Авторизація

» » » Ігор Капітан: ОСББ Мукачева й раді б жити за «європейськими правилами», але не можуть…

Ігор Капітан: ОСББ Мукачева й раді б жити за «європейськими правилами», але не можуть…

Ігор Капітан: ОСББ Мукачева й раді б жити за «європейськими правилами», але не можуть…Ось і настав той час, коли ЖЕКи канули в Лету, і на їх місце прийшли керуючі компанії, які начебто повинні надавати належний сервіс у сфері житлово-комунального господарства. Станом на сьогодні маємо такі дві сторони медалі – керуючі компанії дуже важко піддаються змінам, а більшість мешканців багатоповерхівок, як і раніше, так і не розуміють, за що вони сплачують гроші. Через скарги можна вирішити деякі проблеми, але не секрет, що іноді керуюча компанія тривалий час не виконує своїх зобов’язань. З цієї ситуації є вихід – створити ОСББ і почати управляти спільною власністю. І ось тут починається дуже цікава історія.

Більшість українців хочуть мати належний сервіс, чисті під’їзди тощо, але, з іншого боку, бояться брати на себе відповідальність. Чому? Одна з причин – відсутність віри в те, що все реально!

Саме про це й зайшла у нас мова з головою Асоціації ОСББ міста Мукачева Ігорем Капітаном, зустріч з яким відбулась під час його візиту до Голови Ради адвокатів Закарпатської області Олексія Фазекоша. Так, випадково, замість однієї ґрунтовної бесіди з очільником адвокатської спільноти Закарпаття, вдалося отримати фахові відповіді й з приводу однієї з найболючіших тем суспільства – «комуналки»

- Пане Ігорю, якщо коротко, як загалом справи з ОСББ в Мукачеві?
- Я давно впевнений, і кожного разу обстоюю тезу про те, що така форма управління своєю власністю як ОСББ є однієї з найкращих та прогресивних. Це саме той європейський досвід, який ми маємо і повинні перебирати. До того, ж є відповідне бажання допомогти у цій сфері як з боку європейських інституцій, так і місцевої влади. Так, станом на початок року на території міста Мукачева створено більше 40 ОСББ, також створено асоціацію ОСББ м. Мукачево та громадську організацію «Обласна асоціація співвласників багатоквартирних будинків «Закарпаття». З метою забезпечення умов створення сталого, ефективного функціонування ОСББ, а також підвищення ефективності управління житловим фондом сесією Мукачівської міської ради ще у 2015 році було прийнято рішення № 1530 “Про затвердження Програми “Сприяння створенню та розвитку об’єднань співвласників багатоквартирних будинків в м. Мукачево на 2015-2018 роки”. Наприкінці минулого року було прийняте ще одне важливе рішення – вже про сприяння створенню та діяльності об’єднань співвласників багатоквартирних будинків в м. Мукачево на 2018-2020 роки. І загалом на підтримку ОСББ в місті планують витратити 2 млн. 751 тис. гривень. Зокрема, влада фінансуватиме утеплення і ремонт покрівель, дахового перекриття, підвальних приміщень, модернізацію інженерних мереж, утеплення під’їздів (встановлення та заміна вікон, вхідних дверей), модернізацію систем освітлення під’їздів, заміну та встановлення головних розподільчих щитів у житлових будинках, утеплення стін фасаду. Разом з тим не все так райдужно у питання діяльності ОСББ як інколи розповідають в ЗМІ. Наприклад, що стосується так званих «теплих кредитів» або інших виплат з енергоефективності. Дуже часто, для їх отримання ОСББ необхідно мати певний, і дуже високий грошовий баланс на своїх рахунках. Можливо, для столичних чи обласних ОСББ це й не проблема – там дуже великі будинки й високі тарифи, але не так у Мукачево – тут є ОСББ й у невеликих будинках, але вони майже автоматично викреслюються зі списку можливих адресатів таких кредитів.

- Але тим не менш, отримати такий енергозберігаючий кредит все ж можливо, так?
- За певних умов, звичайно, що так. І це, насправді, є одним з головних питань в діяльності будь-якого ОСББ в будь-якому місті. Відомо, що близько 80% всіх потреб у ремонті житлового фонду пов’язані з економією енергії або з її розподілом. За відсутності теплоізоляції будівлі втрачають 30-50% тепла. Тому без «утеплення» окремі будинки просто не можуть бути ефективними.

Були проблеми, коли у 2018 році через брак коштів зупинилась видача теплих кредитів. Але 23.11.2018 Верховна Рада ухвалила Держбюджет на 2019 рік, у якому на теплі кредити буде виділено 400 млн. грн. Знаю, що з травня 2019 року відновив видачу теплих кредитів "Укргазбанк". Здається, вже і "Ощадбанк" підтягнувся. За інформацією працівників банків умови не змінились у порівнянні з минулим роком. Для того щоб провести таке «устаткування будинку» позичальник (керівник ОСББ) повинен звернутися до банківської установи з відповідною заявою. У разі її схвалення він одержує кредитні кошти. Завдяки ним позичальник закуповує необхідне обладнання та здійснює термомодернізаційні роботи. Після їх завершення ОСББ надають до банку акт виконаних робіт. Потому інформація передається до Зведеного реєстру позичальників, а звідти – до Держенергоефективності. Відтак Агентство здійснює відповідне перерахування компенсаційних коштів банкам, які надали ці кредити. Термін виплати допомоги складає від одного до двох місяців. Все залежить від того, як швидко отримуються необхідні документи банком і як швидко він вносить позичальника до Зведеного реєстру. Щодо переліку матеріалів, на які поширюється державна підтримка, то це матеріали для проведення робіт з термомодернізації зовнішніх стін житлового будинку, підвальних приміщень, горищ, покрівель та фундаменту. Також йдеться про вікна та балконні двері з енергозберігаючим склом, прилади обліку теплової енергії та води, багатотарифні лічильники теплової енергії, електричної енергії, теплові насоси, сонячні колектори, радіатори опалення, негазові та неелектричні котли тощо. Але ще раз наголошу – такі кредити видаються далеко не завжди і не всім.

З іншої сторони, вже анонсовані й інші форми співпраці з Фондом енергоефективності, як, можливо, будуть більш успішні, аніж «теплі кредити». На відміну від програми «теплих кредитів», яка співфінансує тільки будівельні матеріали, Фонд енергоефективності співфінансуватиме проведення проектних робіт, енергоаудиту, енергосервісні роботи та будівельні матеріали. Такий комплексний підхід дасть більшу економію і можливість отримання значно більшої грантової підтримки українським домогосподарствам. Дуже важливими є розроблені пакети Фонду енергоефективності, які дають суттєві переваги для ОСББ. Перша перевага – це швидка і ефективна робота, коли впроваджується пакет А і встановлюються індивідуальні теплові пункти – ІТП, та теплові регулятори на під’їзди. Якщо порахувати по фінансовим вкладенням – це близько 600 тис. грн, економія – 25%. І друга, при впровадженні пакету Б буде проводитися повна термомодернізація будинку. Вартість – більша, а економія – від 25% до 40%. Тому є сенс, щоб ОСББ обирали покроковий підхід, і як перший крок, обирали Пакет А, відчували зміни від енергоспоживання, а потім рухалися до підготовки проектної документації та термомодернізації будинку.

- Чи готові ОСББ до змін у сплаті за «комуналку», які анонсовані з 1 травня?
- Чесно кажучи, не дуже. Нагадаю, що з 1 травня в Україні зміняться правила оплати ЖКП, оскільки чинності набуде новий закон "Про житлово-комунальні послуги". Закон передбачає закріплення за багатоквартирними будинками керуючих, які стануть посередниками між мешканцями і постачальниками послуг ЖКГ. Керуючий буде посередником між співвласниками багатоквартирного будинку і всіма операторами з надання тих чи інших житлово-комунальних послуг. Кандидатура на посаду кербуда буде затверджуватися на загальних зборах співвласників будинку. Також з травня доведеться платити за кожен використаний кубометр води і Гкал тепла. Ті, хто затримує платежі, платитимуть штраф. Споживачі комунальних послуг повинні пускати перевіряючих в своє житло. Також за борги послуги відключатимуть. Все, що витрачається в будинку, буде оплачуватися мешканцями. Платити доведеться за будинковий лічильник. Якщо кубометри будуть якимось чином вкрадені, то за них заплатить весь будинок. Більше того, за борги нараховуватимуть пеню. В принципі, це досить таки європейський підхід. Але! Необхідно брати до уваги ту обставину, що практично в будь-якому будинку від 10 до 30% жителів не є сумлінними платниками навіть квартирної плати, і робота з ними є постійною обтяжуючою обставиною для правління, а для інших жителів – чинником, який веде до погіршення якості житлово-комунальних послуг. Теоретично ж, тепер виходить, що за новим законом з «неплатниками» будуть розбиратись керівники ОСББ, а не постачальники послуг. Тобто ми не проти «європейських правил», але поки банально не можемо собі дозволити жити за ними. Хоча, звичайно, будемо шукати шляхи виходу з цієї ситуації. Можливо, для боротьби з такими неплатниками до статуту організації будуть вноситись зміни, в які потрібно закладати можливість відключення «неплатників» від послуг в найкоротші терміни без суду і тяганини. Наявність такої імперативної норми не тільки дисциплінує жителів, але й виключить можливість змови правління ОСББ і «злісних» неплатників послуг ЖКП. Але це ще поки на рівні теорії.

- Чи є ще якісь особливості діяльності ОСББ в сучасний період?
- Так. Серйозною проблемою дуже часто стає безальтернативність багатьох підрядників і низька купівельна спроможність населення. Цілком реальний варіант, коли новостворені об'єднання швидко нарощують борги перед постачальниками послуг. Великі борги (в десятки і сотні тисяч) перед комунальними структурами – типове явище для об'єднань співвласників, які взяли свої будинки на баланс. Суди лягають важким тягарем на організації співвласників будинку. З іншого боку, борги об'єднання співвласників не є боргами її членів і не можуть привести до втрати квартири. На жаль, створення об'єднання співвласників багатоквартирного будинку аж ніяк не здатне вплинути на якість і вартість комунальних послуг – бо в нас. Але тим не менш, очевидно, що створення об'єднань співвласників багатоквартирних будинків тягне за собою істотне зростання зацікавленості, відповідальності і, як наслідок, зростання ефективності управління спільною власністю, покращує житлово-комунальне обслуговування в цілому. В особі таких об'єднань у співвласників з'являється повноцінний представник їхніх інтересів як перед органами влади, так і перед комунальними службами та іншими юридичними особами. Тільки ОСББ гарантовано може отримати прибудинкову територію у власність або в утримання. Наявність такої організації дає можливість позбутися актуальної для багатьох міст проблеми – зведення на прилеглій території додаткових будівель, так званого ущільнення забудови. За допомогою об'єднань співвласників також можливо забезпечити залучення додаткових доходів на утримання будинку з джерел, які раніше не використовувалися або працювали в інтересах інших суб'єктів господарювання. До таких джерел належать оренда підвалів і горищ, інших нежитлових приміщень, у тому числі операторами телефонного, телевізійного та інтернет-зв'язку, парковка у дворі тощо.

- І наостанок, не підкажете, що потрібно знати тим, хто лише щойно замислився над створенням ОСББ?
- Перший етап — це знання:
• потрібно знати вимоги Закону України «Про об`єднанням співвласників багатоквартирного будинку» щодо створення об`єднання;
• розуміти, які правила діють всередині ОСББ, які фунції виконує правління, які – контрольно-ревізійна комісія;
• який порядок прийняття рішень, як впливати на правління та голову правління ОСББ;
• майбутній керівник ОСББ повинен бути готовим відповісти на будь-які питання сусідів, головне, - чітко розуміти мету створення ОСББ, знати яку користь це принесе всім співвласникам будинку. Важливо запевнити сусідів: попри всі проблеми, ОСББ – це найкращий спосіб захистити своє майно і підвищити рівень комфорту у будинку.

Другий етап – підготовчий: створення ініціативної групи. Відповідно до вимог закону «Про ОСББ» необхідно сповістити усіх співвласників будинку про проведення установчих зборів щодо створення ОСББ не пізніше ніж за 14 днів до дати зборів

Для цього потрібно:
а) створити ініціативну групу не менше як з трьох власників квартир чи нежитлових приміщень будинку;
б) повідомити усіх сусідів про проведення установчих зборів зі створення об‘єднання співвласників багатоквартирного будинку;
в) вести реєстр співвласників, у якому залишать підписи поінформовані про захід співвласники будинку. З ким не вийшло зв`язатися, необхідно сповіщати поштою рекомендованим листом і шляхом оголошення;
г) отримати інформацію про усіх співвласників будинку, загальну площу квартири нежитлових приміщень співвласників будинку (власник квартири/ нежитлового приміщення).

Третій етап – проведення установчих зборів. Установчі збори – офіційний захід, на якому співвласники голосують за чи проти створення ОСББ. Для ведення зборів необхідно обрати голову та секретаря зборів, підготовити необхідний пакет документів.

Четвертий етап – державна реєстрація ОСББ. Державна реєстрація ОСББ здійснюється згідно Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців» Державна реєстрація ОСББ проводиться в Центрі надання адміністративних послуг за адресою: (м.Мукачево, площа Духновича Олександра, тел.для довідок: +38 (03131) 23263). Наступними кроками є звернення до Управління статистики у Мукачівському районі, виготовлення печатки (кутового штампу), відкриття рахунку в банку. внесення ОСББ до Реєстру неприбуткових організацій до Мукачівської ДПІ Мукачівського управління ГУ ДФС у Закарпатській області.

- Дякую за розмову.

Бесіду проводив Іван Правдін

Долучайтесь до нас у Facebook

Залишити коментар
Новини
  • Останні
  • Перегляди
  • Коментарі
Календар публікацій
«    Август 2019    »
ПнВтСрЧтПтСбВс
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031