Авторизація

» » » Видано книжку спогадів про колишнього голову СБУ Валерія Малікова

Видано книжку спогадів про колишнього голову СБУ Валерія Малікова

Видано книжку спогадів про колишнього голову СБУ Валерія МаліковаНаприкінці березня в Києві вийшла друком книжка про Валерія Васильовича Малікова – керівника національної спецслужби в 1994–1995 роках (нагадаємо, що 31 грудня 2016-го він помер після важкої хвороби). Документально-публіцистичне видання «Життя – Вітчизні. Голова СБ України генерал-полковник Маліков. З нагоди 75-річчя» підготовлено з ініціативи й за активної участі ветеранів Служби.

В основі майже трьох десятків статей – спогади людей, що особисто знали Валерія Васильовича: це колишні керівники відомства і його провідних підрозділів, державні діячі, працівники Рахункової палати України (в ній певний час був першим заступником голови екс-очільник СБ України). Серед авторів спогадів – вищі офіцери Євген Марчук, Володимир Радченко, Петро Шатковський, Василь Крутов, Володимир Отрешко, Олександр Христенко, Михайло Гайдук, Валерій Картавцев, Михайло Захараш, Олександр Шарков (останній нещодавно помер) та інші. У збірнику вміщено також довідкову інформацію і деякі матеріали з розсекреченої особової справи, що зберігається в архівному підрозділі спецслужби.

Видано книжку спогадів про колишнього голову СБУ Валерія МаліковаЧільним у збірнику є слово голови СБУ Василя Грицака «Життя – як беззмінна вахта». Генерал армії України охарактеризував героя книжки так: «Особистість. Інтелектуал. Він завжди прагнув бути корисним справі, якій служив усе життя. Щедро ділився знаннями, досвідом. Працював з такою віддачею, яка притаманна рідко кому – навіть молодим, завзятим та сповненим сил співробітникам. Водночас залишався зразком скромності, порядності та високого почуття обов’язку».

Упорядкували видання й надали для нього власні спогади Анатолій Бєляєв, Олександр Бєлов та автор цих рядків – керівник прес-підрозділу Київського управління СБУ на початку 1990-х, коли начальником столичного управління був Валерій Маліков.

Нова книжка – найбільш повне на цей час зібрання документальних відомостей про одного з фундаторів спецслужби незалежної України. Про його кар’єру, морально-ділові якості та стосунки з людьми читачі зможуть дізнатися з матеріалів, які раніше не публікувалися. Вперше надбанням широкого загалу стануть і деякі фотографії та маловідомі подробиці біографії уродженця Маріуполя на Донеччині Валерія Малікова. У житті екс-очільник СБУ був людиною скромною, волів не привертати уваги до власної персони. Проте його соратники вважають, що слід віддати належне цьому керівникові як професіоналові й патріоту. Отож книжка з епіграфом «Перша справа в житті – служити Вітчизні» на ділі є «даниною вдячної, доброї пам’яті Людині з великої літери». У збірнику вміщено також деякі матеріали, що вже виходили друком, зокрема інтерв’ю 1994 року з газети «Україна молода», і нарис Олександра Нездолі з його книжки про керівників органів держбезпеки України, виданої 2013-го.

Цікавим спогадом поділився Володимир Бородін, який обіймав посаду Уповноваженого Президента України з питань контролю за діяльністю СБУ (2001–2004). Про високі людські якості Валерія Васильовича він дізнався цілком випадково від сторонньої людини, не пов’язаної з системою СБУ – офіцера Державтоінспекції м. Києва старшого лейтенанта Пилипчука. Це було влітку 1995 року. «За незначне порушення правил дорожнього руху мене зупинив цей даішник, – згадує Володимир Бородін. – Ми мирно поговорили з ним, а потім він розповів про знайомство з генералом СБУ.

«Якось влітку в неділю, – повідав співробітник ДАІ, – о 8 годині ранку я змінився з нічного чергування в Печерському районі Києва. Дуже втомився, але потрібно було ще добратися в полк ДАІ в Шевченківському районі здати зброю і рапорт за добу. Я був у формі й вирішив зупинити приватника – попросити його підвезти, якщо по дорозі. Жезлом не користувався (заборонено поза службою). Підняв руку, чотири машини проїхали без зупинки, а п’ята – білий «жигульонок» ВАЗ-2107 – зупинилася. За кермом сидів солідний сивуватий чоловік років п’ятдесяти. Він спитав, що мені потрібно, я пояснив, і він погодився підвезти. Дорогою не мовчали, водій поцікавився, як іде служба. Я розповів, що в ДАІ працюю шість місяців після звільнення з армії, звикаю до нових умов. Він підвіз мене просто до полку, не знаю, чи було йому це по дорозі, позаяк він більше слухав, ніж говорив. Я подякував і поцікавився, а де працює він? В СБУ – почув відповідь. Я насторожився і спитав – ким? Головою – сказав чоловік і усміхнувся. Мені стало якось ніяково, я зрозумів, що переді мною цілий генерал-полковник (нам на інструктажах дають інформацію про силовиків). А я зафрахтував його як таксиста... Почав просити вибачення, що, можливо, відволік від важливих справ. Він заспокоїв мене, ми тепло розпрощалися, а я подумав: щастить же людям, у яких добрі й порядні начальники такого високого рангу».

А ось інший спогад (з оперативних буднів спецслужби), який перегукується з новочасними подіями в Автономній Республіці Крим. Коли навесні 1994-го була спроба відторгнути Крим від України й готувалося захоплення в Сімферополі органу СБУ, на півострів авіатранспортом перекинули з Києва групу спецпідрозділу «Альфа», яка успішно виконала поставлене завдання, зірвавши плани сепаратистів. Очолював операцію перший заступник Голови СБУ Валерій Маліков. Зберегти Крим у 1990-х допомогло певною мірою те, що президентом Росії був Борис Єльцин, вважає генерал армії України Євген Марчук. Він згадує про дуже гострі епізоди, коли не раз «ми були близькі до застосування зброї, але все минулося»...

Книжка, розрахована на широкий читацький загал, буде корисною і для дослідників історії національної спецслужби, і для курсантів та молодих співробітників, вважають ветерани СБУ. Збірник видано коштом благодійної організації, у книгарнях він не продаватиметься, отож перший тираж новинки на ділі стане бібліографічною рідкістю. Книжку планується презентувати в СБУ на вечері пам’яті ювіляра. Сам факт підготовки цього видання засвідчує, що не тільки в душах друзів-соратників, а й в історії незалежної України Валерій Маліков як непересічна особистість залишив яскравий слід.

Сергій Шевченко

Долучайтесь до нас у Facebook

Залишити коментар
Новини
  • Останні
  • Перегляди
  • Коментарі
Календар публікацій
«    Октябрь 2020    »
ПнВтСрЧтПтСбВс
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031