Авторизація

» » » Чай vs кава: Як напої завоювали і поділили світ

Чай vs кава: Як напої завоювали і поділили світ

Чай vs кава: Як напої завоювали і поділили світ
Чай vs кава: Як напої завоювали і поділили світ
Фото: pixabay.com
Я погоджуюсь з правилами сайту та політикою приватності
Ранок будь-якого дня важко собі уявити без гарячого напою, особливо у холодну пору року. Кава і чай настільки міцно увійшли у наш побут, що здається, ніби вони існували завжди. Історія цих напоїв сягає корінням глибини століть і, виявляється, часом вони спричиняли появу цілих держав.

Кавові паляниці


Чорний, диявольський напій, який до того ж вживають мусульманські пустельники – суфії, щоб бадьоритися під час нічних молитов. Власне такою була кава в уяві середньовічних християн. Нічого отже дивного немає у тому, що її асоціювали з дияволом і язичництвом. Однак у XVI століття одному із Римських Пап напій настільки засмакував, що він вирішив його охрестити і у такий спосіб «обманути сатану»... Проте поки кава зуміла «змінити свою релігію» вона здійснила довгу міжконтинентальну подорож.
Усе почалося у ІХ столітті в Ефіопії. Разом із арабською експансією, звичай вживати у їжу каву у вигляді паляниць, а згодом у вигляді настою, поширився на увесь Близький Схід. Тим не менш, спочатку він викликав досить серйозну полеміку між мусульманами. Об’єктом критики стали стимулюючі властивості смажених зерен, а перші кав’ярні часто ставали форумами для бурхливих обговорень. Однак напій завоював серця та смаки мусульман. Зрештою, обмеження були скасовані наприкінці XVI століття.
Християнської Європи кава дісталася завдяки турецькій імперії на межі XVI-XVII століть. У історії популяризації напою також був український акцент: битва під Віднем у 1683 р. Після облоги Відня військовий та дипломат Юрій Франц Кульчицький, отримавши як військову здобич турецьку каву, відкрив першу у столиці Австрії кав’ярню.
Польський король Ян ІІІ Собеський, який привів війська Речі Посполитої на допомогу обложеному Відню, теж був гурманом кави, а той факт, що він не побоявся «сатанинського напою», спонукав тодішніх європейських монархів відкрити для себе гастрономічну новинку. Особливо, з огляду на те, що наближалося критичне у своєму ставленні до церкви Просвітництво, а твердження, що арабська кава була творінням Сатани, почали розглядати як міф.

Напій аристократів


На початках доступу до кави мали лише аристократи та духовенство. У Європі напій почав здобувати популярність з середини ХVII століття, коли в Англії та Франції відкрилися перші «будинки кави». Кава та кав’ярні, в яких дебатували, творили, а інколи навіть організували змови, викликали зацікавлення, але і суперечки. Окрім самої атмосфери довкола кави, також важливим був тонізуючий ефект напою, який він завдячує вмісту кофеїну.
На території Речі Посполитої (у склад якої входила більшість українських земель – ред.), кава з’явилася на межі XVII-XVIII століть, потрапивши через порт у Гданську. Спочатку нею смакували лише найзаможніші, але поволі кава стала популярною і серед «середнього класу».
Перша у Польщі кав’ярня була заснована у Варшаві Генрі Дювалем. Однак її «завоювання» польської столиці було доволі складним, оскільки перші кав’ярні швидко закривалися через відсутність зацікавлення.
Каву вважали міцним наркотиком. Жінкам взагалі не дозволяли приходити до кав’ярень, а чоловіки заходили туди крадькома, соромлячись пити «цю згубну заморську отруту». Жуючи чи покурюючи тютюн, вони частіше пили пиво.
Крім того, без додавання коштовного тоді цукру, напій вважали несмачним і навіть шкідливим. Медики, своєю чергою, вважали її специфічними ліками для захворювань шлунково-кишкового тракту. І хоча спочатку каву пили без будь-яких додатків на східний манер, до неї швидко почали додавати молоко, вершки, цукор і навіть сіль.

Кава завойовує світ


Віденські кав’ярні швидко здобули популярність по всій континентальній Європі. Шведський король Густав III цінував каву завдяки цілющим властивостям, але навіть на початку XVIII століття у Норвегії мало хто мав можливість її спробувати через високу ціну. Напій здобув тут популярність щойно в середині ХІХ століття.
Що раніше пили у Скандинавії? Велику кількість алкоголю, особливо пива, що, ймовірно, дуже вплинуло на те, що норвежці сьогодні приділяють велику увагу до якості цього напою. На сніданок ж вони обирають каву з молоком, а також солодкі булочки або хліб.
Корейці також не цураються кави, хоча вони воліють не мелену, а розчинну каву. Яку каву п’ють інші народи? Турки каву, як правило, п’ють після їжі. Вона міцна і подається з солодощами. Французи попивають на сніданок «café au lait» («кава з молоком»), яка ідеально пасує до круасанів, а греки воліють фрапе – різновид кавового напою, основними компонентами якого є розчинна кава, цукор та льодяна вода.
Колоніалізм вплинув на популяризацію кави в Латинській Америці. З 30-х років ХХ століття каву вирощують у Бразилії, Перу, Колумбії і вона стала основним джерелом доходу цих країн.
В епоху колоніалізму кава «здобула» і Північну Америку, жителі якої зараз не можуть уявити собі ранок без чашки маленької чорної, зазвичай з молоком, кави.
Безумовно, популярності кави в Сполучених Штатах, додала подія, що сталася у 1773 році і відома як «Бостонське чаювання». Це був час, коли через надмірне постачання чаю його ціни на світових ринках значно впали. Ост-Індська компанія, яка зібрала великий запас чайного листя, отримала від британського уряду право продавати чай в американських колоніях, обходячи звичайні мита та податки. Це спричинило величезні збитки для американських імпортерів продукту, що, своєю чергою, призвело до бойкоту британського чаю і зростання популярності кави.
Крім того, чашка чорної кави стимулює розум, підвищує концентрацію і додає сили для важкої праці. Не дивно, що вона здобула визнання серед працелюбних американських протестантів, навіть якщо вони зазвичай п’ють сумнівної якості напій, придбаний на заправці.

Чаю майже 5 тис. років?


Якщо кава прийшла з Туреччини і була розрекламована в європейських салонах, то чай своїй популярності багато чим зобов’язаний російським контактам з монголами.
За однією з легенд, традиція пиття чаю сягає у Китаї 2737 р. до н.е. Тоді легендарний імператор Шень-нун випадково заварив перший настій листя чаю. Чи це правда? Цього неможливо встановити, але відомо, що перші згадки про напій походять лише з Х століття до нашої ери, а рецепти збирання та заварювання – із VIII століття нашої ери – з поетичної збірки Лу Юя «Канон чаю».
Поширення чаю з Китаю відбулося як на Схід (Японія та Корея), так і на Захід. Внаслідок завоювання монголами Центральної Азії, напій дійшов до Росії, а звідти до Центральної та Східної Європи. Вважається, що росіяни познайомилися із чаєм у 1638 році. Традиційно його готували у самоварі, а під час чаювання подавали солодощі.
Разом із зростанням впливу царської Росії на навколишні країни, поширився і чай. З часом чай витіснив каву із земель імперії Романових. У ХІХ столітті кава була доступною лише у великих містах, і після Жовтневої революції стала дуже рідкісним продуктом. У часи Радянського Союзу її іноді привозили з Куби та В’єтнаму.
Українці, які пам’ятають і бережуть австро-угорську спадщину, відновили традиції XIX століття. На вулицях Чернівців, Львова чи Івано-Франківська каву можна скуштувати у будь-який час дня чи ночі. Це також спосіб підкреслити європейську ідентичність України.
У Польщі натомість, яка у радянські часи перебувала під впливом економіки СРСР, жителі також страждали від нестачі кави. Поляки пили на сніданок міцний, чорний, підсолоджений чай аж до падіння радянської імперії. Повернення до кави відбулося разом з інтеграцією із західними ринками та переходом на їх споживчі звички.

Чайне листя відвойовує позиції


І хоча в Лондоні у XVIII столітті були створені перші кафе, з часом англійці, незважаючи на загальноєвропейські тенденції, закохалися в листовий чай.
Кава та кав’ярні у Англії асоціювалися із богемою. Окрім того розвитку ринку кави противилися англійські пивовари. Остаточно чай переміг у Великобританії із настанням вікторіанської епохи. Зокрема, із того часу залишилася звичка пити післяобідній чай. Цікаво, що у ХІХ столітті англійські жінки писали петиції з протестами проти відвідування їхніми чоловіками кафе, через те, що вони проводили там весь день, ігноруючи домашні справи.
Британське повернення до традицій пиття чаю вплинули на популяризацію напою у британських колоніях. Прикладом може бути Австралія, яка «купила» від англійців традицію пити чай, але внаслідок сучасної американізації культури зараз часто сягає по каву. Інші приклади – Нігерія, Єгипет та Південна Африка, чия культура була сильно пов’язана з британською. Також у Чилі популярність чаю пов’язана з присутністю там англійців. Крім того, в цих країнах, як і в Аргентині, існує розвинена культура пиття єрба-мате.
Чай «емігрував» не тільки на захід Китаю, але також завойовував країни Східної Азії. Від китайців чай – разом з буддистською культурою першими «запозичили» японці та корейці. Там завжди були дуже популярними сорти зеленого чаю, який під час виробництва піддається мінімальному окисленню. Проте це досить делікатний продукт, який часто псувався під час транспортування, тому як правило до Англії чи Росії експортували чорний чай, тобто листя, що пройшло процес бродіння, а отже стало більш міцним.
У Японії, окрім простого споживання, була також розроблена чайна церемонія, що є естетичною та кулінарною практикою. У Кореї доля чаю склалася дещо інакше. Незважаючи на те, що сьогодні зелений чай там добре відомий, в країні переважають різноманітні «чаї» на основі фруктів, спецій та меду. Причина? За часів панування династії Чосон (з перервами з XIV до XX століття), буддизм і все, що з ним пов’язане, включаючи чай, потрапило у немилість.
Турецько-перські держави Середньої Азії: Казахстан, Узбекистан (через який проходив Шовковий шлях з Китаю в Європу), Афганістан, Іран, а також колишня британська колонія – Індія також потрапили під вплив східної традиції пиття кави.
Здавалося б, що кава та чай оволоділи цілим світом. Чи існують суспільства, які не знають цих напоїв? Виявляється так. Окрім кількох племен амазонських джунглів, яких ніхто ще не дослідив, це зокрема мормони, які не п’ють кави та чаю через релігійні табу.
За матеріалами Newsweek.pl
Переклад з польської Андрія Павлишина, IA ZIK

Долучайтесь до нас у Facebook

Залишити коментар
Новини
  • Останні
  • Перегляди
  • Коментарі
Календар публікацій
«    Май 2019    »
ПнВтСрЧтПтСбВс
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031