Авторизація

» » » Україні не вдасться скористатися плодами європейської наївності, – політичний оглядач

Україні не вдасться скористатися плодами європейської наївності, – політичний оглядач

Україні не вдасться скористатися плодами європейської наївності, – політичний оглядач
Президент Франції Емануель Макрон звернувся до громадян країн Вишеградської групи – Польщі, Угорщини, Чехії та Словаччини – з чітким меседжем. Він нагадав їм, що Європейський Союз – це не супермаркет, не вулиця з одностороннім рухом. Це загальна система цінностей і солідарності.
Про це пише політичний оглядач і журналіст Віталій Портников.
Претензії Макрона пов’язані, у першу чергу, з міграційною політикою країн Вишеградської групи. Уряди цих країн вважають цілком прийнятним для себе отримувати багатомільйонні дотації з Євросоюзу – ця допомога і визначила економічний злет останніх років, але коли мова йде про солідарність, про зобов’язання, торжествує безвідповідальна популістська риторика.
І виборець – той самий виборець, який сповна скористався результатами вступу своєї країни до ЄС – нерідко підтримує популістів і демагогів, а не відповідальних політиків. Причому впевненість в тому, що Євросоюз просто зобов’язаний підтримувати цей центральноєвропейський фестиваль безвідповідальності, поділяють всі – і самі виборці, і їхні обранці.
І це шапіто потроху перебирається до країн «старої Європи». Формування в Італії коаліції двох популістських партій – правих і лівих – це підтвердило. Італія негайно почала дрейфувати до економічного краху. А це означає, що в разі його початку у «старої Європи» просто не залишиться грошей на побажання «нової».
Для того, щоб всім в Європі жилося добре, потрібно перестати розглядати її як супермаркет, де одні приймають на себе всі труднощі і зобов’язання, а інші просто хочуть грошей.
Це те, в чому матимуть змогу переконатися народи країн Вишеградської групи – причому найближчим часом. Але це і те, що необхідно зрозуміти українцям – причому якомога швидше. Якщо ми вже обрали курс на європейську інтеграцію, так повинні розуміти – ця інтеграція має на увазі не тільки високий рівень життя, не тільки фінансову допомогу, не тільки інвестиції, але і серйозні взаємні зобов’язання. Причому виконання багатьох з них може не сподобатися більшості українців.
Якби ми були в Європейському Союзі сьогодні, так повинні були б прийняти на себе всі зобов’язання з прийому біженців з Близького Сходу – ну або вести себе як Польща або Угорщина і конфліктувати зі «старою Європою». Якби ми були в Європейському Союзі сьогодні, а Росія напала б на якусь іншу країну, ми повинні були б приєднатися до санкцій. І ніхто б не слухав наших розмов про економічний збиток – як ніхто не слухає греків чи італійців.
І це тільки найочевидніші приклади солідарності. Чи готові українці, які і власну державу не поважають, прийняти на себе зобов’язання перед союзом європейських держав? Зрозуміти, що цінності – це найголовніше? Маю великі сумніви. Але ж доведеться!
Тому що я не сумніваюся: те, що пише Макрон, означає, що лідери «старої Європи» врахували уроки розширення Євросоюзу. І зможуть змінити цю організацію таким чином, щоб отримання одними її членами допомоги від інших безпосередньо погоджувалося із виконанням ними зобов’язань перед ЄС. Не буде цього – і грошей не буде.
Україні не вдасться скористатися плодами європейської наївності так, як це змогли зробити наші сусіди по континенту. Просто тому що вони вже продемонстрували, якою небезпечною і руйнівною є така наївність, до успіху яких політичних сил вона призводить, як перемагає огидний – і, найголовніше, заразний – популізм. І як багато можливостей з’являється у Росії для знищення європейської єдності. Всьому цьому потрібно навчитися протистояти. Батогом і пряником.
Саме тому Україна має приєднатися не до «супермаркету», а до Європи цінностей і взаємних зобов’язань. І українці повинні вирішити, чи дійсно вони хочуть цього.

Долучайтесь до нас у Facebook

Залишити коментар
Новини
  • Останні
  • Перегляди
  • Коментарі
Календар публікацій
«    Январь 2022    »
ПнВтСрЧтПтСбВс
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31