Авторизація

» » » Надмірна опіка призводить до «опіків»

Надмірна опіка призводить до «опіків»

Надмірна опіка призводить до «опіків»
Надмірна опіка призводить до «опіків»

[/i]

Оксана Думанська

письменниця, перекладач
Змалечку весь час чула від мами: дітей треба любити так, щоб вони того не знали. От, у тямі зависло, але сказати, що я це тоді розуміла, так ні. Усвідомлення прийшло пізніше, разом із дітьми, які тепер уже самі батьки.
Буваю часто там, куди діти приходять на майстер-класи, і спостерігаю, як надмірна материнська опіка «опікає» дітей, позбавляючи їх можливості вирішувати найдрібніші питання, а в сухому залишку що? Страх самостійних кроків… Але як від цього застерегти матусь?!
Випадок із життя. Діти прийшли на заняття до майстрині. Дехто – з мамами чи з татами. Тати усвідомлюють, що вони гості на цьому «святі життя», тому сідають позаду дітей, заглиблюються в телефонне листування чи інші справи. Мами – по-різному: хтось так само береться до телефону, до книжки, а хтось уважно стежить за всім, що відбувається.
Але серед тих мамів є одна, яка не може ні на мить відійти від своєї доньки, нависає над нею, втручається в її роботу, щось виправляє, підказує, хоча на цьому заході для дітей є «господиня», і вона кожній дитині пояснила, як треба використовувати матеріал, щоб вдався виріб. Маму закликали за двері, інтелігентно зауваживши: вона заважає дитині думати й працювати руками. Мама посміхнулася, погодилася, що переймає на себе чужі обов’язки, але за мить уже знову стала над донькою і змусила не закінчувати виріб, а почати новий, бо їй, мамі, здалося, що дівчинка помилилася…
Звісно, ми всі хочемо бачити своїх дітей успішними, але чи не перепиняємо шлях до успіху намаганням скрізь підстелити соломки, аби дитя не впало? Отака мамина присутність у кожній миті дитячого життя не дає вільно дихати, тобто обирати свій варіант поведінки, реагування, творчості.
Мама не розуміє і не хоче прислухатися до здорового глузду: дитина – це теж людина, але з меншим багажем досвіду. А людина досвідчена не має права нав’язувати своє тій людині, яка досвід тільки починає здобувати, особливо – через творчу працю. Бо тоді будь-які паростки хисту будуть задавлені материнським авторитетом, для якого інші авторитети не мають ваги, навіть безсумнівний педагогічний і мистецький досвід «господині», яка на доброчинних підставах проводить такі заняття.
Мені здається, що тій мамі хотілося, аби серед інших дітей її донечка виявилася найвправнішою. А наслідок був прогнозований: виріб вона не закінчила, бо забракло часу… І хто винен?
Якби я сама не була гостею, то вивела б ту маму з приміщення.

Долучайтесь до нас у Facebook

Залишити коментар
Новини
  • Останні
  • Перегляди
  • Коментарі
Календар публікацій
«    Октябрь 2020    »
ПнВтСрЧтПтСбВс
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031