Авторизація

» » » Хрещення Русі: факти, версії та домисли (ФОТО)

Хрещення Русі: факти, версії та домисли (ФОТО)

 Хрещення Русі: факти, версії та домисли (ФОТО) Часи Київської Русі - темні часи. Відомо про них небагато, фактів вкрай мало, більше домислів. При цьому хрещення Русі князем Володимиром у 988 році видається одним з небагатьох абсолютно достовірних і визнаних епізодів нашої історії. Однак не все так просто. Звичайно, ми не будемо розглядати конспірологічні версії про іудейські та інші всесвітні змови проти слов'янського язичництва. Але і без них історія з хрещенням Русі не так вже проста, як може здатися на перший погляд.

Про це для інформаційного порталу Znaj.ua написав Митя Раевский

Перші християни на Русі
У православній традиції прийнято вважати, що Володимир Святославич був не першим київським князем, який прийняв християнство. У 860 році київські князі Аскольд і Дір зробили сміливий військовий похід на Константинополь. Це був похід не завойовницький, а скоріше морський рейд в стилі вікінгів. Пограбувавши Візантію, князі повернулися додому.
 Хрещення Русі: факти, версії та домисли (ФОТО)


Імператор Візантії Фотій I після цього випадку логічно розсудив, що мати під боком агресивного сусіда-язичника, який живе частково за скандинавськими традиціями - собі дорожче. Тому негайно відправив до Києва посольство з наміром хоча б хрестити північних варварів. І йому це вдалося. Згідно «Історії російської церкви» митрополита Макарія, Аскольд, Дір та частина київської знаті прийняли християнство.

Ця розповідь досить недостовірна, крім як уривчастих відомостей, про неї нічого толком невідомо. А ось про те, що княгиня Ольга була християнкою можна говорити з куди більшою впевненістю. Коли в 957 році вона з сином Святославом відвідала Константинополь, то імператор Костянтин Багрянородний назвав її архонтессою (правителькою), в той час, як язичник Святослав ніяких титулів не заслуговував. Навіть раби Ольги отримали більш теплий прийом, ніж варяги з дружини молодого князя.
 Хрещення Русі: факти, версії та домисли (ФОТО)


Більш того, за деякими даними християнству симпатизував Ярополк Святославич, брат Володимира Хрестителя. Ось тільки в 980 році, коли Ярополка за наказом Володимира вбили, сам майбутній святий ще про зміну релігії навіть не думав. Більш того, є версія, що Ярополк навіть встиг хреститись раніше за брата.

Паралельно зі зміною релігії правлячої верхівки, відбувається і християнізація низів. У похованнях починаючи з середини Х століття археологи періодично знаходять натільні хрести, а значить, християни були і серед простих селян та городян.

Святий Володимир
Говорячи про фігуру князя Володимира, треба зізнатися, що відокремити його справжнього від церковного або фольклорного образу практично неможливо. Згідно з одним трактуванням він - герой, який переміг братовбивцю Ярополка Святославича, хрестив Русь і зробив її могутньою. Відповідно до іншої, Володимир - тиран, який підставив Ярополка, зґвалтував його наречену Рогнеду, убив тисячі язичників під час хрещення, і взагалі вкрай нехороша людина, навіть за мірками свого часу.
 Хрещення Русі: факти, версії та домисли (ФОТО)


Читайте також: Слов'яни не були варварами

Не впадаючи в крайнощі, варто сказати, що святим Володимир був навряд чи. Навіть «Повість временних літ» дає йому вичерпну характеристику:

«Був же Володимир переможений хіттю, і були у нього дружини, а наложниць було у нього 300 у Вишгороді, 300 в Бєлгороді і 200 на Берестові, у сільці, яке й нині Берестове. І був він ненаситний у блуді, приводячи до себе заміжніх жінок і розтлівавши дівчат».

Уточнимо, що згідно зі звичаями тих часів, чоловічий блуд засуджувався, але, на відміну від жіночого, особливим злочином не вважався. Так що, якщо навіть сучасники ставили Володимиру в докір цей факт, то значить, він і справді був найпершим на Русі розпусником.

Церква цей факт, в цілому, не заперечує, але стверджує, що після хрещення князь змінив спосіб життя. Цілком можливо, тим більше, що однією з причин вибору саме християнства часто називають його бажання одружитись на дочці візантійського імператора Анні. Втім, ніяких фактів тієї чи іншої поведінки Володимира після одруження у нас немає.

Дніпро або Почайна
Основною відмінністю хрещення Володимира від прийняття християнства Аскольдом, Діром і Ольгою, було його бажання не тільки хреститься індивідуально, але і змінити державну релігію в цілому. Почав він, само собою, з хрещення киян.
 Хрещення Русі: факти, версії та домисли (ФОТО)


Ось тільки до кінця не зрозуміло, де саме відбувалася ця епохальна подія. Сам Володимир хрестився в Херсонесі трохи раніше, а ось куди він загнав своїх підданих - питання відкрите. Прийнято вважати, що киян хрестили в точці, де в Дніпро впадала Почайна, його приток. Десь в районі сучасної Поштової площі.

Але треба розуміти, що це досить умовна інформація. Точне місце розташування Почайни нам невідоме, вона давно припинила своє існування з природних причин, розмилася. Основна частина річки текла в районі сучасної Петрівки і далі до Вишгорода. Водити киян в таку, за мірками того часу, далечінь, Володимир навряд чи став би. Щоб це зрозуміти, достатньо подивитися на межі Києва в 988 році. Так що питання місця хрещення залишається дискусійним.

Релігія і політика
Одну річ про хрещення Русі можна сказати напевно. Для князя Володимира це був, в першу чергу, не світоглядний вибір, а політичний. Релігія і політика в Х столітті були переплетені набагато сильніше, ніж зараз. Не тільки перед Руссю питання віри, а відповідно і політичної орієнтації, ставало особливо гостро. Хазарія в своїй час залишалася іудейської саме тому, що не бажала визнавати владу Арабського халіфату, Ірану або Візантії.
 Хрещення Русі: факти, версії та домисли (ФОТО)


Читайте також: У мережу виклали два ролики до Дня пам'яті (ВІДЕО)

Володимир теж не планував бути васалом візантійського імператора, а ось союзником - безумовно. І цей союз приніс Києву чимало вигоди, період від Володимира Хрестителя до Володимира Мономаха прийнято вважати епохою розквіту Русі.

Митя Раевский

Долучайтесь до нас у Facebook

Джерело: znaj.ua
Залишити коментар
Новини
  • Останні
  • Перегляди
  • Коментарі
Календар публікацій
«    Август 2022    »
ПнВтСрЧтПтСбВс
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031