Авторизація

» » » Аліментарно? Механізм примусу до сплати аліментів оновлено

Аліментарно? Механізм примусу до сплати аліментів оновлено

Аліментарно? Механізм примусу до сплати аліментів оновлено

Наталья Швец (Фото - Facebook.com)
137 344 дитини. Щонайменше стільки дітей розлучених батьків сьогодні не отримують належних їм аліментів. Це якщо вважати, що злісний неплатник аліментів не сплачує кошти за одну дитину. І це якщо всі, хто місяцями і навіть роками не може отримати аліментів – заявили про це.
Цифру я взяла в Єдиному державному реєстрі боржників. Власне, Реєстр містить дані не дітей, а того з батьків, хто тривалий час не сплачує аліменти. Тільки уявіть – понад 135 тисяч батьків фактично кинули напризволяще своїх дітей. Причому мова не лише про представників чоловічої статі – у Реєстрі є й жінки, хоча, звісно, в меншості.
Приведена вище цифра добре ілюструє поширену ситуацію, коли у разі розлучення чоловіка та дружини, які мають спільну дитину, у подальшому починають виникати неабиякі конфлікти через утримання цієї дитини, надання їй дозволу на виїзд закордон тощо. Нерідко буває й таке, коли колишнє подружжя починає шантажувати та ображати один одного, стосунки між колишньою родиною погіршуються ще більше, і питання стягнення аліментів з однієї "половинки" постає ще гостріше. На початку лютого 2018 року вступив у силу так званий закон про аліменти. Та чи полегшить він взаємовідносини між колишнім подружжям, чи врегулює та усуне усі недоліки, через які сьогодні страждають сотні тисяч батьків-одинаків - давайте розбиратися.
До мене як до юриста регулярно звертаються по правові консультації з питань сімейного права. Отже, тема регулювання аліментів для мене вже давно стала однією з головних. Тому за цією законодавчою ініціативою я спостерігала дуже уважною і вважаю, що і в подальшому механізм стягнення аліментів з боржників, які навмисно їх не сплачують, має ще удосконалюватись.
Та про все по черзі.
У пояснювальній записці до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту права дитини на належне утримання шляхом вдосконалення порядку примусового стягнення заборгованості зі сплати аліментів», зазначено, що показники несплати аліментів на користь матері або батька, на утримані якого перебуває дитина, збільшуються.
Відповідно до статистичних даних щодо виконання судових рішень про стягнення аліментів, станом на 1 вересня 2017 року на виконанні в органах Державної виконавчої служби перебувало 539 тис. виконавчих документів про стягнення аліментів. При цьому, кількість виконавчих проваджень, за якими сума заборгованості сукупно перевищує суму платежів за 3 місяці, налічує 91,8 тис. (17%).
Насправді, 17% - це дуже велика цифра. Тому що ці 17% - це перш за все долі дітей, які не отримують належні їм кошти. Для когось ці гроші надали б додаткові можливості для розвитку, а для когось вони – взагалі єдине джерело існування.
Механізм сплати аліментів: як все працює
Відповідно до Сімейного кодексу України, способи виконання батьками обов’язку утримувати дитину визначаються за домовленістю між ними чи за рішенням суду у твердій грошовій сумі чи у частці від заробітку.
Якщо між чоловіком та жінкою досягнуто згоди щодо утримання дитини, то укладається договір про сплату аліментів на дитину, де визначаються розмір та терміни виплати. Умови договору не можуть порушувати права дитини, які встановлені цим Кодексом. Договір укладається у письмовій формі і обов’язково нотаріально посвідчується (ст. 189 СК України).
За рішенням суду кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються у частці від доходу її матері, батька або у твердій грошовій сумі за вибором того з батьків або інших законних представників дитини, разом з яким проживає дитина (ст. 181 СК України) або за заявою стягувача визначається розмір аліментів у твердій грошовій сумі (ст. 184 СК України).
Аліменти на дитину присуджуються за рішенням суду від дня пред'явлення позову, а в разі подання заяви про видачу судового наказу - із дня подання такої заяви (ст. 191 СК України). Розмір аліментів має бути необхідним та достатнім для забезпечення гармонійного розвитку дитини. Мінімальний розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку (ч. 2 ст. 182 СК України). Зокрема, статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2018 рік» встановлено, що у 2018 році прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років: з 1 січня 2018 року - 1492 гривні, з 1 липня - 1559 гривень, з 1 грудня - 1626 гривень; дітей віком від 6 до 18 років: з 1 січня 2018 року - 1860 гривень, з 1 липня - 1944 гривні, з 1 грудня - 2027 гривень.
Розмір аліментів, визначений за рішенням суду або домовленістю між батьками, може бути згодом зменшено або збільшено за рішенням суду за позовом платника або одержувача аліментів у разі зміни матеріального або сімейного стану, погіршення або поліпшення здоров'я когось із них та в інших випадках, передбачених цим Кодексом (ст. 192 СК України). З урахуванням цього, мінімальний розмір аліментів для дитини віком до 6 років з 1 січня 2018 року складає 1492 х 50% = 746,00 грн. – це той мінімум, який гарантується державою.
Після отримання рішення суду щодо стягнення аліментів, заявник повинен звернутись до виконавчої служби. Далі – після того, як виконавець відкриє виконавче провадження, розпочинається процедура стягнення аліментів. Проте слід розуміти, що отримати рішення – це один крок, а виконати його – це зовсім інше.
Сімейним кодексом України передбачені санкції до боржника аліментів у вигляді стягнення неустойки (пені). Але дуже часто, не зважаючи на це, боржники не здійснюють жодних дій, направлених на погашення заборгованості. Більш того, вони всіляко намагаються уникнути цього обов’язку: шляхом перереєстрації належного їм рухомого та нерухомого майна, звільнення з роботи та інше. У зв’язку з цим, дитина не отримує коштів, так необхідних їй для харчування, купівлі одягу та організації життя та розвитку. З метою забезпечення належного виконання рішень щодо стягнення аліментів, окрім можливості порушення кримінального провадження за ст. 146 КК України та накладення арешту на майно боржника, 07.12.2017 Верховною радою України був ухвалений Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту права дитини на належне утримання шляхом вдосконалення порядку примусового стягнення заборгованості зі сплати аліментів», який набрав чинності 6 лютого 2018 року.
Заплатити по боргах: стягнення по-новому
Цим законом внесені зміни до Закону України «Про виконавче провадження», Сімейного кодексу та до інших законів. Так, з набранням чинності закону, відповідно до ч. 9 ст. 71 Закону України «Про виконавче провадження» державний виконавець, за наявності заборгованості зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців, може винести вмотивовані постанови:
про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві виїзду за межі України - до погашення заборгованості зі сплати аліментів у повному обсязі;
про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві керування транспортними засобами - до погашення заборгованості зі сплати аліментів у повному обсязі;
про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві користування вогнепальною мисливською, пневматичною та охолощеною зброєю, пристроями вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії, - до погашення заборгованості зі сплати аліментів у повному обсязі;
про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві полювання - до погашення заборгованості зі сплати аліментів у повному обсязі.
Разом з тим, частиною 10 вказаної статті тимчасове обмеження боржника у праві керувати транспортними засобами не може бути застосовано в разі:
якщо встановлення такого обмеження позбавляє боржника основного законного джерела засобів для існування;
використання боржником транспортного засобу у зв’язку з інвалідністю чи перебуванням на утриманні боржника особи з інвалідністю I, II групи, визнаної в установленому порядку, або дитини з інвалідністю;
проходження боржником строкової військової служби, військової служби за призовом осіб офіцерського складу, військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період або якщо боржник проходить військову службу та виконує бойові завдання військової служби у бойовій обстановці чи в районі проведення антитерористичної операції;
розстрочення або відстрочення сплати заборгованості за аліментами у порядку, встановленому законом.
Тобто, у разі, якщо боржник, підпадає під вказані положення, то обмежити його у праві керування транспортними засобами скоріш за все не вдасться.
Окрім того, необхідно звернути увагу на механізм реалізації цих положень, оскільки виконавець може і прийняти постанову, але її необхідно реалізувати. З цією метою прикінцеві положення закону передбачають, що Кабінету Міністрів України протягом одного місяця з дня набрання чинності цим Законом слід привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом, забезпечити ухвалення нормативно-правових актів, необхідних для реалізації цього Закону, забезпечити приведення міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади їх нормативно-правових актів у відповідність із цим Законом.
Міністерству юстиції України, Міністерству внутрішніх справ України протягом трьох місяців з дня набрання чинності цим Законом з метою реалізації частини дев’ятої статті 71 Закону України «Про виконавче провадження» слід розробити спільний нормативно-правовий акт щодо порядку взаємодії.
І саме від цієї взаємодії буде залежати ефективність стягнення аліментів. Наприклад, з перетином кордону все зрозуміло – прикордонники фізично не випустять злісних неплатників аліментів за кордон за наявності належних підстав. А от щодо права керування транспортними засобами, користування зброєю чи полювання – у мене є питання, яким чином ці норми будуть реалізовуватися. З одного боку, чинний Кодекс України про Адміністративні Правопорушення (КУпАП) відносить усі ці тимчасові обмеження до адміністративних стягнень. Але з іншого боку, наразі незрозуміло, чи потрібна буде для їх застосування постанова суду, чи достатньо буде тільки постанови державного виконавця.
Також додам: враховуючи той факт, що запрацював єдиний реєстр неплатників аліментів, одним із заходів, які могли б вплинути на боржника, могло б стати включення інформації про його заборгованість до власної кредитної історії. Отже ця відкрита інформація, на мій погляд, могла б та мала б враховуватися банком чи будь-якою кредитною організацією під час прийняття рішення про видачу позики цьому боржнику. Також не виключаю, що статус злісного неплатника аліментів матиме вплив і на потенційних роботодавців такої особи.
При цьому вважаю, що суть стимулювання сплати аліментів не в тому, щоб притягти боржника до кримінальної відповідальності, або обмежити його у правах, а в тому, щоб дитина мала необхідні кошти на утримання та можливість розвиватись, і не почуватись кинутою з боку батька або матері, які не сплачують аліменти. Любов, турбота та піклування – основні чинники щасливого та здорового дитинства, а отже і успішного майбутнього для нас усіх. Тож усі законодавчі зміни, спрямовані на благополуччя молодого покоління українців, повинні переслідувати саме таку мету і бути максимально дієвими.
Наталія Швець,
юрист Адвокатського об`єднання «ЮФ «ARIO»


Долучайтесь до нас у Facebook, читайте наш канал у Telegram та отримуйте новини прямо у ваш смартфон

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
Залишити коментар
Новини
  • Останні
  • Перегляди
  • Коментарі
Календар публікацій
«    Січень 2019    »
ПнВтСрЧтПтСбНд
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031