Авторизація

» » » Безкоштовна "комуналка": Міфи чи нова реальність

Безкоштовна "комуналка": Міфи чи нова реальність

Безкоштовна "комуналка": Міфи чи нова реальність
Безкоштовна "комуналка": Міфи чи нова реальність
Фото cheline.com.ua
Я погоджуюсь з правилами сайту та політикою приватності
Президент України Володимир Зеленський на початку своєї каденції зробив гучну заяву, мовляв, має намір скасувати оплату комунальних послуг певним категоріям громадян. Пізніше були озвучені й інші пропозиції, зокрема щодо зменшення вартості ЖКП.
Спробуємо розібратися, чи можливо це реалізувати на практиці.
З чого все почалося[/b]
У середині липня президент Володимир Зеленський заявив про наміри скасувати оплату за житлово-комунальні послуги пенсіонерам після 70 років. Зокрема, про це йшлося у його відеозверненні на Youtube-каналі.
Глава держави зазначив, що ця "ідея дуже креативна" і його команда працює над її реалізацією. "Знаходять економічну модель, як людям, яким за 70 років не платити комуналку", - поділився своїми думками Зеленський.
При цьому він додав, що така ініціатива має торкнутися людей, які не тільки на пенсій, а й за станом здоров’я не можуть працювати, які "достатньо працювали на країну по 40-50 років".
Також президент заявив про намір знизити тарифи на ЖКП і висловив переконання, що для цього потрібен уряд та "велике бажання". "Ми вже говорили з МВФ, із Всесвітнім банком, вони дуже боялися, що ми будемо різко знижувати тарифи. Не тому, що вони проти, а тому, що вони не розуміють за рахунок кого і чого. Щоб не було прогалин у бюджеті. Тільки бажання. Ми це обов’язково зробимо", - поділився своїми планами він.
Пізніше у команді президента повідомили про певний інструментарій реалізації вказаних ідей.
Так, за словами представника президента України в уряді Андрія Геруса, мова йшла не про повне скасування оплати ЖКП, а про значне зменшення суми в платіжках. "Президент Зеленський говорив, що аналізується спосіб, як це зробити, й за допомогою спрощеного способу отримання субсидій саме для таких людей поважного віку – ми знімемо з них вантаж платежів за житлово-комунальні послуги. Мається на увазі, що ті з них, хто в останній рік або півроку не могли користуватися субсидією, то вони платитимуть незначну частину з усього рахунку, решта за них покриватиме держава", - прокоментував він ідею голови держави.
Тож, в уряді заявили про намір переглянути та спростити правила отримання субсидій і тим самим збільшити кількість субсидіантів.
Від ідей до практичних рішень
Згодом в Офісі президента повідомили про детальне вивчення питання відміни оплати ЖКП для деяких громадян: скільки може бути претендентів на безоплатні послуги, скільки коштів потрібно передбачити у бюджеті. Пільги зможуть отримати громадяни, у яких великий трудовий стаж, а доходи на людину не перевищують прожиткового мінімуму для непрацездатних (1564 грн), повідомляє "Сегодня". І якщо приймуть зміни в систему субсидіювання, то повністю безкоштовної комуналки не буде – пенсіонери зможуть розраховувати на погашення вартості ЖКП в рамках соціальних норм.
Проте все частіше керманичі акцентували увагу не на скасуванні оплати, а на зниженні тарифів в цілому.
Після формування нового Кабміну, чиновники повернулися до питання вартості житлово-комунальних послуг. Про впровадження економічно-обґрунтованих тарифів розповіли в Міністерстві енергетики та захисту довкілля України.
За словами міністра Олексія Оржеля, уряд буде працювати над економічним зростанням та підвищенням платоспроможності населення. Це дозволить українцям сплачувати економічно обґрунтовані тарифи за компослуги. «Ми знаємо, що у нас є такий ефект, як енергетична бідність. Якщо ми і далі будемо збільшувати навантаження на платіжках, то ми просто не зможемо вирвати людей з цього кола бідності. Людина не в стані заплатити гроші, які зараз від неї вимагаються, а не споживати – не може. Ми знаходимося у зоні субсидій та допомоги», - сказав Олексій Оржель.
У планах міністерства провести ревізію раніше прийнятих рішень та переглянути енергетичну стратегію України.
Андрій Герус повідомив, що для розв’язання цього питання, необхідно ухвалити відповідні закони та виконати комплексний план роботи:
знизити тарифи там, де це можна зробити без негативних побічних ефектів;
демонополізувати енергетичні ринки;
збільшити видобуток газу, та залучити для цього іноземних інвесторів. Відмова від імпортного газу дасть можливість знизити ціну газу на 20%-30%.
Наразі практичних моделей зменшення тарифів чи зниження фінансового навантаження на пенсіонерів уряд не представив. А тим часом до нового опалювального сезону залишився місяць і після увімкнення опалення витрати українців на ЖКП значно зростуть.
Чи можна "скасувати" оплату за ЖКП: прогнози експертів
Якщо пересічні громадяни сприйняли ідею президента про відміну оплати ЖКП та зниження тарифів з надією, то експерти були більш скептичними. У нинішній економічній ситуації вони не бачать варіантів реалізувати такі ініціативи.
За словами економічного експерта Бориса Кушнірука, на це просте не стане коштів. "Якщо є джерело коштів для цього, то держава може відмінити тарифи. А якщо немає, то зрозуміло, що це лише красива обіцянка, яку виконати немає чим. В реальності, враховуючи, що ми маємо дефіцитний держбюджет, зростаючий держборг, недоотримання доходів і в цьому році, то говорити про те, що ми можемо дозволити собі просто ще допомогти людям… Це хотілось би, але поки що я не бачу фінансового ресурсу в держави для цього", - цитує експерта "Прямий".
Експерт з ЖКГ Андрій Нікончук переконаний, що потрібно дочекатися проєкту бюджету на 2020 рік і потім робити висновки про можливість скасування оплати компослуг. "У цьому році точно не буде, так як у бюджеті не передбачене фінансування. Потрібно дочекатися проєкту держбюджету на 2020 рік і, виходячи із закладених в нього сум на "безкоштовну комуналку» можна буде оцінити, кого вона торкнеться", - цитує його "Сегодня".
За даними Пенсійного фонду, претендентів на повну оплату ЖКП державою взагалі може не бути. Адже тим, кому зараз за 70 років, нараховували пенсію за старою системою – мінімум 25 років офіційної праці для чоловіків і 20 для жінок. Навіть при отриманні тоді мінімальної зарплати, нараховувалися кошти за понаднормовий стаж. Тобто розмір пенсії більший за мінімальний і це не відповідає критерію, запропонованому владою.
Переглянуть тарифи чи ні
Президент Володимир Зеленський запевнив, що новий уряд просто змушений знизити вартість комунальних послуг, інакше піде у відставку.
За словами голови держави, нова модель розв’язання цього питання має стосуватись не стільки самої вартості ЖКП, скільки можливості громадян її сплачувати. "І таку структурну проблему, таке структурне завдання ставиться новому уряду. Дивись, комуналка може бути такою ж – ринкові ціни, таке інше – тоді збільшуємо пенсії, збільшуємо субсидії, збільшуємо заробітну плату. Тобто ми говоримо про відсоток. Не може 50, 60, 70, 80 чи 90 відсотків від тієї суми, яку отримує, людина сплачувати за комуналку. Ну просто не може. Помре людина", - резюмував він.

Долучайтесь до нас у Facebook

Залишити коментар
Новини
  • Останні
  • Перегляди
  • Коментарі
Календар публікацій
«    Январь 2021    »
ПнВтСрЧтПтСбВс
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031