Авторизація

» » » Вчені створили м'яку штучну сітківку

Вчені створили м'яку штучну сітківку

Вчені створили м'яку штучну сітківкуСітківка - це внутрішня оболонка ока, яка містить фоторецепторні (світлочутливі) клітини: колбочки і палички. Перші відповідають за кольоровий зір, другі - за сутінковий. Певні білки, що входять до складу цих клітин, реагують на світло, і фоторецептор передає імпульс нервовій системі.

Багато захворювань очей, вроджені та набуті, вражають саме сітківку і її фоторецепторні клітини. Одні з найпоширеніших захворювань - макулодистрофії, при якій порушується центральний зір, і пігментний ретиніт. Прогресуючи, ці захворювання можуть привести до сліпоти. Не всі такі патології піддаються лікарської терапії, тому йдуть активні розробки імплантів, здатних замінити людську сітківку.

На сьогоднішній день існує два основних типи таких імплантів. Епіретінальних розташовуються на внутрішній поверхні сітківки, субретінальной - на зовнішній. При виготовленні сучасних імплантів використовують метали, і випадки відторгнення імпланта нерідкі. Серед побічних ефектів - відшарування сітківки, запалення внутрішніх оболонок ока, ерозія кон'юнктиви. Тому вчені працюють над новими технологіями виготовлення штучної сітківки.

Дослідники з Оксфордського університету створили прототип штучної сітківки з м'якого біосумісного матеріалу. В основі речовини гідрогелеві «краплі», в які укладено бактеріородопсин - світлочутливий білок, присутній в організмі архей. За будовою він багато в чому схожий з родопсином - білком, який міститься в паличках сітківки ока тварин. Краплі з бактеріородопсин закріплені рядами на пластині, на прототипі їх всього 16.

Читати також: Вчені створили квантовий кристал

Як і палички людського ока, новий прототип не здатний розрізняти колір, він передає тільки обриси предметів. Кожна гідрогелева крапля працює як піксель цифрового фотоапарата, з цих «точок» складається примітивне зображення.

За словами дослідників, головна перевага їх розробки - зниження ризику відторгнення і післяопераційних ускладнень. Сказати, що нова розробка зможе повністю відновити зір, не можна. Навіть коли буде готовий прототип з великою кількістю «клітин» (а в людській сітківці близько 120 мільйонів паличок), чіткість зору пацієнтів все одно буде невисокою в порівнянні зі здоровим оком. Однак уже зараз прототип дає можливість розрізняти обриси предметів, а це полегшить людям зі слабким зором багато побутових дій.

Долучайтесь до нас у Facebook

Залишити коментар
Новини
  • Останні
  • Перегляди
  • Коментарі
Календар публікацій
«    Апрель 2021    »
ПнВтСрЧтПтСбВс
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930