиниці в Міжнародній системі, зокрема кілограм. І тепер металевий циліндр, який зберігають у Парижі, більше не вважається еталоном. Натомість у травні 2019 року всі одиниці Міжнародної системи одиниць матимуть у своїй основі природні константи – це вперше в історії.
Несподіване відкриття фізики зробили в березні 2018 року, здійснюючи експерименти на «чудо-матеріалі» графені: коли поклали одне на одного два вуглецеві шари, цей зазвичай провідниковий матеріал став ізолятором. Підключили до цього напругу – і графен перетворився на суперпровідник, його електричний опір цілком зник. Усвідомлення «магічних» властивостей цього матеріалу відкриває нові можливості його застосування.
У дослідницькому центрі ЦЕРН цьогоріч відбулося важливе підтвердження стандартної моделі фізики. Як і стверджує поширена теорія, бозон Хіггса може розпадатися на два b-кварки. Важливим також виявився доказ того, що бозони Хіггса переважно сполучаються з особливо тяжкими частинками – t-кварками, завдяки якому частинка зберігає свою масу.
Проте цьогоріч були й такі вимірювання та спостереження, що ставлять більше питань, ніж дають відповідей. Тут йдеться, зокрема, про опубліковані на початку грудня результати спостережень детектора MiniBooNE в США. Він виявив незвичайний надлишок електронних нейтрино, що не узгоджувався зі стандартною моделлю та трьома відомими видами нейтрино. Ймовірно, це означає: існує четвертий «стерильний» вид нейтрино.
Також науковці потрохи розгадують загадкову природу темної матерії та зменшують список кандидатів на її частинки. Адже в березні 2018 року астрономи впіймали в космосі сліди первинного водню, який виник зі світла перших зір. Науковці виявили, що охолодити цей газ могла лише взаємодія з темною матерією, але тільки в тому випадку, якщо її частинки легкі та заряджені. Впродовж тривалого часу фаворитом на статус складової темної матерії вважали так звані Вімпи, слабко взаємодіючі масивні частинки (Weakly Interacting Massive Particles, WIMP), але вони не підходять до цього профілю.
2018 рік ознаменувався прогресом у квантовій комунікації: вже наприкінці 2017 року успішно пройшло перше практичне випробування орбітально-планетарної квантової мережі: через супутник науковці відправили квантовий криптографічний ключ з Китаю до Австрії, а потім розшифрували міжконтинентальну відеоконференцію. У січні 2018 року за наступної відеоконференції через ці квантові супутники фізики вперше відправили картинки.
Цілком практичне значення має і рекорд обертання: одразу дві команди науковців так розкрутити нанооб’єкти, що вони крутилися зі швидкістю 60 мільярдів обертів за хвилину – це більше, ніж вдавалося досягнути взагалі. За допомогою лазера нанооб’єкти тримали в невагомості і потім з допомогою поляризованого світла їх заставляли крутитися. Практичне значення таких досліджень зумовлене тим, що так можна перевірити міцність матеріалу, пояснили вчені.
Радше незвичними є два інші фізичні досягнення 2018-го. В першому дослідники виявили фізику в’язаного одягу. Вони розробили рівняння, яке точно описує, чому і скільки тканини розтягнеться. Другим досягненням стало відео, що демонструє ріст кристала в наномасштабі.

Долучайтесь до нас у Facebook

Залишити коментар
Новини
  • Останні
  • Перегляди
  • Коментарі
Календар публікацій
«    Декабрь 2022    »
ПнВтСрЧтПтСбВс
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031