Авторизація

» » » На добре здоров’я. Отит: звідки і що робити

На добре здоров’я. Отит: звідки і що робити

На добре здоров’я. Отит: звідки і що робити
На добре здоров’я. Отит: звідки і що робити

[/i]

Тетяна Козирєва

Журналіст, у сфері особливих зацікавлень якої – медицина
Сьогодні пропоную поговорити про гостре запалення середнього вуха (отит), і це – дуже актуальна тема, а особливо – у холодну пору року.
Така патологія спіткає і дорослих, і дітей. До слова: у третини пацієнтів, що звернулися до оториноларингологів із загальними скаргами з царини «вухо-горло-ніс», діагностують саме гострий отит.
Згідно зі статистикою, на отит хворіє 71 % малюків до 3-річного віку (!), а до 95% дітей мають хоча б один епізод гострого середнього отиту за перші 7 років життя. За інформацією Health Maintenance Organization, у дитячій популяції майже у 50% випадків реєструють одноразові епізоди гострого перфоративного або неперфоративного середнього отиту в перші 6 місяців життя.
На добре здоров’я. Отит: звідки і що робити

Фото з відкритих джерел
Від себе особисто додам, що той, хто бодай раз у житті мав запалення середнього вуха, точно запам’ятає його на все життя. Передовсім – через дуже сильні болі, котрі «цілять» у вухо (за вухом), у потилицю, щелепу чи скроню (трапляється, до речі, й чотири в одному – і у вухо, і в потилицю, і в щелепу, і у скроню, і тоді вже ну ду-у-уже «весело»!).
Також варто знати, що до 25% гострих отитів закінчуються туговухістю, а це – часткова або цілковита втрата слуху, відповідно – прямісінька дорога до інвалідності. Отаке…
Та про все за порядком.
У більшості випадків запалення середнього вуха – наслідок інфекційних процесів у верхніх дихальних шляхах, а верхні дихальні шляхи – це (якщо хтось не знає) ніс, глотка і ротова порожнина. Отже, говорю про гострий тонзиліт, фарингіт, ларингіт, риносинусит, котрі можуть спровокувати розвиток отиту. Також тригером запалення середнього вуха можуть бути гострі вірусні захворювання (грип, кір, скарлатина).
Пояснення цього механізму просте: органи слуху пов’язані з носоглоткою слуховою трубою, що створює передумови (анатомічні і фізіологічні – так званий ринотубарний шлях інфікування), а особливо – у дітей, для поширення бактеріальної флори і, в подальшому, розвитку гострого середнього отиту. Тому не дивуйтеся, якщо вухо запалюється після нежитю. І не звинувачуйте лікаря у невігластві, якщо він при отиті призначає краплі не до вуха, а до носа.
Напевно ж, спитаєте, чому не у всіх у разі нежитю виникає отит? Логічно! Відповім. Тому що є низка несприятливих чинників, котрі «докладають рук» до формування вогнища запалення у вухах. І це, зокрема, зниження імунітету (захисних сил організму), супутні захворювання, анатомічні відхилення (викривлення переділки носа, хронічні риносинусити, а особливо – ускладнені поліпозом, аденоїдні вегетаціі), переохолодження, алергічні реакції. Також у цьому невдатному ряді – незбалансоване харчування, гіповітаміноз (брак вітамінів) та перевтома.
А ще лікарі говорять про те, що ризик наразитися на отит значно збільшується, якщо у родині хтось курить, бо це призводить до пригнічення мукоциліарного кліренсу (руйнується механізм захисту від зовнішніх впливів) і розвитку риносинуситу.
Крім того, дитину змалечку потрібно вчити правильно видувати ніс, позаяк недотримання правил очищення носових ходів від слизу також може спричинити отит. Отже, вчіть дитя видувати носик не через дві ніздрі одночасно, а почергово (права-ліва не має значення, головне – через одну дірочку, а потім – через другу). Бо якщо сякатися відразу через дві, у носі підвищується тиск й інфекція через слухову трубу швидко потрапляє до вух.
Щодо ознак отиту, то вони, як правило, такі: біль у ділянці запаленого вуха, який виникає раптово, посилюється у нічний час, а за типом може бути пульсуючим, «стріляючим», про що я вже згадувала вище, та тягнучим. Можуть турбувати також шуми у хворому вусі та запаморочення, зниження слуху. Ймовірно, набрякатиме і сильно болітиме навіть при легесенькому натисканні козелок, а особливо це стосується дітей.
Зазвичай запалення вуха супроводжується значним (до 40 градусів) підняттям температури тіла, що тягне за собою відчуття дуже сильного загального дискомфорту.
Ще один симптом отиту – виділення зі слухового проходу, а вони можуть бути і серозними (водянистими), і гнійними, і навіть із домішками крові. І це вже ймовірна ознака перфорації (продірявлення) барабанної перетинки. То мерщій до лікаря!
Зволікати насправді – ні-ні, позаяк подальший розвиток хворобливого процесу (а він буває й доволі стрімким) може призвести до тяжких ускладнень, а саме: парезу (часткового паралічу) лицевого нерва, мастоїдиту (запаленню відростка скроневої кістки), менінгіту (запаленню оболонок головного мозку), тромбозу сигмоподібного синусу та сепсису (зараженню крові), що украй небезпечно. Такі ускладнення інколи, на превеликий жаль, можуть бути несумісні з життям. Будь ласка, візьміть це до уваги! Й у жодному разі не намагайтеся самотужки, без медичної консультації, оцінювати стан недужого, а тим паче, якщо йдеться про дитя.
Сподіваюся, переконала? Тому якомога швидше, аби не допустити задавнення процесу і розвитку дуже небезпечних ускладнень, йдіть до лора, котрий фахово оцінить ситуацію і призначить відповідне лікування.
Напевно, доктор рекомендуватиме судинозвужувальні крапельки, які допоможуть зняти набряк і слизівок носа, і слухових труб. Для зняття больового синдрому і долання лихоманки, напевно, пропише протибольові препарати (анальгетики), нестероїдні протизапальні та жарознижувальні.
Чи йтиметься про застосування антибіотиків? Може, так. А може, й ні. Відповідь на це запитання також зможе дати тільки лікар – після огляду пацієнта й оцінки результатів лабораторних та інструментальних досліджень.
І вже говорю про те, що за наявності лихоманки та виділень зі слухових протоків про жодні теплові процедури не може бути й мови, позаяк і спиртові компреси, і всякі-різні мішечки з гарячим піском чи сіллю, і грілки категорично не годяться за наявності будь-якого гострого гнійного процесу. Отит – не виняток.
То будьте мені здорові!
Автор дякує за сприяння у створенні матеріалу головному оториноларингологу Львова Марті СОКОЛОВСЬКІЙ.

Долучайтесь до нас у Facebook

Залишити коментар
Новини
  • Останні
  • Перегляди
  • Коментарі
Календар публікацій
«    Май 2020    »
ПнВтСрЧтПтСбВс
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031