Авторизація

» » » Свобода слова в неволі: Чому не продовжили ліцензію телеканалу "112 Україна"

Свобода слова в неволі: Чому не продовжили ліцензію телеканалу "112 Україна"

Свобода слова в неволі: Чому не продовжили ліцензію телеканалу "112 Україна"
Свобода слова в неволі: Чому не продовжили ліцензію телеканалу "112 Україна"
Лишение лицензии
Я погоджуюсь з правилами сайту та політикою приватності
Напередодні Нацрада з телерадіомовлення, повноваження більшості членів якої закінчилися з липня 2019 року, вирішила не продовжувати ліцензію телеканалу "112 Україна". Це рішення відразу набуло значного суспільно резонансу. Експерти стверджують: ухвала - незаконна, адже відомство не легітимне.
Розповідаємо, чому Нацрада ухвалила зазначене рішення та як на ці дії відреагували українські політики.
Офіційна версія телеканалу "112 Україна" та Нацради
Першим на рішення Нацради відреагував сам телеканал "112 Україна", оприлюднивши заяву щодо позбавлення цифрових ліцензій на мовлення. Команда телеканалу переконана, що такі дії Нацради є тиском на "112 Україна" і ставить під сумнів наявність свободи слова в Україні.
"Влада злякалася об'єктивної інформації. Але ми не боїмося доносити правду до наших глядачів. І ми продовжимо це робити сьогодні, завтра і завжди. Ми залишаємося в ефірі, ми залишаємося в інтернеті. Ми цінуємо довіру наших глядачів і читачів. Ми продовжуємо працювати", - заявив генеральний директор телеканалу Єгор Бенкендорф.
Водночас генеральний продюсер "112 Україна "Артем Марчевський переконаний: "Сьогоднішні події в черговий раз показали, що влада боїться об'єктивної і чесної інформації. На жаль, новообрані можновладці ще не готові до побудови демократичного суспільства в Україні. Ми не згодні з рішенням нелегітимної Нацради і будемо інформувати про цей факт беззаконня міжнародні структури".
У заяві додається, що телеканал "112 Україна", сайти 112.ua і 112.international продовжать свою роботу: "Ми не дозволимо рішенням Нацради позбавити українців об'єктивної інформації. Дивитися "112 Україна" можна з супутника, в кабельних мережах і в YouTube".
Згодом на сайті регулятора також з'явилося повідомлення щодо цієї події. Зокрема, в ньому йшлося, що на засіданні 26 вересня члени Нацради ухвалили рішення відмовити в продовженні ліцензії на цифрове мовлення п’ятьом регіональним компаніям, які ретранслювали телеканал "112 Україна". "Рішення Нацради стосується п’ятьох регіональних компаній: ТОВ "Новий формат ТВ", ТОВ "Аріадна ТВ", ТОВ "Партнер ТВ", ТОВ "ТВ Вибір" та ТОВ "Лідер ТВ", які ретранслювали "112 Україна", - уточнюється в повідомленні.
Член Нацради Олег Черниш додав, що регіональні компанії не мали права ретранслювати "112 Україна". "Юридична особа ТОВ ТРК "112-ТВ" має ліцензію на супутникове мовлення телеканалу "112 Україна", який завдяки цьому транслюється в кабельних мережах по всій Україні, але рішення Нацради не стосується супутникового мовлення", - зазначив він.
За його словами, вказані компанії через змінену програмну концепцію отримали від Нацради по вісім попереджень. Потім їм було відмовлено в продовженні ліцензії.
Чому рішення Нацради не можна вважати легітимним
Експерти, своєю чергою, ставлять під сумнів легітимність ухвалених регулятором рішень. Як відомо, діяльність Нацради регламентується Законом України "Про Національну раду України з питань телебачення і радіомовлення" №538/97-ВР, поточна редакція від 25.09.2019.
У ст.4 п.3 закону прописано, що "повноваження члена Національної ради починаються з дня його призначення і тривають п’ять років".
Так, термін повноважень трьох членів Нацради - Ольги Герасим'юк, Олександра Ілляшенка, Олега Черниша - закінчився ще на початку липня, і вони не можуть брати участі у засіданнях регулятора і голосувати за його рішення. Однак роблять це, тобто привласнюють повноваження члена Національної ради після закінчення передбаченого законом п'ятирічного терміну їх повноважень.
Окрім того, закон про Нацраду також каже, що засідання регулятора є правомочним, якщо на ньому присутні не менше шести членів Національної ради. Тобто на даний момент 3 з 8 членів регулятора не мають права брати участь в її засіданнях, а значить, такі засідання Нацради і його рішення загалом незаконні.
Зауважимо, у чинному законі не передбачено автоматичної пролонгації терміну повноважень членів Нацради до ухвалення нового складу регулятора. Такі зміни прописані в проєкті закону 2036 від 03.09.2019, проте він був наразі прийнятий парламентарями лише за основу.
Юрист телеканалу "112 Україна" Василь Сметана стверджує, що Нацрада порушила умови розгляду заяв від ліцензіатів. "Підставою, чому сьогодні є можливість у Нацради відмовити нам у продовженні ліцензії, є штучно створені умови. Зокрема, було порушено право ліцензіата на зміну програмної концепції мовлення. Воно прямо передбачено й випадки відмови у задоволенні цього права передбачені", - нагадав він.
За словами юриста, першу заяву регулятор не розглянув у встановлені терміни, після цього було подано ще 33 аналогічні документи. "Всього було розглянуто 34 заяви кожного з мовців, тобто можна множити на 5. І всі ці рази нам було відмовлено в переоформленні програмної концепції. Крім того, остання заява, яку ми подали 18 травня минулого року, все ще не розглянута, вона більше року лежить у Нацраді", - повідомив Сметана.
Він переконаний, якби Нацрада розглянула заяви вчасно "не було б ніяких підстав для позбавлення телеканалу "112 Україна" права на мовлення та непродовження ліцензії".
Що думають експерти про позбавлення ліцензії телеканалу "112 Україна"
Медійна спільнота та політики вважають, що рішення Нацради – це не тільки тиск на журналістів телеканалу "112 Україна", а й обмеження свободи слова в Україні.
Зокрема, члени партії "Опозиційна платформа - За життя" переконані, що своїм рішенням Нацрада узаконила рейдерське захоплення телеканалу – той самий захват, який, як повідомляли експерти і журналісти, готувався в Офісі президента.
У заяві політсили зазначається: "Президент і його команда, яка боїться чути правду, яка знищує вільні ЗМІ, формуючи під себе комфортний медіапростір, і якій не потрібні журналісти, неминуче повторить долю своїх "папєрєдніків". А заяви Офісу президента, що вони сподіваються, "новий склад Нацради допоможе врегулювати ситуацію на телевізійному ринку" — найкраще визнання того, що у Зеленського розуміють і нелегітимність нинішнього складу ради, і замовний характер політичної розправи".
"Опозиційна платформа - За життя" звертається до посольств демократичних країн, представництв міжнародних організацій та їх наглядових місій, міжнародних правозахисних і професійних організацій дати політичну оцінку діям української влади.
Стурбовані рішенням Нацради і в партії "Батьківщина". За словами народного депутата однойменної фракції, заступника голови фракції Сергій Власенко переконаний, що позбавлення телеканалу "112 Україна" ліцензії – це небезпечний для країни прецедент.
"Небезпечніший тим, що довести порушення мовником законів так і не змогли, натомість обрали тактику формальних зачіпок. Бо таким самим чином можуть позбавити можливості мовлення будь-яке інше ЗМІ", - зазначив політик.
Він переконаний, що позбавлення ліцензії хоча б одного телеканалу створює загрозливий прецедент: "Знаючи про можливість припинення роботи ЗМІ подібним чином, і працівники тих медіа, за якими "ще не прийшли", стануть стриманішими у пошуках правди і критиці. Можливо, саме в цьому і полягає прихована мета сьогоднішніх дій Нацради.
Ведуча та генеральна продюсерка телеканалу ZIK Наташа Влащенко заявила, що це не перші утиски, які чинить регулятор на медіа. "Це не перший і не останній день, коли Нацрада ухвалює політичне рішення. Так вона робила 3 чи 5 років тому, так зробила і щойно. Тому, мені здається, що без кардинальної реформи роботи цього органу свобода слова в Україні існувати просто не може", – вважає Влащенко.
Вона повідомила і про загрозу телеканалу ZIK. "Позапланові перевірки не можуть призначатись, якщо на те немає законної підстави. Яка законна підстава була у нашому випадку, мені просто невідомо. Однак зрозуміло, що йде атака на весь холдинг", – заявила Влащенко.
Вона переконана: якщо результати перевірки будуть не на користь каналу, що "завжди можна зробити", ZIK теж можуть чекати такі ж неприємності, як зараз у NewsOne і "112 Україна".
Наостанок Влащенко підкреслила, що стосунки між приватними медіа і державою в країні не відрегульовані належним чином.
Рішення Нацради розглядають як спробу обмежити свободу слова в Україні і в Національній спілці журналістів України (НСЖУ). Про це написав на своїй сторінці у Facebook керівник спілки Сергій Томіленко. Зокрема, у спілці стурбовані таким рішенням Нацради і переконані, що воно поставило під загрозу сотні робочих місць журналістів та співробітників телеканалу.
"Позиція Нацради до 112 є упередженою - бо частина всеукраїнських каналів створювалася через об'єднання регіональних ліценцій. Наприклад, "5 канал" колись складався з регіональної мережі НБМ і Експрес-інформ. Не розумію, чому не можна було дозволити аналогічне рішення для 112, який просив про це з 2018 року", - написав Томіленко.
У спілці припускають, що рішення Нацради є способом обмежити свободу слова і впровадити цензуру в Україні.
"Адже 112 канал - лідер новинного мовлення. І часто критикує владу або дає можливість донести свою позицію критикам влади. Шкода, що в сучасній Україні телеканали позбавляють ліцензії, а велику аудиторію - доступу до вподобаного ЗМІ", - йдеться у повідомленні.
Національна спілка журналістів чекає від регулятора звіту щодо численних претензій до діяльності самої Нацради, а не "репресивних рішень щодо телеканалів". Також НСЖУ чекають пояснень, чому регулятор пильно стежить за окремими каналами.
*****
Команда телеканалу «112 Україна» звернулася до канцлерки Німеччини Ангели Меркель з проханням допомогти припинити утиски на телеканал. А телеканал ZIK, на знак солідарності з колегами, ініціював загальнонаціональний збір підписів на підтримку свободи слова в Україні.

Долучайтесь до нас у Facebook

Залишити коментар
Новини
  • Останні
  • Перегляди
  • Коментарі
Календар публікацій
«    Май 2021    »
ПнВтСрЧтПтСбВс
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31