Авторизація

» » » Ракета «Зеніт» залишиться в минулому одна чи забере з собою цілий завод?

Ракета «Зеніт» залишиться в минулому одна чи забере з собою цілий завод?

На початку 2019 року світ, особливо українську сторону, вразила новина про припинення співпраці великої корпорації, яка спеціалізується в питаннях космічних запусків, з КБ «Південне» (КБ «Южное»). Як виявилося пізніше, час на виправлення ситуації та пошук альтернативних варіантів у дніпровського заводу є. Корпорація S7 призначила останню поставку знаменитих українських ракет «Зеніт» на 2022 рік. Саме на той час один з найбільш відомих та великих заводів мав передати S7 останню дюжину ракет.
Ракета «Зеніт» залишиться в минулому одна чи забере з собою цілий завод?

Але останні кілька місяців та низка подій готують Україну до найгіршого. Чому ж «Південне» не вдається виправити ситуацію та перетягнути небесне полотно на свою сторону?

Данина минулому


Ракети «Зеніт» вже давно вважаються одним з головних досягнень українського конструкторського бюро та навіть встигли потрапити в число улюбленців знаменитого Ілона Маска.

Ракета-носій підкорює світ з 1976 року. Спочатку вона вразила інженерів поперечним поділом ступенів, які оснащені двигунами різних типів. Так, перший ступінь має 4-камерний рідинний двигун з тягою 806 тонн, другий – 1-камерний рульовий двигун, який дає ракеті тягу в 8 тонн.

Пізніше РН «Зеніт» влаштували справжнє шоу в небі в 1985 році та вийшли на світовий ринок з новими модифікаціями: «Зеніт-2S», «Зеніт-3SL». Обидві моделі вибрали для участі в програмі «Морський старт».

Крім запусків під егідою компанії S7, українські творіння були залучені в програмі «Наземний старт». Тут «Південне» удосконалив власні розробки та подарував світові ще більше моделей, це:

1. Двоступенева РН для виведення на орбіту систем радіотехнічної розвідки.

2. Модифікація «Зеніт-2SLБ» – отримала покращену систему управління та підвищений коефіцієнт корисного навантаження.

3. Моделі 3SLБ і 3SLБФ.

За час співпраці з бази, розташованої в Тихому океані, було проведено 36 запусків. Запуски ракет з рідного Чорного моря за програмою «Морський старт» припинилися у 2014 році у зв'язку з анексією АР Крим.

З того моменту історія легендарного «Зеніту» почала згасати, в новинах все частіше з'являлися негативні спогади. Наприклад, історія про падіння ракети у 2013 році отримала нову хвилю розголосу. Через неполадки з бортовим джерелом потужності «Зеніт» впав в океан, так і не виконавши місію.

Але ніхто і не думав, що через роки історія може повторитися.

Набираємо висоту або йдемо на дно


Після заяви корпорації S7 про заміну українського «Зеніту» сучасною ракетою-носієм, що належить РФ, «Південне» втратив позиції пострадянського лідера. Залишатися лише в минулому ніхто не хотів, тому незабаром генеральний директор конструкторського бюро зробив перспективну заяву. За словами Олександра Дегтярьова, його підприємство було повністю готове до створення нового двигуна першого ступеня.

Такий крок був здійснений з метою замінити російський двигун РД-170, привернути увагу представників Байконура. Міжнародна конференція, на якій виступив Дегтярьов з такими планами, пройшла в травні 2019 року. Однак до сих пір ніяких змін ні заява, ні сам завод не принесли. Казахстанська сторона не прийняла умови співпраці, досягти консенсусу так і не вдалося. Колишній власник КБ в Дніпрі, Леонід Кучма, і зовсім висловив своє обурення, підкресливши, що простіше та дешевше побудувати абсолютно нову ракету.

Разом з гучними планами батька РН «Зеніт» в небо злітають і невидимі ракети. У цьому ж році «Південне» повідомляли про створення 3-ступінчастою ракети для стартів з Чорного моря. Однак сама розробка так і залишається тільки проектом. Завод повідомляє світові про ще непідтверджені плани щодо запуску неіснуючої ракети легкого класу. Більш того, як з'ясувалося пізніше, на березі моря з тієї точки, де планується здійснювати запуски, не існує навіть космодрому.

У 2019 канадський космодром також повинен був запустити в небо іншу українську ракету «Циклон 4М». Але запуск перенесли на 2022 рік за вини КБ, яке вчасно не надало необхідну документацію для початку будівництва самої ракети.

Так що робить КБ «Південне» – злітає чи йде на дно?


Долучайтесь до нас у Facebook

Залишити коментар
Новини
  • Останні
  • Перегляди
  • Коментарі
Календар публікацій
«    Июль 2020    »
ПнВтСрЧтПтСбВс
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031