Авторизація

» » » Кіберпанк і Україна: Яке майбутнє чекає нас у Новому і нових роках?

Кіберпанк і Україна: Яке майбутнє чекає нас у Новому і нових роках?

Кіберпанк і Україна: Яке майбутнє чекає нас у Новому і нових роках?
Кіберпанк і Україна: Яке майбутнє чекає нас у Новому і нових роках?
Фото: скріншот із фільму "Blade runner" (1982)
Я погоджуюсь з правилами сайту та політикою приватності
Чим менше днів до Нового року, тим більше ми починаємо думати про рік майбутній. Яким він буде? Що чекає нас попереду? Над цим питанням фантасти задумаються не лише в переддень свята, але впродовж всього року. Популярна культура створила тисячі всесвітів можливих сценаріїв про те, яким буде наше завтра. Одним із найцікавіших творінь творчої фантазії фантастів є кіберпанк, який з року в рік стає все ближчим до світу реального, ніж вигаданого. Мільйони фанатів по всьому світу шаленіють від кіберпанку і його неповторного стилю. Багато людей говорять про те, що Україна вже живе у цьому світі. Так чи так це?
Кібернетичний покидьок – так дослівно можна перекласти англійське слово «cyberpunk», яке складається із двох слів «cybernetics» і «punk». Кіберпанк, як напрямок літературної фантастики, офіційно сформувався у середині 80-тих років минулого століття і набув особливої популярності у кінці 80-х та на початку 90-х років. Одним з класиків цього жанру став Вільям Гібсон з романом «Нейромант», який був опублікований в 1984 році. За ці тридцять-сорок років кіберпанк став чимось більшим, ніж ідеєю-фікс групи фантастів. Адже здобув світове визнання у масовій культурі, ставши іконою пізнаваного стилю та сюжетних протиріч, які ми можемо побачити і в реальному житті.
«Чужий», «Біжучий по лезу», «Трон», «Термінатор», «Робокоп», «Згадати все», «12 мавп», «Джонні Мнемонік», «Суддя Дредд», «Хакери», «П’ятий елемент», «Нірвана», «Готель «Нова троянда»«, «Темне місто», «13 поверх», «Матриця», «Я, робот», «Затьмарення», «Ультрафіолет», «Вавилон», «Сурогати», «Чорне дзеркало», «Привид у броні», «Перший гравець на вихід» – все це культові фільми, які тією чи іншою мірою відносять до кіберпанку. Знято десятки, коли не сотні картин (фільмів, мультфільмів, серіалів), які черпали натхнення від ідей кіберпанку. Те саме можна сказати про комп’ютерні ігри – сотні таких забавок і мільйони фанатів по всьому світу.
Так що ж таке, цей «кібернетичний покидьок», який так вабить людей?
Кіберпанк і Україна: Яке майбутнє чекає нас у Новому і нових роках?

Фото: скріншот із фільму "Ghost in the shell" (2017)
Є багато думок про те, як описати даний стиль фантастики, який знаходиться на межі різних напрямків. Є навіть думки, які заперечують саме існування кіберпанку, через цю розмитість значення. Цей «покидьок» побудований на сильних протиріччях, що і робить його таким привабливим. Основні акценти кіберпанку – це близьке майбутнє, високі технології, все більша кількість гаджетів, надрозумні комп’ютери, повсталі роботи, всемогутні корпорації, боротьба за свободу, хакерські війни, доповнення реальності, віртуальний світ, повстанці проти системи, темрява життя, забуті маргінали, бідні люди, багаті люди, контраст величі і мізерності, домінування науки над релігією, екологічні кризи, втрата звичних моральних орієнтирів та цінностей, внутрішні страхи, своя техно-міфологія, оригінальні яскраві візуальні деталі, які роблять цей стиль дуже привабливим і бажаним для очей.
Кіберпанк і Україна: Яке майбутнє чекає нас у Новому і нових роках?

Фото: скріншот із фільму "Matrix" (1999)
«High tech, low life» (Високі технології, жалюгідне життя) – так, у більшості, пояснюють цей напрямок фантастики, коли світ технологічних чудес не робить життя людей кращим, а лише все більш залежним і тому мізерним. Однак, серед цієї жалюгідності, завжди знаходиться група людей, яка намагається щось змінити, врятувати своє життя і долю близьких від тої техно-ями, яка затягує у себе і хоче знищити унікальність особистості. Кіберпанк тим і цікавий, що він ставить питання про те, де починається і закінчується наша індивідуальність, чи є ми особливими, чи є у нас душа і вибір? Адже технології – це дзеркало нас самих, продовження наших рук, які стають сильнішими і такими, що здатні виконувати все складніші завдання за все меншу кількість часу. Відповідно, заміняючи біологічні органи на штучні, підміняючи реальну природу речей на віртуальну, старі цінності на нові, чи залишаємося ми все тими ж людьми, які мають щось сакральне та незбагненне у собі? Можливо, ми всього лише ті ж машини і нас можна також замінити, стерти, переписати, зламати не лише руку, але і свідомість завдяки всім цим технологіям? Кіберпанк ставить ці питання особливо гостро, тому так добре зчитується його прихильниками.
Найцікавішим у кіберпанку є те, що це один із тих жанрів фантастики, який чи не найбільше є наближеним до реального світу, у якому ми живемо. Оскільки люди вже здатні заміняти органи, робити клонів, створювати помічників роботів і всякі імплантати, проводити більше часу у віртуальному світі, перенасичуватися інформацією, жити серед разючого контрасту бідності і багатства на фоні всезростаючих технологій, які виготовляють домінуючі корпорації, не помічати природи довкола і думати лиш про оновлення своїх гаджетів. Цей світ вже з нам і щодня він доповнюється чимось новим, постає все більше викликів і можливих загроз. Ми раби нашого вибору, а наш вибір – це технології, які не лише допомагають нам, але забирають нас від нас самих. Такий от парадокс. Кіберпанк добре змальовує це дивне рабство, яке ми навіть не помічаємо. Для прикладу, у фільмі «Матриця» (1999) лідер повстанців Морфей пояснює новоприбулому Нео це у такий спосіб:
«Матриця всюди. Вона оточує нас. Навіть зараз, вона з нами поруч. Ти бачиш її, коли дивишся у вікно або вмикаєш телевізор. Ти відчуваєш її, коли працюєш, йдеш до церкви, коли платиш податки. Цілий маленький світ насунутий на очі, щоб сховати правду.
– Яку правду?
– Що ти тільки раб, Нео. Як і всі, ти з народження в ланцюгах. З народження у в’язниці, якої не відчуєш і не торкнешся. В темниці для розуму».
Кіберпанк і Україна: Яке майбутнє чекає нас у Новому і нових роках?

Фото: скріншот із фільму "Matrix" (1999)
За одним із поглядів прихильників кіберпанку, саме розум, який привів нас у високотехнічне майбутнє, став тим підступним зрадником, який створив для нас тюрму і викинув геть ключі від неї. Та чи можемо ми жити без розуму? Чи знищить нас штучний інтелект? Чи знайдемо ми баланс між природною частиною нас і тою штучною, яку створюємо? Так багато питань і так мало відповідей… Кіберпанк – це щось більше, ніж фантастика, це психологія і філософія того часу і світу, в якому ми живемо. Тому і не дивно, що останніми роками «кібернетичний покидьок», як той фенікс, знову відроджується з новою силою, з новими ідеями, бо все більше технологічних викликів перед нами, які з феноменальною швидкістю заповнюють стрічку щоденних новин і наших буднів.
Цікаві думки про кіберпанк можна почути в одному із ефірів програми «Щоденне завтра» (Радіо НВ) з Євгеном Пілецьким та Євгеном Алефіренко, які розмовляли з письменником, перекладачем і видавцем Олексієм Жупанським, зокрема про те, що Україна вже живе у світі кіберпанку. Адже олігархи стали цими корпораціями, бідні і багаті все більше віддаляються, гаджети все частіше можна побачити практично всюди, висотки ростуть, як гриби і їх звичними супутниками стають дрони, які постійно щось знімають. Та багато інших натяків на те, що звичний світ набуває тих химерних, але дуже цікавих кольорів кіберпанкового майбутнього.
Матеріал підготовлений на основі інформації із відкритих інтернет-джерел.
Юра Мартинович,
ІА ZIK

Долучайтесь до нас у Facebook

Залишити коментар
Новини
  • Останні
  • Перегляди
  • Коментарі
Календар публікацій
«    Декабрь 2022    »
ПнВтСрЧтПтСбВс
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031