Авторизація

» » » Вейпінг – (не)безпечна альтернатива цигаркам: як електронні сигарети впливають на людину

Вейпінг – (не)безпечна альтернатива цигаркам: як електронні сигарети впливають на людину

Вейпінг – (не)безпечна альтернатива цигаркам: як електронні сигарети впливають на людину
Вейпінг – (не)безпечна альтернатива цигаркам: як електронні сигарети впливають на людину
Вейпінг набуває шаленої популярності у світі, незважаючи на кілька нещодавніх смертей від куріння е-сигарет
Я погоджуюсь з правилами сайту та політикою приватності
Напередодні Кевін Бернс – голова компанії Juul Labs, американського лідера з виробництва електронних сигарет, раптово оголосив про свою відставку. Подейкують, що причиною цього рішення є зростання смертності в США через вейпінг. Мовляв, бізнесмен замислився над шкодою від е-сигарет і вирішив, що не хоче більше бути причетним до цього.
Окрім того, у заяві щодо відставки Кевіна Бернса йдеться про те, що компанія Juul Labs обмежить рекламування продукції та зупинить друковані та цифрові рекламні матеріали щодо вейпів у США.
Тож, цілком логічно замислитися – якщо очільник компанії-гіганта з мільйонними прибутками одного дня власною рукою перекреслює свою кар’єру, значить, він певен, що вейпінг шкідливий.
Мода на аромапару – як вейпи вкорінилися у світі
Е-сигарети з’явилися як замінники звичайної цигарки і зайшли на світовий ринок у 2000-х роках. У 2013-му вони прийшли і в Україну.
У 2014 році слово «вейп» стало найвживанішим та найпопулярнішим у світі, потіснивши «селфі». Це свідчить про шалену популярність цигарок, які не мають диму, натомість залишаючи у повітрі туманну хмарку «водяної» пари з фруктовим ароматом.
«Вейп(інг)» походить від англійського «vape», тобто «вдихати і видихати пар», який утворює електронна сигарета або паровий пристрій. За кілька років розповсюдження земною кулею вейпінг став новою субкультурою серед молоді, що почали називати себе вейперами. Враховуючи те, що е-сигарета заявлена як така, що не має нікотину та смол, часто її «курять» не лише на вулицях, а й в офісах, фойє кінотеатрів та навіть у торгівельних центрах.
Електронна сигарета є портативним електронним продуктом і складається з картриджа з «ароматичною» рідиною, з’єднаного з розпилювачем (випарником) і акумулятором та має кнопку для увімкнення і перемикання.
Насправді шалена мода на вейпи спричинена ще й рекламною кампанією світового масштабу. Так, електронні сигарети одразу заявлялися як нешкідлива альтернатива традиційного паління тютюнових цигарок. Тому багато хто вважає безнікотинову рідину абсолютно безпечною. Частково це так.
Дослідження впливу вейпів на легені
Вейпінгу як явищу, як моді та як звичці зараз не більше 8-ми років, тому досліджувати наслідки його довготривалого впливу на людський організм недоцільно – результати не будуть вичерпними.
Однак, деякі дослідницькі центри все ж вирішили провести подібне дослідження. Фахівці з Lawrence Berkeley Labs виявили: рідина в електронних пристроях містить 31 токсичну хімічну сполуку, зокрема, акролеїн, діацетіл, формальдегід, пропіленгліколь, гліцерин, рівень концентрації яких зростає залежно від температури (нагрівання до 300 °С) та типу вейпа. Дослідники з The Hellenic Cancer Society зробили висновок, що після такого куріння у людини може статися гостра легенева недостатність на півгодини.
Проте пасивного куріння ніхто не скасовував. Нехай це навіть буде не тютюнова цигарка, а «повітряна» ароматична. Отож, ті, хто знаходиться поруч із вейпером, «залучаються» до вдихання десятків сполук, що формують славнозвісний приємний аромат та густу пару.
Вейпи і захворюваність
До картриджа електронних сигарет все ж входить нікотин – у зовсім малих або досить відчутних дозуваннях. Тобто речовина, яка спричиняє залежність, присутня у виробах, котрі нібито і допомагають позбутися її.
До того ж, окрім заявлених компонентів, рідина часто містить незадекларовані речовини. Вибіркові тести рідин для електронних сигарет, проведені Асоціацією захворювань легень США, показали більшу концентрацію нікотину, аніж це вказано на етикетці.
Цікаве спостереження – якщо на куріння традиційної цигарки людина витрачає 2-4 хвилини, то е-сигарету можна курити 10-20 хвилин, не маючи обмеження у чітко відміряній кількості рідини – її у картриджі вейпу вистачає на десятки «підходів». Тому фактично людина отримує більшу дозу того ж нікотину, ніж якби викурив одну звичайну цигарку.
У парі, що виникає у процесі вейпінгу, немає продуктів горіння тютюну і паперу (сажі та смоли), як під час паління традиційних цигарок, і це, здавалося б, зменшує шкоду. Однак, від цього пара не стає абсолютно нешкідливою. Ароматичні рідини по суті є харчовими добавками, котрі пройшли перевірку на безпечність, однак саме для споживання у якості їжі, а не для вдихання. Пара у вигляді крапель осідає у легенях, порушуючи їхні функції, через це у кров потрапляє менше кисню. Це спричиняє кисневе голодування – гіпоксію, сповільнює обмінні процеси, пришвидшуючи старіння організму в цілому.
Насправді, 50-60 років тому схожа ситуація була з цигарками – зв'язок між палінням та захворюваннями тоді тільки починали досліджувати. Спершу багато хто стверджував, що сигарети цілком безпечні і жодним чином не впливають на людину.
Нещодавно дослідники з Кримського університету ім. В. Вернадського виявили прямий зв'язок між вейпінгом та легеневими захворюваннями. Правда, у піддослідних пацюків. Тварин поміщали до камери, де розпилювали безонікотинову рідину для вейпа. Протягом сімох днів по п’ять хвилин щодня тварини вдихали ароматичну вейп-пару. Після цього їх усипляли і досліджували їхні легені. Виявилося, що у легенях пацюків наявна рідина, спостерігається запалення бронхів та набряк міжальвеольних перегородок.
Смертність від вейпів та їхня заборона
Станом на вересень 2019 року у США зафіксовано 530 випадків захворювань легенів та десять смертей від куріння електронних сигарет. Американці помирають від вейпінгу у Канзасі, Іллінойсі, Індіані, Міннесоті, Орегоні, Каліфорнії.
Через це переполошилася навіть несхильна до емпатії американська влада, запропонувавши заборонити усі електронні сигарети з добавками й ароматизаторами. Каліфорнія виділила майже 20 мільйонів доларів на впровадження активної рекламної кампанії проти вейпінгу.
В Україні поки не йдеться про жодну заборону, незважаючи на те, що звичка вейпити поширюється серед підлітків і молоді надзвичайно швидко.

Долучайтесь до нас у Facebook

Залишити коментар
Новини
  • Останні
  • Перегляди
  • Коментарі
Календар публікацій
«    Февраль 2021    »
ПнВтСрЧтПтСбВс
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728