Авторизація

» » » Рош Гашана: чому Україна щороку стає центром святкування єврейського нового року

Рош Гашана: чому Україна щороку стає центром святкування єврейського нового року

Рош Гашана: чому Україна щороку стає центром святкування єврейського нового року
Рош Гашана: чому Україна щороку стає центром святкування єврейського нового року
Хасиди під час заходів з нагоди святкування Рош а-Шана в Умані. Фото: Синиця Олександр/УНІАН
Я погоджуюсь з правилами сайту та політикою приватності
Щороку в Україну з’їжджаються тисячі юдеїв на святкування Нового року. Хасиди вірять, що хоча б раз у житті потрібно зустріти це свято в Умані.
Розповідаємо, яких традицій святкування дотримуються юдеї і як готується Україна до відзначення хасидами нового року.
Традиції іудейського нового року
На початку осені відзначають Новий рік юдеї, зокрема і євреї. Це свято не має точної дати – воно відзначається на молодика осіннього місяця тішрей за єврейським календарем і припадає на вересень-жовтень.
У 2019 році іудейський Новий рік буде відзначатиметься з вечора 29 вересня до вечора 1 жовтня. Цього року святкуватиметься ювілейний 5780-й рік. Для юдеїв це свято символізує день, з якого для представників цієї релігії починається суд над усім створеним.
Святкування Рош Гашана триває 10 днів. Проте веселитися дозволяється лише 1 день, решта 10 – ні, бо десятий день – Судний. Юдеї вірять, що в цей день виноситься остаточне рішення і Бог ставить печатку на запис. Але є 10 днів, та можливість змінити ситуацію – повернути борги, вибачитися, якщо відчувається провина.
Цього дня юдеї сурмлять у шофар (баранячий ріг). Заспів труби закликає до молитви, покаяння і сповіщає про настання Нового року. Баранячий ріг – це своєрідне нагадування про тварину, яку Авраам приніс в жертву Господу, замість свого сина Ісаака. Звук шофара означає, що людина повинна подумки повернутися в минулий рік, згадати свої помилки і проаналізувати свої вчинки: чи робив він добро? Чи допомагав людям?
Після аналізу року людина приймає тверде рішення: у майбутньому році бути кращим, чеснішим, добрішим, більш терпимим, не ображати нікого, робити ще більше добра, ще більше любити ближнього свого та намагатися робити всіх навколо щасливішими.
Також заведено висипати все з кишені та викидати крихти – ніби позбуватися всього неприємного і поганого, що було минулого року. Такий обряд проводять біля річок чи водойм супроводжуючи молитвою.
Традиційно вітають один одного "Шана това у метука!" — Гарного та солодкого року!
Цього дня послідовники юдаїзму благословляють один одного словами "Нехай Всевишній у Книзі Життя запише вам гарний рік, і скріпить запис печаткою".
Є особливі традиції щодо їжі – так юдеї у свято їдять круглий хліб з медом – щоб рік був солодким. Традиційним фруктом є гранат. У регіонах, де не росли гранати їх заміняли яблуками.
На святковому столі має бути риба обов’язково з головою, адже Рош Гашана означає "голова року". Також вітається морква, порізана кружальцями, що символізує золоті монети як фінансове благополуччя на весь наступний рік.
На стіл також ставлять фініки. Юдеї вірять, що разом зі з'їденим фініком усе погане залишиться в старому році.
Категорично забороняється вживати гірку та кислу їжу, щоб у наступному році не було горя та бід. Не прийнято також їсти горіхи, адже числове значення слова "горіх" на івриті таке ж, як і числове значення слова "гріх". Про гріх у свято не згадують.
Чому юдеї святкують новий рік в Україні
Особливе значення свято має для хасидів – представників течії юдаїзму, яка виникла в Україні у першій половині XVIII століття. Сучасний хасидизм є підгрупою ультраортодоксального юдаїзму та вирізняється своєю консервативністю й соціальною ізоляцією.
Хасиди вірять, що святкування іудейського нового року — Рош Гашана — має відбутися на могилі верховного рабина-вчителя. Ним вони вважають Нахмана, який наприкінці життя переїхав в Умані, де його і поховали.
Хасиди вважають своїм обовязком хоча б раз у житті відвідати могилу наставника і зустріти там новий рік. Вони вірять що наступний рік буде дуже щасливим для них.
Велике значення паломництво має і для молодшого покоління. Їх беруть з собою на прощу для того, щоб виховати у них святе відношення до релігії.
Під час паломництва в Умані, хасиди збирають хлопчиків в купки і проводять з ними своєрідні уроки, коли вони вивчають тексти Тори.
Цьогоріч очікується, що до Умані прибуде близько 40 тисяч паломників. "Під час святкування іудейського Нового року Рош Гашана з нашого боку будуть вжиті всі необхідні заходи для забезпечення безпеки паломників по всій території держави", - зазначив голова Служби безпеки України Микола Чечоткін. Він наголосив, що особлива увага буде зосереджена на організації безпеки паломників в місті.
У Міністерстві внутрішніх справ повідомили, що порядок на вулицях Умані та безпеку жителів й гостей міста забезпечують 550 поліцейських із 12 областей України. Згідно з повідомленням відомства, на місці завчасно було розгорнуто роботу ситуаційного центру.
На території паломництва розташовано 17 постів поліції, 10 контрольно-пропускних пунктів і 2 пункти візової підтримки. Поліцейські несуть службу цілодобово у двозмінному режимі.
На посилений варіант несення служби перейшли й рятувальники. Зокрема, Було спеціально створено загін, у який увійшли пожежно-рятувальні підрозділи із сусідніх районів Черкаської області, також фахівці відділення водолазних рятувальних робіт, групи піротехнічних робіт, відділення радіації, хімічного та біологічного захисту і медичної служби.
*****
Як відомо, паломники почали прибувати до Умані на святкування Нового року з 6 вересня. За даними Державної прикордонної служби, кількість хасидів була невеликою, проте служби готувалися до збільшення кількості хасидів з 20 вересня.

Долучайтесь до нас у Facebook

Залишити коментар
Новини
  • Останні
  • Перегляди
  • Коментарі
Календар публікацій
«    Февраль 2021    »
ПнВтСрЧтПтСбВс
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728