Авторизація

» » » Перші кроки щодо реалізації Стратегії сталого розвитку міста Олександрії до 2030 року

Перші кроки щодо реалізації Стратегії сталого розвитку міста Олександрії до 2030 року

16 вересня 2016 року міська рада Олександрії (Кіровоградська область) затвердила Стратегію сталого розвитку міста до 2030 року. Одночасно було схвалено рішення про створення управління стратегічного планування міської ради та комунального підприємства «Інститут розвитку міста».

Перші кроки щодо реалізації Стратегії сталого розвитку міста Олександрії до 2030 рокуЗазначена Стратегія стала першим стратегічним документом в Україні, який було розроблено з урахуванням Цілей сталого розвитку ООН. Документ підготовлено Академією публічно-приватного партнерства за сприяння Міжнародного центру компетенції Європейської Економічної Комісії ООН «Публічно-приватні партнерства для міст» й за активної участі місцевих фахівців.

Ініціативу міста Олександрія було підтримано експертами Європейської Економічної Комісії ООН і практиками з питань трансформації міст у Розумні та Сталі з огляду на таке.

По-перше, підготовка / адаптація стратегій розвитку міст до Цілей сталого розвитку (ЦСР) на сьогодні є одним з пріоритетних завдань міжнародного співтовариства й особлива увага у цьому питанні має приділятися країнам, що розвиваються. Водночас, на сьогодні ще не існує усталеної методології розроблення / адаптації стратегічних документів у відповідності до ЦСР.

По-друге, для підготовки Стратегії розвитку Олександрії було використано нові інноваційні підходи, які є цікавими не лише для України, а й для багатьох країн, що розвиваються.

По-третє, Україна нині привертає до себе увагу майже всіх країн світу. На жаль, новини про нашу країну в більшості випадків носять негативний характер. За цих умов надзвичайно важливим є привернути увагу світового співтовариства до позитивних подій та успішних проектів, що здійснюються у нашій країні. Одним з таких позитивних прикладів може бути проект трансформації міста Олександрія у Розумне та Стале місто у розумінні ООН.

Перші кроки щодо реалізації Стратегії сталого розвитку міста Олександрії до 2030 року


З огляду на зазначене, реалізація Стратегії міста має бути здійснена на високому рівні. А для цього необхідно об’єднати зусилля міської ради Олександрії та провідних міжнародних і українських експертів з питань сталого розвитку міст та публічно-приватного партнерства.

Першим кроком щодо впровадження у життя цілей й завдань Стратегії сталого розвитку міста став візит української делегації до Іспанії у листопаді 2016 року. Візит відбувся на запрошення одного з найбільш успішних міст Європи, що здійснило трансформацію у Стале та Розумне, м. Сант-Кугат. До складу делегації увійшли: мер міста Олександрія Степан Цапюк, секретар міськради Олена Богоявленська, депутат міськради Володимир Дожджаник, начальник управління стратегічного планування міськради Людмила Марковська, начальник управління інформаційної та аналітичної політики міськради Інна Московченко, заступник голови Кіровоградської обласної державної адміністрації Олександр Мільто, заступник мера міста Світловодськ Анна Нестеренко, а також президент Академії публічно-приватного партнерства, професор, д.е.н. Ірина Запатріна, виконавчий директор Академії публічно-приватного партнерства, к.е.н. Анна Шатковська, представник приватного бізнесу Владислав Шаповалов.

Перші кроки щодо реалізації Стратегії сталого розвитку міста Олександрії до 2030 рокуПрограма візиту була надзвичайно насиченою. Делегація відвідала місто Сант-Кугат та ознайомилася з досвідом реалізації проектів смарт-освітлення міста, впровадження сучасної ефективної системи поводження з побутовими відходами, створення пішохідної зони у центральній частині міста, організації роботи місцевого транспорту.

Перші кроки щодо реалізації Стратегії сталого розвитку міста Олександрії до 2030 рокуУправління всіма системами життєзабезпечення міста Сант-Кугат здійснюється з розташованого у муніципалітеті єдиного Контрольного центру. Це дає змогу у реальному часі вирішувати проблеми мешканців у сфері надання публічних послуг, враховувати їхні побажання щодо розвитку інфраструктури міста, а також оптимально організовувати обслуговування й ремонт обладнання, що забезпечує функціонування цих систем. Діяльність цього Контрольного центру забезпечується приватною компанією, яка співпрацює з містом на засадах державно-приватного партнерства.

Перші кроки щодо реалізації Стратегії сталого розвитку міста Олександрії до 2030 року


Незважаючи на те, що Сант-Кугат є широко відомим проектом створення смарт-міста й вважається найуспішнішим не лише в Іспанії, але й у світі, його керівництво не зупиняється на досягнутому й активно працює над впровадженням нових інноваційних проектів, які дадуть змогу поліпшити якість життя мешканців. Серед таких проектів організація зворотного зв'язку з мешканцями з питань, що є для них важливими, запровадження системи піклування за особами похилого віку з використанням новітніх технологій тощо.

Перші кроки щодо реалізації Стратегії сталого розвитку міста Олександрії до 2030 року


Сант-Кугат готовий ділитися набутим досвідом з Олександрією та надавати допомогу в реалізації схваленої містом Стратегії сталого розвитку.

Перші кроки щодо реалізації Стратегії сталого розвитку міста Олександрії до 2030 рокуСпівпраця між містами здійснюватиметься відповідно до Меморандуму про співробітництво, підписаного мерами Олександрії та Сант-Кугата 14 листопада 2016 року. Зазначеним меморандумом визначено напрями співробітництва міст, зокрема обмін досвідом реалізації проектів міського розвитку, спрямованих на досягнення ЦСР; підвищення інституційної спроможності публічної влади з питань трансформації міст у сталі та розумні в рамках спільних семінарів та круглих столів; сприяння у встановленні робочих зв'язків між приватними компаніями, що співпрацюють з публічної владою в сфері інфраструктурного розвитку; здійснення культурного обміну тощо. Домовилися, що найближчим часом міста визначать своїх представників, які координуватимуть діяльність сторін відповідно до меморандуму.

Перші кроки щодо реалізації Стратегії сталого розвитку міста Олександрії до 2030 рокуВ рамках візиту українська делегація зустрілась й з іншими інституціями, які відіграють активну роль у побудові розумних та сталих міст у розумінні Цілей сталого розвитку ООН та в реалізації проектів з підвищення енергоефективності муніципальної інфраструктури.

15 листопада відбулася зустріч з представниками Компанії «Ardana Consultants» (http://ardanaconsultants.com/?lang=en), яка брала участь у розробленні й супроводженні інфраструктурних проектів, що сприяють місцевому розвитку, в Іспанії, Алжирі, Перу, Колумбії та інших країнах Латинської Америки та Африки. Генеральний директор цієї компанії Єва Буфі входить до складу Команди експертів з публічно-приватного партнерства ЄЕК ООН, була ініціатором створення та першим виконавчим директором Міжнародного Центру компетенції ЄЕК ООН «Публічно-приватні партнерства для міст», брала участь у консультуванні міста Олександрія з питань розроблення Стратегії сталого розвитку.

Перші кроки щодо реалізації Стратегії сталого розвитку міста Олександрії до 2030 рокуУкраїнська делегація ознайомилася з досвідом «Ardana Consultants» з реалізації проектів транспортної та міської інфраструктури у країнах, що розвиваються; проблемами, що виникають на шляху реалізації таких проектів за участю приватного бізнесу; а також із способами їх розв'язання. Обговорили можливості дальшого співробітництва між Олександрійською міською радою, «Ardana Consultants» та Академією публічно-приватного партнерства (Україна) щодо реалізації Стратегії розвитку міста й інфраструктурних проектів, спрямованих на досягнення поставлених в ній цілей. За результатами обговорення між сторонами підписано Меморандум про співробітництво, яким передбачено обмін інформацією, досвідом та матеріалами з питань розробки та впровадження міських стратегій розвитку; поширення знань щодо ролі публічно-приватного партнерства у стратегічному розвитку міст, включаючи проведення спільних освітніх та інформативних подій, організацію навчальних поїздок, підготовку й організацію програм посилення потенціалу та комунікацій сторін, здійснення спільних досліджень і публікацій; розвиток інституційної бази для публічно-приватних партнерств на місцевому рівні; спільну участь сторін у підготовці інфраструктурних проектів за участі приватного бізнесу; а також забезпечення спільної участі представників міст у міжнародних програмах з іншими містами у всьому світі.

Перші кроки щодо реалізації Стратегії сталого розвитку міста Олександрії до 2030 рокуТого ж дня делегація відвідала Міжнародний Центр Компетенції ЄЕК ООН «Публічно-приватні партнерства для міст», ознайомилася з його поточною діяльністю та планами на майбутнє. Міський голова Олександрії Степан Цапюк поінформував керівництво Центру про створення за ініціативою міста Асоціації «Сталі та Розумні міста України», до складу якої також увійшло місто Світловодськ, заступник мера якого Анна Нестеренко також взяла участь у візиті української делегації до Іспанії. У процесі дискусії з керівництвом Центру виявилося багато питань, які є цікавими для співробітництва між сторонами. Зокрема, фахівці Центру «ППП для міст» зацікавилися методологічними підходами, що були застосовані при розробленні схваленою Олександрією Стратегії сталого розвитку, та планують їх ретельно вивчити з метою поширення для інших міст країн, що розвиваються.

Перші кроки щодо реалізації Стратегії сталого розвитку міста Олександрії до 2030 рокуДосвід міста Олександрії планується врахувати й при підготовці Міжнародного стандарту щодо розвитку міст через публічно-приватне партнерство, розроблення якого розпочалося нещодавно за ініціативою ЄЕК ООН. До робочої групи з підготовки цього стандарту входять провідні експерти ЄЕК ООН та Центру «ППП для міст», а також генеральний директор “Ardana Consultans” Єва Буфі й президент Академії ППП проф. Ірина Запатріна.

Перші кроки щодо реалізації Стратегії сталого розвитку міста Олександрії до 2030 рокуНа думку керівництва Центру «ППП для міст», досвід Олександрії був би цікавим й для інших країн світу, які роблять перші кроки щодо адаптації своїх стратегічних планів до Цілей сталого розвитку ООН. З огляду на зазначене, керівництвом Центру запропоновано підготувати й найближчим часом підписати меморандум про співробітництво із новоствореною Асоціацією «Сталі та Розумні Міста України», а також спланувати участь міст – членів цієї Асоціації у міжнародних заходах, які організуються за участю Центру «ППП для міст». Зокрема, було б корисним представити потенціал українських міст на міжнародних спеціалізованих виставках з презентації Розумних та Сталих міст. Зазначене було б дуже важливим для підвищення іміджу України в світі як однієї з піонерних країн, що активно включилася у реалізацію нового порядку денного ООН до 2030 року, а також для залучення бізнесу до модернізації інфраструктури міста Олександрія, яка є критичною з огляду на досягнення ЦСР. Ознайомлення з передовим досвідом управління містами є надзвичайно корисним і для застосування сучасних інноваційних технологій для підвищення якості життя, а також раціонального використання енергетичних і людських ресурсів для надання публічних послуг.

Перші кроки щодо реалізації Стратегії сталого розвитку міста Олександрії до 2030 рокуЗначний потенціал для співробітництва з Центром «ППП для міст» існує також у в сфері організації та проведення навчальних програм для публічної влади, приватного бізнесу та громадських інституцій з питань сталого розвитку, стратегічного управління містами та публічно-приватного партнерства. Зазначені вище напрями співпраці пропонується відобразити в меморандумі про співробітництво між Центром і Асоціацією.

Важливим заходом у рамках візиту стала й участь української делегації у круглому столі з обговорення наявних можливостей міста щодо реалізації проектів у сфері енергоефективності, а саме проекту комплексної модернізації системи зовнішнього освітлення міста та проекту з термомодернізації будівель бюджетної сфери. Обидва проекти планується реалізувати у формі державно-приватного партнерства.

Перші кроки щодо реалізації Стратегії сталого розвитку міста Олександрії до 2030 рокуЗ огляду на це, дуже важливим було зрозуміти зацікавленість приватного бізнесу, що має досвід реалізації подібних проектів, відносно можливої участі у їх впровадженні. Круглий стіл було проведено 16 листопада 2016 р. у головному офісі Асоціації «Енергетичний кластер Каталонії». Членами цієї Асоціації є більш ніж 120 компаній та дослідницьких центрів, діяльність яких пов'язана з енергоефективністю. У круглому столі взяли участь представники 6 компаній.

Перші кроки щодо реалізації Стратегії сталого розвитку міста Олександрії до 2030 рокуМер Олександрії Степан Цапюк представив учасникам круглого столу інвестиційний потенціал міста; надав характеристику проектам енергоефективності, які плануються для реалізації у першу чергу; ознайомив присутніх з планами міста щодо реалізації нещодавно схваленої Стратегії. Президент Академії ППП Ірина Запатріна відповіла на запитання учасників круглого столу щодо інституційного та правового середовища в сфері ДПП в Україні та надала роз'яснення щодо можливих механізмів запуску таких проектів за ініціативою приватного бізнесу.

Перші кроки щодо реалізації Стратегії сталого розвитку міста Олександрії до 2030 рокуДомовились, що презентовані українською делегацією пропозиції найближчим часом будуть вивчені членами Асоціації «Енергоефективний кластер» на предмет можливої участі в їх реалізації приватного бізнесу, що працює в Каталонії.

17 листопада делегація відвідала Міжнародну виставку «Розумні міста», яка цього року проходила під гаслом «Міста для їхніх мешканців», а також конференцію «Трансформація міст у Сталі та Розумні», організовану Міжнародним Центром компетенції ЄЕК ООН «Публічно-приватні партнерства для міст».

Перші кроки щодо реалізації Стратегії сталого розвитку міста Олександрії до 2030 рокуУ виставці брало участь приблизно 800 міст із різних країн світу, які презентували стратегічні плани щодо трансформації своїх міст у сталі та розумні, демонстрували нові технології надання громадянам публічних послуг, ділилися планами на майбутнє.

Перші кроки щодо реалізації Стратегії сталого розвитку міста Олександрії до 2030 рокуМер Олександрії Степан Цапюк ознайомився з передовими практиками управління містами на принципах сталого розвитку, домовився про співробітництво з представниками публічної влади міст Мадрид (Іспанія), Грац (Австрія), Рамат-Ган (Ізраїль) у частині отримання від них сприяння у застосуванні передового досвіду управління місцевою інфраструктурою та надання публічних послуг громадянам у рамках реалізації Стратегії сталого розвитку Олександрії.

Перші кроки щодо реалізації Стратегії сталого розвитку міста Олександрії до 2030 року

Президент Академії публічно-приватного партнерства проф. Ірина Запатріна виступила на конференції «Трансформація міст у Сталі та Розумні» з доповіддю «Ключові питання управління містами для забезпечення успіху публічно-приватних партнерств». У своєму виступі вона, зокрема, відзначила важливість підтримки з боку міжнародних організацій та країн-донорів малих і середніх міст, які ініціюють та впроваджують стратегії сталого розвитку, що відповідають Цілям сталого розвитку ООН до 2030 року; проінформувала присутніх про інноваційні методологічні підходи, застосовані при розробленні Стратегії міста Олександрія.

Перші кроки щодо реалізації Стратегії сталого розвитку міста Олександрії до 2030 рокуСтратегія сталого розвитку міста Олександрія викликала зацікавленість у міжнародних експертів, зокрема у представників Молдови, Бразилії, Китаю та інших країн.

З огляду на це Керівник Програми публічно-приватного партнерства Європейської Економічної Комісії ООН Джефрі Хамільтон запропонував меру міста Олександрії розмістити затверджену місцевою радою Стратегію сталого розвитку до 2030 року на сайті ЄЕК ООН, тим самим забезпечивши можливість ознайомлення з нею інших міст світу з країн, що розвиваються. На його думку, також було б цікавим презентувати досвід Олександрії на другій Міжнародній конференції з питань публічно-приватних партнерств для сталого розвитку, яка відбудеться у 2017 році в Південній Кореї.

Перші кроки щодо реалізації Стратегії сталого розвитку міста Олександрії до 2030 рокуПід час конференції мер Олександрії Степан Цапюк і президент Академії ППП проф. І. Запатріна дали інтерв'ю кореспондентові журналу «Partnerships Bulletin» Марині Формозо про досягнення міста Олександрії в контексті реалізації нового порядку денного ООН до 2030 року. Відповідне інтерв'ю з’явиться у четвертому номері журналу.

Долучайтесь до нас у Facebook, читайте наш канал у Telegram та отримуйте новини прямо у ваш смартфон

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
Залишити коментар
Новини
  • Останні
  • Перегляди
  • Коментарі
Календар публікацій
«    Січень 2019    »
ПнВтСрЧтПтСбНд
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031