Авторизація

» » » Бути готовими до провокацій або щодо проблем біотероризму

Бути готовими до провокацій або щодо проблем біотероризму

Бути готовими до провокацій або щодо проблем біотероризмуЕкспертне співтовариство якось мляво відреагувало на повідомлення Державної прикордонної служби України від 21 лютого 2017 року про те, що в у складі чергового т.зв. «гуманітарного конвою», який зайшов з Росії на Донбас з грубими порушеннями міжнародного і українського законодавства, слідував спеціалізований автомобіль радіаційного, хімічного і біологічного захисту, який не може належати до категорії «гуманітарного» вантажу першої необхідності. За іншими повідомленнями, це вже не перша така військова спеціалізована техніка, завезена Росією на Донбас.

З огляду на те, що Росія перекидає на окуповані землі Донбасу і Криму зразки найновітнішої техніки, мова може йти про машину радіаційної і хімічної розвідки РХМ-6 (машина радіаційного і хімічного захисту). Зазначена машина призначена для ведення радіаційної, хімічної і неспецифічної біологічної розвідки, забезпечення передачі даних розвідки в автоматизовану систему управління військами. Вона дозволяє отримувати в реальному масштабі часу розвідувальну інформацію про РХБ і метеорологічну обстановку з відображенням її на карті в машині розвідки і пункті прийому інформації; контролювати виконання завдань підпорядкованими розрахунками і оперативно їх уточнювати залежності від обстановки, що складається; при веденні спостереження в районі розташування військ контролювати хімічну обстановку в радіусі до шести кілометрів і своєчасно здійснювати сповіщення про застосування хімічної зброї, що веде до скорочення можливих втрат на 50-70 відсотків.

Виникає логічне запитання: для чого Росія завозить подібну техніку на окуповані території України? Адже, наша країна не є ядерною державою і чітко дотримується вимог міжнародних конвенцій про заборону хімічної і біологічної зброї, не має такої зброї і не здійснює робіт з її створення.

Але зразки такої зброї є у країни-агресора і досить великою є вірогідність здійснення з її боку провокацій з метою звинувачення нашої країни у причетності до конвенційних порушень, адже Росія давно взяла на озброєння метод приписування своїм ворогам усіх власних злочинів. На сьогодні ми є свідками задокументованих фактів використання спеціальних російських боєприпасів в Сирії, з подальшим звинуваченням опозиційних до сирійського диктатора Асада сил, використання однотипних вибухових речовин під час терактів у містах Західної Європи тощо. Саме для виявлення наслідків застосування спеціальних боєприпасів і їх документування і може згодитися машина радіаційного, хімічного і біологічного захисту. І зазначена провокація, яка може бути вже не за горами, буде використана в якості приводу для відновлення активних бойових дій і спаплюження міжнародного іміджу нашої країни .

Читайте також: В Уряді зробили гучну заяву щодо членства України в ЄС

Наразі вітчизняні політичні і військові оглядачі стурбовані тим, що Москва готує на Донбасі ескалацію напруженості, яка виллється в окопну війну і безперервну артилерійську дуель між українською армією і російськими окупантами. Це витікає із заяви міністра оборони РФ Сергія Шойгу під час виступу в Раді Федерації 24 травня п.р., де він назвав Україну «стратегічно важливим регіоном» для Російської Федерації. Також, напевно, не всі звернули увагу, що на 15 червня п.р. Путін В. В. несподівано призначив пряму лінію «спілкування з російським народом». Про такий захід вже всі було забули, вирішивши, що він відмовився від цього піар-ходу, але кремлівські політтехнологи запланували його проведення якраз після всеросійського маршу протесту. А під час такого спілкування «цар» має виглядати переможцем. А оскільки у соціально-економічному плані похвалитися нічим, а на зовнішньополітичному фронті після зустрічі з Макроном взагалі провал, то тут згодиться все: або придушення внутрішнього заколоту, про можливість такого варіанту пише російський політолог Андрій Піонтковський, або активізація військових дій на Донбасі і заклик до мобілізації російського суспільства для боротьби з зовнішнім ворогом аж до введення надзвичайного стану. Тому треба бути готовими до будь-яких варіантів. Часу залишилось мало.
Якщо розглянути проблему біобезпеки ширше, то на сьогодні існує досить висока вірогідність того, що біологічна чи хімічна зброя може стати одним з головних засобів терористів XXI ст. Правда, поки окремо взяті терористичні організації, мабуть, не володіють технологічними, професіональними і фінансовими ресурсами для створення і застосування біологічної зброї, особливо на основі живих бактерій і вірусів. Тому зараз навряд чи є підстави говорити про високу небезпеку актів масового біологічного тероризму або про швидке отримання терористичними організаціями доступу до біологічної ЗМУ.

В той же час стверджувати, що подібні суб'єкти ніколи не набудуть біологічної зброї і не застосують її, теж було б необачно. Багато небезпечних патогенів порівняно просто виробляти, зберігати і перевозити через кордони. Мікроорганізми і продукти їх метаболізму активно використовуються в самих різних областях сучасної біотехнології, є продукцією подвійного застосування, і заборонити роботи з ними нереально. Нерідко рівень фізичного захисту біологічних об’єктів досить низький.
З бурхливим розвитком біології і генної інженерії як інформація, так і відповідні матеріали стають усе більш доступні широкому колу недержавних суб'єктів, і перекрити такий доступ є абсолютно неможливим. А фізичний і морально-психологічний ефект від терористичного застосування біологічної зброї за певних умов може набагато перевершувати наслідки використання усіх інших видів і методів «катастрофічного» тероризму за винятком ядерного.

Дослідження з метою виявлення і знищення штамів збудників особливо небезпечних інфекцій – одне з первинних завдань, причому не лише державного, але і міжнародного рівня. У зв'язку з географічною близькістю України до джерел тероризму вкрай необхідно розширити міжнародну співпрацю з цих тем.

Важливими способами унеможливлення доступу терористичних організацій до БЗ є контроль за системою вищої освіти, особливо у сфері мікробіології і вірусології особливо небезпечних інфекцій, а також в області масштабного культивування мікроорганізмів; викорінювання природних вогнищ ендемічних інфекцій, де це можливо; створення системи моніторингу інформації про спалахи особливо небезпечних інфекцій (особливо вірусних) і інших заходів, що знижують вірогідність доступу зловмисників до патогенного матеріалу; роз'яснювальна робота серед населення про потенційні можливості і обмеження терористів в застосуванні БЗ і про засоби протидії таким акціям.
Основним шляхом підготовки до ліквідації наслідків масового зараження при атаці з використанням БЗ є розробка комплексу превентивних заходів, який включає як профілактичні заходи медичного порядку, так і заходи з недопущення терактів, детекцію (виявлення) патогену і раннє сповіщення, ранню діагностику, комплекс засобів з ефективної профілактики і лікування захворювання (вакцини, специфічна і неспецифічна терапія). Перевага таких заходів полягає в їх корисності і на випадок виникнення епідемій природнього характеру або через техногенні катастрофи.

Найбільш доступними і небезпечними засобами біотероризму на сьогодні є патогени сибірської виразки, натуральної віспи, геморагічної лихоманки і рицини, хоча ряд обставин затрудняють їх використання для великомасштабних терактів. Проте в перспективі можуть виникнути набагато небезпечніші засоби, скоріш за все із застосуванням генної інженерії, що швидко розвивається. Отримання нових патогенних вірусів може спричинити їх випадковий витік або цілеспрямоване використання зловмисниками і викликати колосальні і безповоротні наслідки.

Виключно важливим з точки зору розуміння проблем біобезпеки вже в недалекому майбутньому, є новий напрям сучасної молекулярної біології і генетики, синтетична біологія. При цьому в першу чергу мається на увазі, що, маючи достатню кваліфікацію, засоби і устаткування, можна поставити мету створення, наприклад, «синтетичного» вірусу, що поєднує в собі елементи вірусу імунодефіциту людини і вірусу пташиного грипу або гепатиту, або отримати абсолютно новий патогенний вірус, випадковий витік якого або цілеспрямоване використання в терористичних цілях може бути смертельно небезпечним і мати безповоротні наслідки. Про такі перспективи говорилося ще в 2003 р. в доповіді ЦРУ «Темне майбутнє біологічної зброї», в якій вказувалося на небезпеку створення нових «синтетичних» вірусів.

Читайте також: Кремль розгортає нову армію на кордоні з Україною

Уже сьогодні є реальністю синтез повнорозмірних геномів цілих організмів включаючи потенційно небезпечні. Відомо, що у 2005 р. група учених відновила штам вірусу грипу, від якого під час пандемії в 1918 р. у світі померло декілька десятків мільйонів людей.
Невідповідність сучасним вимогам інфраструктур органів охорони здоров’я і існуючих біомедичних засобів захисту проти можливих біосинтетичних терористичних атак навіть в передових країнах світу диктує вимогу мати відповідні антимікробні засоби і антибіотики нових поколінь, вакцини, імуномодулятори, системи діагностики для ідентифікації, запобігання розповсюдження, профілактики і лікування хвороб. Одним з наслідків уваги до проблем біотероризму повинен стати розвиток комплексної і повномірної охорони здоров'я, спрямованої в насамперед на розробку ефективних заходів протидії існуючим природним інфекційним захворюванням і їх лікування.
З огляду на зазначені загрози та проблеми, потрібна злагоджена і системна робота всіх державних органів і громадянського суспільства, підґрунтям якої може слугувати відповідна нормативна база, якої на сьогодні недостатньо. Так, у Стратегії національної безпеки України, затвердженої Указом Президента України 26 травня 2015 року, відсутні чітко виділені пріоритети забезпечення біологічної безпеки.

Президент України П.Порошенко своїм Указом від 21 квітня 2017 року №113/ 2017 затвердив Положення про Комісію з біобезпеки та біологічного захисту при Раді національної безпеки і оборони України у новій редакції, серед основних завдань якої: здійснення аналізу стану систем біобезпеки та біологічного захисту; прогнозування та виявлення потенційних і реальних загроз біологічного походження національній безпеці України; розроблення концептуальних засад і пропозицій щодо забезпечення біобезпеки та біологічного захисту тощо. Однак, персональний склад Комісії, до якої мають увійти представники профільних відомств, ще досі не сформовано і не затверджено Президентом.

Володимир Ткач

Долучайтесь до нас у Facebook

Залишити коментар
Новини
  • Останні
  • Перегляди
  • Коментарі
Календар публікацій
«    Сентябрь 2021    »
ПнВтСрЧтПтСбВс
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930