Авторизація

» » » Чехія розпочала на Львівщині масштабний проект з оцифрування архіву СБУ

Чехія розпочала на Львівщині масштабний проект з оцифрування архіву СБУ

Чехія розпочала на Львівщині масштабний проект з оцифрування архіву СБУ
У Львові вперше реалізовується проект оцифровки архіву спецслужб. Така робота і досвід архівістів з Чехії дає можливість удоступнити нові джерела і навчитися чомусь новому.
Про це сьогодні у Львові на прес-конференції сказав генеральний директор Національного музею-меморіалу «Тюрма на Лонцького» Руслан Забілий,– передає кореспондент IA ZIK.
Консул генерального консульства Чеської республіки у Львові Ігор Шедо висловив вдячність від імені Генерального консульства Чеської республіки у Львові всім українським партнерам, які беруть участь у підтримці цього проекту, зокрема, обласному управлінню СБУ у Львівській області, обласному архіву СБУ, меморіальному музею «Тюрма на Лонцького» і побажав їм успіхів.
«Вдячні за те, що дали можливість працівникам наукового інституту вивчення тоталітарних режимів працювати з архівами і фондами, оцифровувати документи, що стосуються долі людей, зокрема, громадян Чехословаччини єврейського походження, які внаслідок нацистських і радянських репресій опинилися на території Львівської області колишнього Радянського Союзу. Як відомо, багато з них ніколи вже не повернулися до Чехословаччини», – сказав консул Республіки Чехія у Львові Ігор Шедо.
Начальник Управління СБ України у Львівській області Олександр Ткачук зазначив, що співпраця їхнього архіву на регіональному рівні відбувалася і раніше, але нарешті вона набуває адекватних масштабів, – такої динаміки, яка дасть можливість науковцям, дослідникам і широкій громадськості ознайомитися з тими матеріалами, які зберігаються в цих архівах. Ця робота стала можлива після того, як був прийнятий закон України «Про доступ до архівних матеріалів репресивних органів комуністичного режиму».
«Цей закон передбачає розсекречення всіх документів, які стосуються періоду Радянського Союзу. Велика кількість цих документів продовжує зберігатися в архівах ФСБ Росії і вони там є засекреченими. Мабуть, не просто так РФ продовжує тримати ці документи в таємниці. Те, що ми бачимо в наших архівах, говорить про долі багатьох людей, які були закатовані тоталітарною системою. І коли Росія намагається героїзувати минуле Радянського Союзу, вона забуває про пакт Молотова-Ріббентропа, про те, що Радянський Союз у 1939-1941 роках фактично був колаборантом нацистської Німеччини. Коли євреї чи представники інших національностей втікали з окупованих фашистами територій до Радянського Союзу, то потрапляли в такий самий режим, який їх знищував. Долі цих людей нарешті розсекречені і ми можемо про це дізнатися», – сказав Олександр Ткачук.
Він зазначив, що доступ до архіву спецслужб є відкритим, тобто усі, кого цікавить доля їхніх родичів, які стали жертвами режиму, можуть прийти і скористатися послугами архіву і у найближчому майбутньому – отримати копії цих справ в електронному вигляді.
Представник дослідницького інституту вивчення тоталітарних режимів (USTR) Чеської Республіки Адам Граділек подякував львівському архіву за можливість доступу до матеріалів, що стосуються доль колишніх громадян Чехословаччини.
«За останні два тижні, відколи ми активно працюємо, вдалося оцифрувати 600 справ. Документи цих справ стосуються не лише громадян Чехословаччини, а й Польщі, Австрії, Угорщини. Півтора року тому ми почали вивчати справи цих фондів, щоб відібрати документи, які стосуються громадян Чехословаччини і зараз ми їх оцифровуємо. Потім зможемо оцифровувати справи не лише громадян Чехословаччини, а й всіх інших країн», – сказав Адам Граділек.
Начальник архівного підрозділу Управління СБ України у Львівській області Вікторія Бурмас розповіла, що їхній архів (розташований за адресою Львів, вул. Бандери, 1) розпочав працювати у 1945 році, він налічує близько 60 одиниць зберігання, з них 48 тисяч – це реабілітовані, вісім тисяч – не реабілітовані громадяни.
«Раніше тільки реабілітовані громадяни або їхні родичі могли знайомитися зі справами. Після набуття чинності закону України «Про доступ до архівних матеріалів репресивних органів комуністичного режиму» з’явилася можливість відкрити архіви, які були ще у 2011 році розсекречені. Тепер усі громадяни – фізичні особи і юридичні – за своїми заявами можуть прийти в архів і ознайомлюватися з матеріалами про своїх родичів тощо», – зазначила Вікторія Бурмас і додала, що завдяки співпраці з чеськими колегами можна буде зберегти матеріали, які зараз перебувають у дуже крихкому стані.

Долучайтесь до нас у Facebook

Залишити коментар
Новини
  • Останні
  • Перегляди
  • Коментарі
Календар публікацій
«    Декабрь 2021    »
ПнВтСрЧтПтСбВс
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031