Авторизація

» » » Австрійський історик: Україна все ще стоїть в тіні Росії – і ми маємо це змінити

Австрійський історик: Україна все ще стоїть в тіні Росії – і ми маємо це змінити

Австрійський історик: Україна все ще стоїть в тіні Росії – і ми маємо це змінити
Австрійський історик: Україна все ще стоїть в тіні Росії – і ми маємо це змінити
Професор Віденського університету Андреас Каппелер. Фото: dw.com
Професор Віденського університету Андреас Каппелер вже довго вивчає історію України та Росії. У його книзі «Нерівні брати: росіяни і українці» він з прикрістю заявляє – Україну часто досі не сприймають як самостійний суб’єкт в історії. І все через давні «стосунки зі старшим братом». Але це потрібно змінити.
Про це повідомляє DW.
На його думку, анексія Криму та війна на Донбасі – це було досить очікувано. Адже нерівність у відносинах між країнами спостерігалася упродовж багатьох віків – так вже вони співіснували.
Досить чітко ми можемо це відстежити у культурі. Так, Олександр Пушкін, який критично оцінював тодішній лад, змусили покинути столицю. Йому, так би мовити, просто «пригрозили пальцем».
З Тарасом Шевченком все ж повелись по-іншому. Поета відправили на заслання, де заборонили писати і малювати.
«Шевченко... писав вірші малоросійською мовою найобурливішого змісту. В них він... висловлював плач про уявне поневолення і лиха України», – йшлося у доповіді начальника Третього відділення, яке визначило долю поета.
На його думку, «старший брат» все ще не може зрозуміти, що ніякої сестри немає.
«Старший брат любить свого молодшого брата – чи молодшу сестру, яка гарно співає і танцює, – але командує ними, нав’язуючи свою волю і свою мову. А коли молодша сестра хоче звільнитися від опіки, старший брат реагує різко і намагається перешкодити цьому всіма можливими способами», – пише пан Каппелер.
Та часи йдуть. І науковець бачить, наскільки Україні вдалося втекти від Росії – за останні 25 років вона розвинулась значно краще від сусідки.
«У жодній іншій пострадянській державі, за винятком країн Балтії, – підкреслює професор Віденського університету, – так міцно не вкоренилася парламентська демократія з її чесними виборами і вільними – дуже значною мірою – засобами масової інформації, як це сталося в Україні. Вдалося зміцнити молоду державу зовнішньополітично і консолідувати її внутрішньополітично без збройних конфліктів – знову-таки на відміну від Росії. Це змінилося лише взимку 2013-14 років після розв’язаної Росією війни...».
Попри це, він свідомий того, що в України ще багато проблем. Серед них – економічні і соціальні, все ще не гарантоване верховенство закону, корупція, потужність влади олігархів.
Та у Росії теж їх вдосталь. Адже й на початку ХХІ століття російська політична еліта керується у своєму світогляді та політиці імперськістю.
На його жаль, Україну й сьогодні багато західних політиків, дипломатів та бізнесменів сприймають лише як «один із другорядних факторів відносин з Росією». Однак все потроху міняється.
«Україна все ще стоїть в тіні Росії. Щоправда, це уявлення зараз змінюється, але занадто повільно», – зауважує професор Віденського університету. І додає: «Для нас настав час відвести Україні її власне, постійне місце на ментальній мапі Європи».

Долучайтесь до нас у Facebook

Залишити коментар
Новини
  • Останні
  • Перегляди
  • Коментарі
Календар публікацій
«    Сентябрь 2021    »
ПнВтСрЧтПтСбВс
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930