Авторизація

» » » Батарея в мобільному, клітинне дихання та теорія Всесвіту: за що отримують Нобелівські премії цього року

Батарея в мобільному, клітинне дихання та теорія Всесвіту: за що отримують Нобелівські премії цього року

Батарея в мобільному, клітинне дихання та теорія Всесвіту: за що отримують Нобелівські премії цього року
Батарея в мобільному, клітинне дихання та теорія Всесвіту: за що отримують Нобелівські премії цього року
Нобелівська премія - 2019. Лауреати
Я погоджуюсь з правилами сайту та політикою приватності
Щорік у жовтні не лише міжнародне наукове співтовариство, але й увесь світ уважно стежить за оголошенням лауреатів премії імені Альфреда Нобеля, яку призначають найпередовішим вченим за фантастичні наукові відкриття. І 2019 рік не виняток. Наразі вже вручено три Нобеля – за відкриття в області медицини та фізіології, в області фізики та відкриття в області хімії.
Розповідаємо більш детально, хто їх отримав та за які відкриття.
Лауреати, на перший-другий розрахуйся
Сьогодні, 9 жовтня, Нобелівський комітет Шведської академії наук у Стокгольмі оголосив лауреатів Нобелівської премії з хімії.
За розробку літій-іонних батарей вищу наукову нагороду отримають троє вчених: американці Джон Гуденоф і Стенлі Віттенхем, а також японець Акіра Йосіно.
Створення літій-іонної батареї, яку можна заряджати, стало основою розвитку індустрії бездротової електронної техніки.
Дослідження вчені почали робити ще у 80-х роках минулого століття, а сьогодні, завдяки їхньому винаходу, ми всі маємо мобільні телефони, ноутбуки, і навіть автомобілі, які замість палива використовують енергію із акумуляторів.
Лауреати отримають і розділять між собою грошову премію, розмір якої в доларовому еквіваленті складає більше 900 тисяч.
Батарея в мобільному, клітинне дихання та теорія Всесвіту: за що отримують Нобелівські премії цього року

Watch the very moment the 2019 Nobel Prize in Chemistry is announced.
Presented by Göran K. Hansson, Secretary General of The Royal Swedish Academy of Sciences.#NobelPrize pic.twitter.com/PM8X2S3Zy4
— The Nobel Prize (@NobelPrize) October 9, 2019
Вчора Шведська королівська академія наук оголосила цьогорічних лауреатів Нобелівської премії в області фізики. Ними стали:
Джеймс Піблз – теоретичні відкриття в області фізичної космології;
Мішель Мейор і Дід’є Квело – відкриття екзопланети, що обертається навколо зірки, подібної до Сонця.
Джеймс Піблз. 84-річний американський і канадський вчений, професор Пристонського університету вже кілька десятків років розробляє теоретичні аспекти розуміння Всесвіту. Він був одним із перших, хто заявив про існування реліктового випромінювання, який наповнив Всесвіт після Великого вибуху.
Основні засади теорії Всесвіту Піблза зображено нижче:
Батарея в мобільному, клітинне дихання та теорія Всесвіту: за що отримують Нобелівські премії цього року

Вчений-астроном отримає половину від усього призу (загальна сума Нобелівської премії складає трохи більше 900 тисяч доларів).
Мішель Мейор і Дід’є Квело. Вчені із Швейцарії – астрофізик Мішель Мейор (77 років) і астроном Дід’є Квело (53 роки) ще у 1995 році відкрили першу планету за межами сонячної системи – екзопланету 51 Пегаса b, що обертається навколо сонцеподібної зірки.
Батарея в мобільному, клітинне дихання та теорія Всесвіту: за що отримують Нобелівські премії цього року

This year’s Physics Laureates Michel Mayor and Didier Queloz have explored our home galaxy, the Milky Way, looking for unknown worlds. In 1995, they made the first discovery of a planet outside our solar system, an exoplanet, orbiting a solar-type star, 51 Pegasi.#NobelPrize pic.twitter.com/XAZ1CZD40m
— The Nobel Prize (@NobelPrize) October 8, 2019
З часів відкриття першої екзопланети було виявлено вже понад 4000 подібних планет.
Швейцарські науковці отримають іншу частину премії.
7 жовтня назвали лауреатів Нобелівської премії з медицини та фізіології. Ними стали група вчених: американці Вільям Кейлін-молодший і Грег Семенза, а також британець Пітер Реткліфф.
Вони зробили важливі дослідження та описали механізми того, як живі клітини самостійно вимірюють наявність і зміст кисню та пристосовуються до нього.
Важливість цього відкриття неможливо оцінити, адже всі живі організми залежать від кисню, він є одним із ключовим елементів життєзабезпечення. І розуміння процесів пристосування клітин до умов недостатньої або завеликої кількості кисню є шляхом до майбутніх досліджень щодо подолання тяжких хвороб.
Кого ще нагороджуватимуть
10 жовтня 2019 року Шведська королівська академія наук оголосить двох лауреатів премії з літератури. Рішення щодо нагородження двох переможців було прийняте через те, що минулого року нагородження не відбулося.
Батарея в мобільному, клітинне дихання та теорія Всесвіту: за що отримують Нобелівські премії цього року

Нобелівська премія
За традицією, номінантів на отримання Нобелівської премії ніколи не оголошують завчасно. Ім’я призера тримають у тайні до останнього дня, і називають його тільки під час нагородження.
Окрім вже зазначених галузей, премію присуджують за досягнення в напрямку встановлення миру в світі, так звана Нобелівська премія миру.
Набагато пізніше за інші почали також давати Нобелівську премію з економіки, хоча ця назва премії – формальна, а видає її не Фонд Нобеля, а Банк Швеції.
Лауреата Нобелівської премії з економіки мають оголосити 12 жовтня.
Походження і традиції Нобелівської премії
Назва премії походить від імені всесвітньовідомого вченого і винахідника Альфреда Нобеля, який зокрема створив динаміт. Завдяки своїм винаходам, яких загалом налічують 355, Нобель став дуже багатою людиною.
Волею випадкової події, вчений замислився про те, яка пам’ять залишиться після його смерті. Тому він вирішив скласти заповіт, який зобов’язував відповідальних осіб покласти всі кошти Нобеля до надійного банку й організувати спеціальний фонд, який щорічно видаватиме премії за особливі відкриття, важливі винаходи чи вагомі вдосконалення у п’яти напрямках: фізика, хімія, фізіологія або медицина, література і сприяння встановленню миру в світі.
Альфред Нобель помер у 1896 році, а перші преміі видали вже в 1901 році.
Згідно з правилами, присуджувати премію можуть тільки окремим особам; організації можуть отримати лише премію в області миру.
Кількість нагород в одному році в одній області не має перевищувати трьох, водночас премія у якомусь напрямку може бути не присуджена зовсім, якщо не вдалось визначити достойних кандидатів.
Премія не може бути присуджена посмертно, але її присудження залишається за лауреатом, якщо він був живий на час оголошення та помер перед нагородженням.
Механізм присудження премії включає декілька етапів. За рік до присудження, Нобелівський комітет розсилає світом приблизно трьом тисячам науковців відповідної області запити про рекомендацію можливого кандидата.
Серед усіх рекомендованих осіб комітет обирає близько триста претендентів. Далі Шведська Королівська академія наук, Шведська академія, Нобелівська асамблея Каролінського інституту, а також Норвезький нобелівський комітет відбирає та оголошує кінцевих лауреатів.

Долучайтесь до нас у Facebook

Залишити коментар
Новини
  • Останні
  • Перегляди
  • Коментарі
Календар публікацій
«    Март 2021    »
ПнВтСрЧтПтСбВс
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031