Авторизація

» » » Подвійне громадянство: Що це означає і чи потрібно Україні

Подвійне громадянство: Що це означає і чи потрібно Україні

Подвійне громадянство: Що це означає і чи потрібно Україні
Подвійне громадянство: Що це означає і чи потрібно Україні
Український паспорт. Фото: humanrights.org.ua
Я погоджуюсь з правилами сайту та політикою приватності
Питання дозволу подвійного громадянства в Україні обговорювалося уже не раз, проте його вирішення постійно відтерміновувалося. Деякі очільники країни намагалися, навпаки, ввести жорсткий контроль за наявністю подвійного громадянства. Але питання, як то кажуть, досі перебуває "у повітрі", хоча паспорт іншої країни, окрім України, мають не тільки деякі пересічні громадяни, а й народні депутати.
Розповідаємо, хто і чому хоче ввести подвійне громадянство в Україні і які ризики можуть виникнути у зв’язку з цим.
Вводити не можна заборонити
Українська влада напрацьовує варіанти розв’язання питання подвійного громадянства. Так, у Кабінеті міністрів України є кілька підходів до введення в Україні подвійного громадянства, а Міністерство закордонних справ (МЗС) зараз працює над створенням відповідного законопроєкту. За словами віце-прем’єра з європейської та євроатлантичної інтеграції Дмитра Кулеби, влада нарешті «дозріла», щоб працювати над цим питанням.
"У нас в уряді є кілька підходів до того, як повинна бути впроваджена ідея про подвійне громадянство, мої колеги з МЗС доводять все це до цілісної концепції, але для мене зараз найважливіше, що всі дозріли для того, щоб працювати над цим питанням. Ми починали з того, що це питання сприймалося як щось космічне і нереалізоване. А зараз ми вже обговорюємо конкретний законопроєкт", – зазначив він.
Віце-прем’єр підкреслив, що юридичний статус закордонного українця не наповнений достатнім вмістом, а дана ініціатива дозволить мільйонам людей зберегти зв’язок з Україною.
"Так склалося, що мільйони людей виїхали. І ми повинні зберегти їх зв’язок з Україною. І паспорт, громадянство – одна з таких сполучних ланок. Я радий, що є еволюція в цьому питанні. І сподіваюся, що воно буде підтримане суспільством, тому що заборона на подвійне громадянство була створена в одному контексті, а зараз контекст зовсім інший», – сказав Кулеба.
Ще влітку чиновник підтримав громадян України в країнах ЄС, які потенційно можуть отримати громадянство держав-членів Євросоюзу. У разі введення подвійного громадянства, виходячи зі слів Кулеби, вони можуть стати "агентами впливу" України в інших країнах.
"Якщо ми маємо мільйон українців у країні ЄС, то потенційно ці люди ходять на вибори, вони отримують легалізований статус, вони у перспективі стають повноцінними громадянами цієї країни. Зараз у нас я бачу доволі великі можливості і потребу в тому, щоб запровадити інститут подвійного громадянства, за виключенням держави-агресора (можна ще запровадити пару критеріїв, щоби відсікати "непотрібних людей")", – сказав дипломат.
Наразі деталей законопроєкту та шляхів введення подвійного громадянства чиновники не повідомили.
Що означає подвійне громадянство
В Україні напрацьовані та введені в дію закони, які регламентують набуття людиною громадянства, згадується і ситуація щодо отримання особою паспортів інших країн.
Статтею 2 Закону України "Про громадянство України" передбачено: "Якщо громадянин України набув громадянство (підданство) іншої держави або держав, то у правових відносинах з Україною він визнається лише громадянином України. Якщо іноземець набув громадянство України, то у правових відносинах з Україною він визнається лише громадянином України". Тобто в Україні визнається єдине громадянство.
Також, добровільне набуття громадянином України громадянства іншої держави, згідно ч.1 ст. 19 цього Закону, є підставою для припинення громадянства України. Це не трактується як заборона на подвійне громадянство, адже українець втрачає громадянство лише після підписання Президентом України відповідного указу. Заборона на подвійне громадянство введена в Україні тільки для держслужбовців та суддів.
Тож, юридична колізія дозволяє українцям отримувати паспорти інших країн, чим і користуються як депутати, так і пересічні громадяни.
Офіційно подвійним громадянство можна вважати тоді, коли обидві держави визнають декілька громадянств однієї особи. Тобто людина, що має два громадянства не може називатися тією, що має подвійне громадянство, якщо кожна держава визнає її лише своїм громадянином. Що наразі і спостерігається в Україні.
Питання подвійного громадянства гостро постало у 2018 році, коли Угорщина почала видавати паспорти українцям. Тоді проводилися широкі обговорення, намагалися віднайти шляхи вирішення проблеми.
Політики передбачали, що чимало українців мають мінімум два паспорти, проте дізнатися їхню кількість неможливо. Так, народний депутат Антон Геращенко повідомив: "У нас на сьогодні ніхто не знає, скільки є громадян України з подвійним громадянством. Ми чітко розуміємо, що кілька мільйонів наших громадян уже отримали російські паспорти в Криму та на Донбасі, ми чітко розуміємо, що є не менше 100 тисяч громадян, котрі отримали угорські паспорти, десятки тисяч тих, хто отримав румунські, молдавські та інші паспорти".
На його думку, вирішити це питання мали б експерти, напрацювавши концепцію того, як у майбутньому в Україні регулюватиметься питання подвійного громадянства, пише "Укрінформ".
А цього року ідею про дозвіл отримання подвійного громадянства висловив тодішній міністр закордонних справ України Павло Клімкін. На його переконання визнати подвійне громадянство потрібно для українських заробітчан. Проте це має діяти тільки для цивілізованих країн.
Про такий спосіб введення подвійного громадянства для українців говорив і Президент України Володимир Зеленський.
Проте у 2017 році тодішня влада дивилася у протилежний бік – намагаючись контролювати отримання українцями паспортів інших країн та запроваджувати відповідні санкції. Так, тоді чинний Президент України вніс до парламенту законопроект № 6175, повідомляє Сегодня.
Цим документом передбачалось, якщо громадянин України добровільно набув громадянство іншої країни, то він автоматично надав згоду на припинення громадянства України. Протягом шести місяців після того, як ці зміни набудуть чинності, українці повинні відмовитися від подвійного громадянства, інакше – втратить українське.
Вказаний проєкт закону було внесено до порядку денного, але потім його відкликали.
Тож, чи варто офіційно дозволяти українцям отримувати паспорти інших країн, чи навпаки – жорстко припиняти навіть сьогоднішню напівлегальну практику?! Лишається питанням.
Загрози введення подвійного громадянства
Запровадження подвійного громадянства в Україні підтримують самі заробітчани та ті українці, які емігрували до інших країн. Так, президент Світового конґресу українців (СКУ) Павло Ґрод сподівається, що Президент України Володимир Зеленський та його команда будуть відкриті для надання подвійного громадянства для членів діаспори.
"Чи народжені в Україні, чи є п’ятим поколінням українців, що живуть за кордоном, - ви повинні відчувати себе пов’язаними з Україною», - вважає Павло Ґрод, запропонувавши запровадити право за народженням (birth right), пише Kyiv Post.
На переконання Ґрода, система отримання та збереження українського громадянства супроводжується великими бюрократичними та юридичними перешкодами. Крім цього, за законами України потрібно відмовитися від інших громадянств, які може мати людина, щоб отримати українське громадянство.
Ґрод переконаний, що подвійне громадянство – це необхідність, враховуючи те, що дуже мало хто готовий відмовитися від свого первинного громадянства, маючи бажання працювати в Україні.
Діаспора готова допомогти з напрацюванням шляхів запровадження подвійного громадянства.
Ґрод зазначив, що основною загрозою у разі запровадження в Україні подвійного громадянства, буде нівелювання впливу Росії, пише Укрінформ. "Одним із можливих варіантів цього є укладення договорів між державами. Скажімо, Україна може домовитися із Канадою, Німеччиною, США й деякими іншими державами про визнання подвійного громадянства. Таким чином ми закриємо шлях до подвійного громадянства угорцям й росіянам, які можуть створити внутрішні проблеми для України", - пояснив президент СКУ.
Деякі українські політики переконані, що введення подвійного громадянства не на часі. Так, директорка Інституту громадянської освіти НаУКМА Людмила Зубрицька зазначила, що нині подвійне громадянство для України є величезним викликом. Тому що економічна, психологічна, політична ситуація такі напружені, що відбувається масова міграція працездатного, "розумного" населення.
Вона наголосила, що Україна втрачає найважливіший ресурс — людей. "В Україні масовий відтік робочої сили. Багато людей їдуть закордон на навчання і там залишаються. Держава втрачає найважливіший ресурс — людей. Тут громадянам некомфортно, тому обирають інший паспорт".
Народний депутат України VII скликання Ігор Мірошниченко наголосив, що роздача угорських, румунських та польських паспортів є надзвичайно небезпечною для територіальної цілісності України.
"На жаль, нема прописаної процедури позбавлення громадянства таких осіб. На мій погляд, треба вдосконалювати законодавство, бо небезпека не лише в тому, що люди з російськими паспортами голосуватимуть на виборах, а в тому, що друге громадянство набувають люди на Закарпатті, Галичині та Буковині", – вважає Мірошниченко.
Політик зауважив, що всі спроби роздавати своє громадянство для країн, які не є ворогами України, є спробою впливати на свої колишні території Угорщини, Румунії та Польщі.

Долучайтесь до нас у Facebook

Залишити коментар
Новини
  • Останні
  • Перегляди
  • Коментарі
Календар публікацій
«    Май 2021    »
ПнВтСрЧтПтСбВс
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31