Авторизація

» » » Інтрига ІІ туру, незручні кандидати і втручання Росії у вибори: політичний прогноз на 2019

Інтрига ІІ туру, незручні кандидати і втручання Росії у вибори: політичний прогноз на 2019

Інтрига ІІ туру, незручні кандидати і втручання Росії у вибори: політичний прогноз на 2019
Інтрига ІІ туру, незручні кандидати і втручання Росії у вибори: політичний прогноз на 2019
Вибори в Україні. Фото: EPA/ROMAN PILIPEY
Я погоджуюсь з правилами сайту та політикою приватності
2019 в Україні буде роком виборів: у березні – президентських, у жовтні – парламентських. Тому вже зараз можна сказати, що він буде політично більш турбулентним і певною мірою більш конфліктним, ніж 2018. Конфігурація влади суттєво зміниться, і багато що залежатиме від особи нового Президента. Наскільки вірогідний реванш проросійських сил, як РФ втручатиметься в українські вибори і чи змінить нова влада курс держави – своїм прогнозами на наступний рік з ІА ZIK поділився голова правління центру прикладних політичних досліджень «Пента» Володимир Фесенко.

Влада нова – курс старий?


– Враховуючи, що наступного року нас чекає дві виборчі кампанії, на Вашу думку, наскільки в результаті цього зміниться політичний ландшафт України?
– Оскільки у нас демократична і плюралістична система, передбачити результати виборів зараз неможливо, особливо президентських. Так, є основні кандидати, та наразі не можна з упевненістю сказати, хто з них переможе.
Є різні варіанти, але думаю, що за підсумками і президентських, і парламентських виборів відбудеться суттєве оновлення влади. Враховуючи, що у нас парламентсько-президентська республіка і уряд формується парламентською коаліцією, то наприкінці року ми точно отримаємо новий Кабінет Міністрів. А якщо буде новий Президент, то може бути спроба оновити уряд уже після президентських виборів.
У парламенті, думаю, відбудуться дуже суттєві зміни. Матимемо нову конфігурацію парламентської більшості. Але новий парламент виявиться більш розпорошеним і більш фрагментованим. Скоріше за все, там буде більше фракцій і депутатських груп, ніж є зараз. І він буде більш поляризованим. Відповідно, законодавчий процес у новому парламенті йтиме складніше і, можливо, більш конфліктно.
Також треба мати на увазі, що враховуючи нинішню кризу довіри до політичних еліт і політичних лідерів, будь-хто, хто стане новим Президентом країни, – це буде Президент меншості. І тому простір для його маневру буде обмежений.
Також я не виключаю спроб конфліктів. З одного боку, вони можуть провокуватися російськими спецслужбами. З іншого – враховуючи наш протестний досвід, деякі з кандидатів на посаду Президента, які будуть не задоволені результатами виборів навіть у першому турі, можуть спробувати оскаржити результати й організувати якісь акції протесту.
Тому наступний рік буде політично більш турбулентним, певною мірою більш конфліктним, ніж цей. І він буде перехідним у зв’язку з тим, що відбудеться суттєве оновлення влади. Наскільки воно буде кардинальним, залежить, насамперед, від результатів президентських виборів.
– Чи може країна кардинально змінити курс у результаті такого оновлення влади?
– По-перше, відзначу, що, на мій погляд, вкрай маловірогідний реванш проросійських сил, тих політичних сил, які виникли на фундаменті Партії регіонів. Цей політичний табір у 2014 році втратив близько 5 млн виборців, які залишились на окупованих територіях. Без цих виборців неможливо виграти президентські або парламентські вибори.
І тому можна прогнозувати, що зовнішньополітичний курс країни, скоріше за все, не зміниться. Він залишиться проєвропейським, прозахідним. Повернення під вплив Росії не відбудеться.
Але стилістика і тактика зовнішньої політики може суттєво змінитися, якщо буде новий президент, хоча сам курс залишиться незмінним.
Найбільші зміни можуть бути у внутрішній політиці. Знову ж таки, якщо буде новий Президент, то нас очікують серйозні кадрові зміни. Уряд теж буде суттєво відрізнятися від нинішнього. І, знову ж таки, в залежності від особи президента, нас можуть чекати суттєві зміни в соціально-економічній політиці. Але конкретизувати в деталях ще зарано. Оцінювати масштаб змін будемо лише тоді, коли будемо знати, хто у нас стане Президентом.

Основні кандидати і нові обличчя


– Якщо зараз неможливо прогнозувати перемогу когось конкретного, то кого хоча би можна вважати основними кандидатами, які мають найбільші шанси?
– На вихід у другий тур претендують зараз претендують Порошенко, Тимошенко, Зеленський, Гриценко, Бойко, і певні шанси ще залишаються у Ляшка, хоча, за деякими опитуваннями, він уже відстає. От фактично п’ять-шість кандидатів, які претендують на вихід до другого туру.
А далі можливі комбінації. Для Тимошенко, наприклад, як і для Порошенка, є незручні кандидати у другому турі. Також треба мати на увазі, що самі по собі рейтинги ще не визначають результат виборів, тому що можуть відбутися суттєві зміни під час самої виборчої кампанії.
Дуже велику роль буде грати можливість і здатність кандидатів змінювати тактику кампанії, особливо після виходу у другий тур. Тому реальні шанси можна буде оцінювати тільки після того, як розпочнеться реальна виборча кампанія із зареєстрованими кандидатами.
А, загалом, чиї позиції зараз виглядають сильнішими – опозиції чи влади? Хто з них буде переконливішим?
– Серед фаворитів владу представляє, принаймні, на цей момент, лише чинний президент. Усі інші – хоча б формально, але опозиційні. Кількісно опозиція переважає, і це традиційна ситуація. І треба не забувати, що на попередніх президентських виборах лише один раз чинний Президент переміг – це був Кучма у 1999 році.
Як буде зараз? Порошенко серед фаворитів, але в нього достатньо високий антирейтинг. Ситуація в країні стала кращою, ніж була в 2014-2015 роках. Нам вдалося вийти з економічної кризи, зміцнити обороноздатність. У Порошенка є низка серйозних досягнень – і безвіз, і створення Помісної церкви, отримання автокефалії. Але значна частина населення, особливо найбідніші верстви, пенсіонери, люди, які живуть на маленьку зарплату, – дуже не задоволені, вони збідніли внаслідок економічної кризи. І цей чинник буде дуже потужний.
Якщо оцінювати потенціал кандидатів, то найбільш потужні кандидати за наявністю ресурсів і за досвідом команд – це Порошенко і Тимошенко. Але проти чинного Президента грають у тому числі ті непопулярні рішення, які були прийняті в цьому році, як от підвищення комунальних тарифів. Цей фактор працюватиме взимку, якраз напередодні виборів. Тому для Порошенка буде дуже непросто перемогти, хоч шанси у нього є.
У той же час опозиція розпорошена. У всіх низькі рейтинги. І це теж абсолютно новий чинник. Тому, повторюся, зараз важко давати чіткий прогноз про перемогу.
– А як щодо так званих нових облич, запит на які традиційно є? Кого можна вважати такими кандидатами і чи є в них якісь шанси?
– Я б не сказав, що у нас завжди є запит на нових. Він періодично виникає – як правило, під час таких от кризових ситуацій. І зараз певний запит на нових з’явився через кризу довіри до політичних еліт. У нас зараз екстраординарна криза довіри. У жодного політика – підкреслю, у жодного – немає позитивного балансу довіри. Рівень недовіри перевищує рівень довіри. І це в усіх потенційних кандидатів на посаду Президента.
У нас такого ніколи не було, тому й важко зараз передбачити результат виборів. Виборці, враховуючи свою недовіру до політичних лідерів, можуть проголосувати дуже нестандартно. І результат виборів може виявитись неочікуваним.
Запит на нових є. Але в чому проблема – є дефіцит пропозицій. До того ж, люди готові голосувати не просто за нових, а за тих, кого вони знають. І тому виник специфічний феномен: у ролі нових облич серед фаворитів опинились дві людини, які сприймаються як нові обличчя, тому що вони не є політиками за своїм статусом. Це Зеленський і Вакарчук.
Стосовно Вакарчука ми ще не знаємо, чи буде він балотуватися. І, на мій погляд, цей рік для нього був невдалим. Він так і не дав відповіді, чи йтиме в політику. Очікування значної кількості його потенційних прихильників перегоріли, і рейтинги Вакарчука суттєво зменшилися. Фактично він випав з обойми фаворитів.

Зручні і незручні суперники


– А якщо говорити про основних кандидатів, то хто для кого був би найзручнішим суперником у другому турі?
– І для Порошенка, і для Тимошенко більш зручним був би, наприклад, Юрій Бойко, тому що, як я вже сказав, табір колишніх регіоналів зараз є не таким потужним, як був раніше – скажімо, на президентських виборах 2010 року. І, в принципі, ті виборці, які підтримували Майдан, будуть голосувати не просто за одного з кандидатів, а проти іншого. Тобто у логіці другого туру переважатиме якраз голосування проти. Тому прихильники Майдану і європейської інтеграції голосуватимуть проти Бойка.
Незручними і для Тимошенко, і для Порошенка є кандидати, які мають менший антирейтинг. Це Гриценко і Зеленський. Але вони є набагато слабшими. Їм буде важче змагатися з точки зору ресурсів і досвіду.
– На вашу думку, яким чином буде виражатися фактор російського впливу на цих виборах?
– Російський вплив на наші вибори вже є. Конкретний приклад – єдиний кандидат від табору колишніх регіоналів, яким став Юрій Бойко. Він не став монопольним кандидатом, тому що навіть у цьому таборі є змагання. Але Москва почала просувати саме сценарій єдиного кандидата. І вони призначили на цю роль Юрія Бойка. Нещодавні санкції, під які потрапили фактично проросійські політики – Мураєв, Вілкул, Колесніков, Новинський, ярий захисник Московського патріархату, – пов’язані з тим, що вони не підтримали єдиного кандидата. Москва тисне навіть на тих, хто є лояльним до неї. Таким чином вона намагається всі проросійські сили загнати в єдиний об’єднаний політичний «колгосп».
Є опосередкований вплив через деякі українські телеканали, які транслюють певні тези російської пропаганди. Також думаю, що буде вплив через соціальні мережі. Вже є інформація про те, що російські рекламні агенції через посередників скуповують акаунти і рекламні ресурси в Україні. Крім того, є ризик кібератаки.
Ну і залишаються ризики різноманітних провокацій як всередині країни, так і навколо. Це теж може бути інструментом впливу. Тобто вплив Росії уже є і думаю, що під час виборчої кампанії він буде ще більш потужним.
Розмовляла Тетяна Штифурко,
ІА ZIK
Читайте також: Нові президентські рейтинги: Порошенко наздоганяє Тимошенко

Долучайтесь до нас у Facebook

Залишити коментар
Новини
  • Останні
  • Перегляди
  • Коментарі
Календар публікацій
«    Сентябрь 2020    »
ПнВтСрЧтПтСбВс
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930