Авторизація

» » » В лісах на Західній Україні відкопали невідомі звіти УПА

В лісах на Західній Україні відкопали невідомі звіти УПА

В лісах на Західній Україні відкопали невідомі звіти УПА
facebook.com/cdvrua
Я погоджуюсь з правилами сайту та політикою приватності
У Стратинських лісах Рогатинського району Івано-Франківської області відкопали «молочний» бідон і металеву скриньку. У них повстанці свого часу зберігали свої документи. Більшість із них виявилися невідомими історикам.
Як повідомляє Центр досліджень визвольного руху, кілька сотень знайдених документів датуються 1945 – 1946 рр. Це переважно звіти підпілля ОУН та підрозділів УПА з теренів Львівської, Тернопільської та Івано-Франківської областей, які діяли у межах Воєнних округ (ВО) УПА «Буг», «Лисоня», «Говерля» та на території Закерзоння (сучасна територія Польщі).
Зокрема, уперше виявлено 5 звітів з Тактичного відтинка «Магура», що входив до складу ВО «Говерля» та низку хронік сотень з ВО «Лисоня». Знайдено з десяток невідомих досі типів бофонів (підпільні гроші, векселі).
Група документів присвячена темі виборів до Верховної Ради УРСР 1946 року. Ці вибори планувалися радянською владою як засіб формальної легалізації окупації Західної України. Для підпілля зрив виборів був першочерговою задачею, успіх якої мав засвідчити реальну силу УПА.
«Архіви із Стратинських лісів – надзвичайне історичне джерело. В кількох сотнях документів зібрана історія українського визвольного руху за два роки. Для нас очевидно, що архів призначався для інформування лідерів ОУН та головного командування УПА. Втім, встановити чи працювали з ним члени Проводу ОУН наразі немає можливості, але ми вперше виявили криптоніми підпільної пошти «АА» та «612». Хто це – думаю, з’ясуємо з часом», – пояснює член Вченої ради Центру досліджень визвольного руху Руслан Забілий.
Зазначається, що один з архівів дуже добре зберігся, його опрацюють реставратори та історики і згодом оприлюднять онлайн в Електронному архіві визвольного руху avr.org.ua. Інший, на жаль, не підлягає навіть реставрації.
Нагадаємо, у Львові відбувся прем’єрний показ фільму «Рубіж. Грубешівська операція».Документальний фільм розповідає про спільну боротьбу українських та польських повстанців проти радянських комуністів під час та після Другої світової війни.

Долучайтесь до нас у Facebook

Залишити коментар
Новини
  • Останні
  • Перегляди
  • Коментарі
Календар публікацій
«    Март 2021    »
ПнВтСрЧтПтСбВс
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031