Авторизація

» » » На добре здоров’я. Як з кулемета

На добре здоров’я. Як з кулемета

На добре здоров’я. Як з кулемета
На добре здоров’я. Як з кулемета

[/i]

Тетяна Козирєва

Журналіст, у сфері особливих зацікавлень якої – медицина
Проблема, про яку сьогодні хочу розповісти, на жаль, трапляється доволі часто. А особливо це стосується людей старшого віку. Йтиметься про миготливу аритмію (а ще її називають «фібриляція передсердь»), а вона, ця болячка, за статистикою, є причиною близько 30 відсотків випадків ушпиталень через аритмію, тобто порушення серцевого ритму.
Лікарі говорять, що схильність до миготливої аритмії збільшується з віком: якщо до 60 років цей недуг трапляється в одного відсотка кардіопацієнтів, то серед тих, хто розміняв сьомий і т.д. десятки, число недужих зростає у шість разів (до 6%). У мене теж, до речі, миготлива, і то давно. І вже говорю, що з цим захворюванням важко жити. І далі розповім, чому.
Ну а тим, хто не знає, що це за патологія, поясню, що ж воно таке.
Отже, миготлива аритмія – це порушення серцевого ритму, яке супроводжується частим і хаотичним збудженням і скороченням передсердь або сіпанням, фібриляцією окремих груп передсердних м’язових волокон. Складно для сприйняття? То спрощу до мінімуму: частота скорочень передсердь при миготливій аритмії може сягати 350 – 600 ударів за хвилину, тоді як шлуночки відповідають на більш сильне збудження (щодруге, третє, п’яте) і втрачають правильний ритм скорочень. Отак спроможні розганятися передсердя! Уявляєте собі??? Тому й винесла у заголовок порівняння з кулеметною чергою. А підсилю «паралель» цифрами нормального, середньостатистичного серцебиття: це 60 – 80 ударів за хвилину. Вражає? Так і я ж про це!
Варто відразу ж додати, що приступ (пароксизм) миготливої аритмії не минає швидко – може тривати й тривати. І це дуже небезпечно, бо унаслідок пароксизму, ймовірно, різко прогресуватиме хронічна недостатність кровообігу. Кардіологи говорять у таких випадках про високі ризики тромбоутворення та закупорки тромбами судин великого кола, з яких, напевно, найгрізнішим є занесення тромбу у судини головного мозку (тромбоішемічний інсульт).
Щодо причин миготливої аритмії, то їх досить багато і часто вони комбінуються. Передусім, це серцеві недуги (атеросклеротичний кардіосклероз, мітральні вади, інфаркт міокарда, гіпертонічна хвороба) та хвороби щитоподібної залози. Провокують миготливу аритмію й емоційні та фізичні перенавантаження. Серед можливих інших чинників збільшення ризику появи аритмії – зловживання алкоголем, вірусні інфекції та навіть переїдання.
Важливо взяти до уваги й те, що доволі високий відсоток хворих на миготливу аритмію до пори до часу взагалі про неї гадки на мають. Так, трапляється, відчувають неритмічне серцебиття, а з ним – тривогу, безпричинний страх, слабкість… Тобто щось дивне і незрозуміле накочується на людину, спричинюючи незначний чи неабиякий дискомфорт, а потім минає – так, начебто нічого й не було (серденько б’ється ритмічно і, мовою кардіологів, «з добрим наповненням»). І саме в цьому – підступність миготливої аритмії!
Тривалий напад миготливої аритмії може призвести до запаморочень і навіть непритомних станів, може супроводжуватися судомами, неясністю показів тиску і ритму. Повторю, що серед найпоширеніших ускладнень миготливої – тромбоемболія і серцева недостатність. Але найбільш небезпечним наслідком є перехід фібриляції передсердь у фібриляцію шлуночків з неадекватним низьким викидом крові, що без реанімації призводить до раптової серцевої смерті.
От тому-то в кожному блозі наголошую: будьте уважні до себе, не ставтеся до дискомфортних станів за принципом «минеться», бодай раз на рік знайдіть кілька годин часу, аби пройти мінімальне медичне обстеження, що, поза сумнівом, покаже наявність миготливої. А тоді лікар призначить додаткове, вже спеціальне обстеження, і це ЕКГ (електрокардіограма), УЗД серця (ехокардіографія), холтерівський моніторинг (безперервний, цілодобовий запис ЕКГ за допомогою портативного пристрою). І не шкодуйте на обстеження грошей! Життя дорожче за гроші!
Головна мета лікування – позбавити пацієнта приступів миготливої. Чи йтиметься про відновлення нормального (синусового) ритму, не знаю. Мені упродовж кількох років в умовах стаціонару намагалися медикаментозно відновити ритм, і, на жаль, не сталося як гадалося. А від імплантації кардіостимулятора я відмовилася. Тим часом, мій старший брат, тільки-то лікарі діагностували йому миготливу, від такої маніпуляції не відмовився і, каже, проблем із ритмом відтоді не має. Але це вже із серії «Кожному – своє».
Я зараз про те, що вчасне звернення по консультацію й обстеження завжди доречне. Як, для прикладу, регулярне вимірювання (контроль) тиску. І прийом гіпотензивних препаратів, аби тиск не стрибав. Ну, сподіваюся, переконала!
І насамкінець скажу (вже вкотре!) про здорове харчування. Точно знаю, що кардіологи мене б зараз за це похвалили, бо й вони завжди радять пацієнтам з миготливою (а це, нагадаю, зазвичай, люди старшого віку) перейти на продукти з низьким умістом жирів і харчі рослинного походження, тобто на низькокалорійну їжу. Це потрібно для того, аби не набирати зайвої ваги. (Тим паче, що вона, та клята зайва вага, сама з віком набирається, бо уповільнюється обмін речовин, та й рухаємося значно менше, ніж замолоду!) Бо надмір кілограмів – це додаткове і неабияке навантаження на серце, а воно і без того перепрацьовується!
Їсти потрібно 5 – 6 разів на день і невеликими порціями. Чому? Та тому що переповнений сніданком, обідом чи вечерею шлунок подразнює рецептори, що пригнічують функції синусового вузла, а він, як уже згадувалося вище, відповідає за нормальний, синусовий, ритм серця. А особливо шкідливо наїдатися на ніч, бо будемо спати (читай «жир на животі і боках складати»), а не працювати чи гуляти (читай «кілограми скидати»).
Обов’язково додавати до раціону продукти, багаті на магній і калій та всякі-різні інші корисні для серця мікроелементи, а це, передусім, горіхи, мед, курага, родзинки, чорнослив, банани, зелений листковий салат, томати, гарбуз, петрушка...
Не забуваймо й про помірне фізичне навантаження, на яке не повинні впливати пори року. Не хочете вдаватися до ранкової руханки, велосипедних чи лижних прогулянок? То більше пересувайтеся пішки, а по-простому – ГУЛЯЙТЕ! Бо вже, напевно, й забули, як це робиться.
За можливості, не реагуйте на дражливі ситуації, котрі вас емоційно виснажують. Приміром, не дивіться новин. А тим паче – політичних ток-шоу, де всі брешуть. Здоровіші будете!
І спіть уночі. Щонайменше 8 годин. Як не спиться, прийміть заспокійливе. А я б у цій ситуації казала про відвар глоду – тричі на день й упродовж тривалого часу (на скільки вистачить терпцю цю ягоду запарювати). До речі, місяць тому я розповідала про особливості цієї лікувальної рослини і про те, як правильно «зілля» готувати.
Не хочете отакої марудної роботи? То попросіть сімейного лікаря виписати легеньке заспокійливе. А заразом, як прийдете до поліклініки, зробіть ЕКГ. Точно не зашкодить.
І, звісно ж, будьте мені здорові.
Автор дякує за сприяння у створенні матеріалу доктору медичних наук, професору Львівського медуніверситету Олені РАДЧЕНКО.

Долучайтесь до нас у Facebook

Залишити коментар
Новини
  • Останні
  • Перегляди
  • Коментарі
Календар публікацій
«    Апрель 2019    »
ПнВтСрЧтПтСбВс
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930