Авторизація

» » » Астрономи вперше побачили як "обідає" величезна чорна діра

Астрономи вперше побачили як "обідає" величезна чорна діра

Астрономи вперше побачили як "обідає" величезна чорна діра Спостереження за галактикою Вир і її сусідкою допомогли астрономам вперше побачити те, як надмасивна чорна діра "давиться" своїм обідом і не може проковтнути всю матерію, яку вона захоплює. Фотографії галактик були представлені вченими на щорічній зустрічі Королівського астрономічного товариства Британії в Галле.

"Диск акреції і пов'язані з ним спалаху рентгена виникли в галактиці NGC 5195 всього 1-2 мільйони років тому, це мить за космічними мірками. Іншими словами, перші частки матерії стали вилітати з нього і чорна діра почала "давитися" приблизно тоді ж, коли наші предки почали освоювати вогонь", - розповідає Хайден Рампадарат з університету Саутгемптона (Великобританія).

Надмасивні чорні діри існують в центрі практично будь-якої галактики. На відміну від чорних дір, що виникають при колапсі зірок, їх маса в кілька мільйонів разів більше сонячної. Вони періодично поглинають зірки, інші небесні тіла і газ, і викидають частину захопленої матерії у вигляді джетів - пучків розігрітої плазми, що рухаються дуже швидко.

Ці викиди, як сьогодні вважають астрономи, є результатом того, що чорні діри не здатні поглинати матерію в необмежених кількостях. Існує якась межа, яку астрофізики називають межею Еддінгтона, при досягненні якої матерія починає накопичуватися в околицях чорної діри в вигляді гарячого "бублика" з матерії, диска акреції. Усередині нього частки матерії труться одна об одну, розігріваються до надвисоких температур і частина з них викидається чорною дірою в космос в той момент, коли вони досягають кордону між дірою і "бубликом".

Далеко не всі чорні діри, як пояснює Рампадарат, поводяться таким чином - наприклад, об'єкт в центрі нашої галактики, Sgr A *, відрізняється скромними апетитами і звичаями і не має джетів і, швидше за все, і диска акреції. Те, як він утворюється і чому деякі чорні діри різко втрачають апетит або навпаки, його купують, є сьогодні однією з головних загадок астрономії.

Рампадарат і його колеги відкрили потенційно перший приклад того, як народжується диск акреції, спостерігаючи за двома прилеглими сусідками Чумацького Шляху - галактикою Вир в сузір'ї Гончих Псів і її супутницею NGC 5195.

Кілька мільйонів років тому ці галактики зближувалися на дуже невелику відстань, близько двох мільйонів світлових років, завдяки чому їх тяжіння почало впливати на народження і міграції зірок усередині них, а також інші процеси, такі як поведінка надмасивних чорних дір.

Керуючись цією ідеєю, вчені отримали чіткі фотографії центру NGC 5195, використовуючи європейську мережу радіотелескопів VLBI, що об'єднує потужності кількох десятків обсерваторій в різних точках Землі в єдину віртуальну "радіоантену" розміром з планету, а також телескопи "Хаббл" і "Чандра".

Читайте також: Астрономи вперше побачили, як вибухнула новонароджена зірка

Ці спостереження допомогли їм отримати перші фотографії "новонародженого" диска акреції і мініатюрних джетів, закручених в незвичайні структури, які вчені раніше ніколи не бачили. Їх вивчення, як сподіваються Рампадарат і його колеги, допоможе нам зрозуміти, як чорна діра починає "давитися" їжею і чи відповідають наші теоретичні уявлення реальності.

Долучайтесь до нас у Facebook

Залишити коментар
Новини
  • Останні
  • Перегляди
  • Коментарі
Календар публікацій
«    Ноябрь 2022    »
ПнВтСрЧтПтСбВс
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930