Авторизація

» » » Заборонити чи дозволити: як розв’язати проблему незаконного обігу зброї

Заборонити чи дозволити: як розв’язати проблему незаконного обігу зброї

Заборонити чи дозволити: як розв’язати проблему незаконного обігу зброї
Заборонити чи дозволити: як розв’язати проблему незаконного обігу зброї
Фото з відкритих джерел
Я погоджуюсь з правилами сайту та політикою приватності
Президент України Володимир Зеленський вважає передчасним вирішення питання щодо легалізації зброї. Таку відповідь він дав на електронну петицію, яка набрала необхідні 25 тис. голосів для розгляду. Так це чи ні,спробуємо розібратися далі.
Петиція про легалізацію обігу зброї
Питання обігу зброї в Україні порушується не в перше. Особливо гостро воно постало під час ведення Росією агресивної політики щодо України. Так, у 2015 році українці підтримали петицію до голови держави з проханням законодавчо врегулювати обіг зброї. Однак, у травні 2019 року на сайті електронних петицій до президента знову було розміщене схоже звернення - цього разу вже до Володимира Зеленського.
Документ поданий від організації «Українська асоціація власників зброї». Автор петиції, Георгій Учайкін, повідомив, що у 2015 році "президент Порошенко фактично проігнорував" прагнення громадян законодавчо врегулювати обіг зброї. "Тому закликаємо Вас (Володимире Олександровичу – ред.):
1. Забезпечити гарантоване Конституцією України невід’ємне право громадян на захист власного життя, здоров'я, майна та життя і здоров'я інших людей, зокрема із застосуванням зброї самозахисту.
2. Ініціювати серед першочергових розгляд у парламенті законопроекту про регулювання обороту зброї серед цивільного населення", – йдеться у петиції.
Автор документу зазначив, що сьогодні порядок обігу цивільної зброї в Україні встановлений не законом, а підзаконними актами, а це суперечить вимогам Конституції України.
В асоціації переконані, що володіння цивільною зброєю, зокрема короткоствольною для самозахисту, має бути врегульовано відповідним сучасним Законом України «Про зброю».
Це встановить, переконані у відомстві, створить однакові для всіх чіткі, але водночас жорсткі правила і стане підґрунтям для правового регулювання сфери громадської і національної безпеки, усуне прогалини законодавства і відновить конституційний правопорядок в сфері обігу існуючої зброї.
Позиція влади щодо легалізації зброї
Президент України Володимир Зеленський розглянув електронну петицію та вирішив її відхилити. Зокрема, глава держави зазначив, що питання легалізації обігу зброї передчасне.
Зеленський вважає, що, насамперед, потрібно комплексно і фахово вивчити ситуацію у зазначеній сфері, враховуючи аналіз досвіду іноземних держав, а також стан військово-політичної і оперативної ситуації, громадського порядку та публічної безпеки в державі.
За словами президента, велика кількість зброї у незаконному обігу у зв’язку із проведенням бойових дій на Сході країни. "Зважаючи на визначену Конституцією України найвищу соціальну цінність – людину, її життя і здоров’я, честь і гідність, недоторканність і безпеку, усвідомлюючи відповідальність держави перед людиною за свою діяльність та ураховуючи необхідність удосконалення правової політики і встановлення миру в суспільстві, легалізація обігу в державі зброї вбачається передчасною, а тому не може бути підтримана", – йдеться в офіційній відповіді гаранта на петицію.
При цьому Зеленський зауважив, що "висловлені в електронній петиції пропозиції будуть передані до Комісії з питань правової реформи".
Примітно, що проти легалізації зброї Володимир Зеленський також виступав, коли був кандидатом у президенти України. "Легалізація зброї сьогодні в Україні, в країні, де йде війна, це неправильно, тому що ми прекрасно з вами знаємо, скільки зброї... Я проти легалізації зброї", – цитує його "РБК-Україна".
Проте в липні цього року радник команди президента з політичних питань та один із головних ідеологів партії "Слуга народу" Микита Потураєв вніс певну неясність. Він заявив про необхідність врегулювання питання володіння зброєю, пише theБабель.
За словами радника, повну заборону зброї в Україні ввести неможливо "через історичні традиції". "Йдеться не про легалізацію, а про введення цієї ситуації зі зброєю, яка у нас продається, в правове поле. Слово «легалізація» лякає людей. А коли ти говориш про те, що потрібно ввести в правове поле – це абсолютно інша історія. У людей хибне уявлення про термін. Під легалізацією розуміють зняття деяких бар'єрів, а в нашому випадку – це як раз створення обмежень і правил. Як людина, у якого є легальна зброю, я точно знаю, про що говорю», – пояснив він.
За словами Потураєва, є два законопроєкти про обіг зброї, з яких варто зробити один – який "влаштує усіх".
Хто і чому пропонує легалізувати зброю
Деякі експерти переконані, що обіг зброї в Україні потрібно легалізувати. На думку представників "Української асоціації власників зброї", відсутність правового урегулювання та єдиних правил володіння зброєю позбавляє громадян дієвого засобу захисту свого життя та здоров'я від злочинних посягань. "У той час як, за фактичної відсутності реального контролю, злочинці мають необмежений доступ до будь-якої зброї. Законодавча ініціатива прогнозовано призведе до зменшення рівня злочинності, суттєвого підвищення рівня громадської безпеки та обороноздатності країни, допоможе ефективно вирішувати проблему обороту необлікованої зброї", – йдеться в електронній петиції до Президента України про урегулювання обігу зброї.
Раніше за легалізацію зброї виступав тодішній Генеральний прокурор України Юрій Луценко. За його словами, станом на початок 2019 року в країні було від 3 до 5 млн одиниць нелегальної зброї, пише "Укрінформ". Таку кількість зброї вилучили неможливо, тому, на думку Луценка, зброю слід легалізувати, виключаючи зі списку легальних озброєнь гранатомети, міни та вибухівку. "З моєї точки зору, необхідно провести легалізацію зброї ... з обов'язковою гільзотекою, із психіатричною, нарко- та алкоекспертизою", – сказав він.
Підтримували ідею легалізації зброї й лідер Радикальної партії Олег Ляшко, колишній Головний військовий прокурор України Анатолій Матіос, голова партії "Громадська позиція" Анатолій Гриценко.
Проте у легалізації зброї в Україні є і противники. Так, ще у 2015 році тодішній президент Петро Порошенко прокоментував електронну петицію про зброю: "Я не підтримую тих, хто бажає ходити по вулицях зі зброєю, дестабілізуючи таким чином ситуацію, у містах, далеких від зони проведення АТО. Бажаєте використовувати зброю – прошу волонтером, добровольцем, у військкомат, пройдете курс навчання, пройдете тестування… У нас зараз дуже важлива функція оборони країни. І сьогодні як ніколи ви там потрібні. Ви хочете використовувати зброю проти мирних громадян? Ми не дамо цього робити. І ви будете притягнуті до відповідальності».
Лідерка ВО "Батьківщина" Юлія Тимошенко також виступала проти вільного носіння зброї громадянами. Проте вона припускала можливість розв’язання цього питання після проведення референдуму на відповідну тему.
Тож, з огляду на постійний інтерес українців до питання законодавчого урегулювання обігу зброї, у цій темі ставити крапку передчасно, хоча стовідсоткової впевненості в легалізації зброї теж немає.

Долучайтесь до нас у Facebook

Залишити коментар
Новини
  • Останні
  • Перегляди
  • Коментарі
Календар публікацій
«    Январь 2021    »
ПнВтСрЧтПтСбВс
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031