Авторизація

» » » Чи припустимо брати в облогу ДФС, що затягує із відповіддю на запит

Чи припустимо брати в облогу ДФС, що затягує із відповіддю на запит

Захищаючи інтереси клієнтів, адвокати, як правило, докладають максимум зусиль. І подекуди перегинають палицю, вимагаючи від процесуальних опонентів дотримання вимог закону. Чи є межі допустимого втручання в роботу державних органів з метою належного захисту?
На межі можливостей
Вища кваліфікаційно-дисциплінарна комісія адвокатури розглянула скаргу начальника Головного управління Державної фіскальної служби у Хмельницькій області на відмову в порушенні дисциплінарного провадження щодо адвоката. Як повідомив скаржник, не дочекавшись установленого законом строку для отримання відповіді, останній взяв у облогу приміщення ДФС.
Виправдовуючись, захисник стверджував, що посадові особи фіскального органу умисно не надавали інформації та документів. Саме це змусило його вимагати усунення перешкод у діяльності та поскаржитися до відділу внутрішньої безпеки.
Як зазначено в рішенні ВКДКА, 18 січня цього року адвокат подав до ГУ ДФС у Хмельницькій області заяву, в якій просив надати податкові повідомлення-рішення для своєчасного їх оскарження до 25.01.2018. Після цього правозахисник кілька разів ходив до державного органу, але працівники, відповідальні за розгляд заяви, до нього так і не вийшли. По внутрішньому телефону йому повідомили, що відповідь буде надана згідно з резолюцією керівництва не раніше від 14.02.2018.
Не дочекавшись відповіді, адвокат висунув вимогу щодо усунення перешкод у правомірній діяльності з ультиматумом невідкладно надати інформацію, а також створити умови для негайного ознайомлення з указаними повідомленнями-рішеннями. Цього ж дня правник неодноразово приходив до ГУ ДФС, намагався пройти через охорону, вимагав особистої зустрічі з начальником, телефонував у приймальню керівника управління, погрожував працівникам кримінальною відповідальністю, поводив себе зухвало. Принаймні такі свідчення дали працівники фіскального органу, що відзначено в рапорті старшого оперуповноваженого ОВС.
Конфіденційні прізвища
Однак притягувати винних до відповідальності адвокат не передумав, тому звернувся до ДФС із новою вимогою. Цього разу — щодо повідомлення прізвищ посадових осіб, відповідальних за ненадання відповіді. Коли ж і на цей запит відмовили — правник звернувся до суду.
Окружний суд зобов’язав державний орган дати належну відповідь на вимогу адвоката. Частково задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що інформація про посади та прізвища, імена, по батькові службових або посадових осіб, відповідальних за підготовку та фактичне внесення до реєстру заяв, не належить до конфіденційної. Отже, відмовляючи в наданні відомостей, ГУ ДФС діяло всупереч законодавству, тому така відмова є протиправною.
Прийнявши протилежне рішення, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що запит не відповідає вимогам ст.101 закону «Про доступ до публічної інформації» та ст.24 закону «Про адвокатуру та адвокатську діяльність».
Як зазначив Вінницький апеляційний адміністративний суд, порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що перебуває у володінні суб’єктів владних повноважень, визначає закон «Про доступ до публічної інформації». У свою чергу порядок, правила та вимоги щодо подання адвокатського запиту врегульовані спеціальним актом.
Під час розгляду справи встановлено, що ДФС відмовила в наданні запитуваної адвокатом інформації з огляду на те, що вона є конфіденційною. Із таким висновком колегія суддів не погодилась, однак вирішила, що є інші підстави для відмови.
Розглядаючи це питання, ВААС зазначив, що публічна інформація — це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб’єктами владних повноважень своїх обов’язків, передбачених чинним законодавством, або яка перебуває в їхньому володінні. Така інформація є відкритою, крім випадків, установлених законом.
Відповідно до ч.2 ст.5 закону «Про захист персональних даних» персональні дані можуть бути віднесені до конфіденційної інформації законом або відповідною особою. Не є конфіденційними персональні дані, що стосуються здійснення особою, яка займає посаду, пов’язану з виконанням функцій держави або органів місцевого самоврядування, посадових або службових повноважень. Парламентська асамблея Ради Європи у своїй резолюції від 25.12.2008 №1165 (1998) указала: публічні особи повинні усвідомлювати, що особливий статус, який вони мають у суспільстві, автоматично збільшує тиск на приватність їхнього життя (п.6). Отже, запитувана позивачем інформація не є конфіденційною.
Ознаки публічності
Однак, відмовляючи в задоволенні позову, колегія суддів дійшла висновку, що на запит адвоката неможливо надати інформацію, оскільки вона не може вважатися публічною та не відповідає нормам закону «Про доступ до публічної інформації».
Публічна інформація як продукт, отриманий або створений у процесі виконання державним органом своїх обов’язків, може надаватись у формі даних про результати вказаної діяльності ДФС як державного органу та суб’єкта владних повноважень, тобто у формі даних про кількісні та якісні характеристики чи показники діяльності відповідача.
Публічна інформація стосується виключно виконання суб’єктом владних повноважень своїх обов’язків, передбачених чинним законодавством, а не процесу внутрішньої організації такої діяльності податкового органу в частині розподілу функціональних обов’язків між його працівниками. Поки що невідомо, як до цього поставиться касаційна інстанція.
Тож тепер фіскали вирішили «віддячити» адвокатові та звернулися до обласної кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури, аби вона дала оцінку такій наполегливості.
Передчасні висновки
Власне, регіональна КДКА констатувала, що скарга на їхнього колегу не містить належних доказів. А його дії викликані необхідністю своєчасного адміністративного оскарження.
Натомість у ВКДКА на цю ситуацію подивилися під іншим кутом зору. Зокрема, відзначили, що постанові суду та змісту рапорту оперуповноваженого не дали належної оцінки. Крім цього, було наголошено на передчасності відмови КДКА в порушенні дисциплінарного провадження. Відповідно до ст.37 закону «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» дисциплінарне провадження включає 4 стадії: проведення перевірки відомостей про дисциплінарний проступок адвоката; порушення дисциплінарної справи; розгляд дисциплінарної справи; прийняття рішення у справі.
Таким чином, на стадії перевірки відомостей про дисциплінарний проступок докази оцінюють із точки зору наявності або відсутності в діях адвоката ознак такого проступку. У свою чергу факт дисциплінарного проступку встановлюється на стадії розгляду дисциплінарної справи.
Тож ВКДКА повернула справу до регіону, аби там проаналізували, чи дотримувався адвокат ПАЕ і чи не припустився порушення ст.34 закону «Про адвокатуру та адвокатську діяльність».
Справжній професіонал вільно користується іншими механізмами для належного захисту клієнтів, окрім написання скарг та подання позовів. Зокрема, знає про процесуальні можливості поновлення пропущених строків або ж витребування необхідних документів за рішенням суду.http://zib.com.ua/
Чи припустимо брати в облогу ДФС, що затягує із відповіддю на запит

Матеріали за темоюВ одних країнах 10% чайових — середня норма, а десь їх визнають образою

в„–41 (1391), 13.10—19.10.2018Змінено рахунки для сплати податків

27.08.2018Внесено зміни до Порядку обліку платників податків і зборів

23.08.2018За яких умов засновник може підписувати податкову звітність, роз’яснила ДФС

21.08.2018ДФС роз’яснила, хто може сплатити борг за підприємство

20.08.2018Ідея переходу на ПВК може знищити податкову систему країни

в„–30 (1380), 28.07—03.08.2018Змінено інструкцію про порядок нарахування і сплати ЄСВ

20.07.2018Особливості обчислення податку на нерухомість за 2017 рік

16.07.2018Податок на прибуток замінить податок на витрати

в„–28 (1378), 14.07—20.07.2018У ДФС назвали останній день сплати податку за травень

23.06.2018Українці отримають «подарунки» від податкової

22.06.2018Для платників податків запровадять новий сервіс

04.06.2018Наймолодшому мільйонеру України — 7 років, - ДФС

07.05.2018З’явився другий варіант ліквідації податкової поліції

в„–13 (1363), 31.03—06.04.2018У ДФС обіцяють удесятеро рідше блокувати податкові накладні

22.03.2018ДФС на день припинить реєструвати податкові накладні

19.03.2018ПДФО і ЄСВ пропонують сплачувати самостійно

14.03.2018Учасників торгів ДФС автоматично перевірятиме на борги

12.03.2018Здаєш житло переселенцям — не платиш податок, — проект

в„–5 (1355), 03.02—09.02.2018Як відшкодовуватимуть ПДВ тим, хто подав заяви до 01.02.2016

в„–3 (1353), 20.01—26.01.2018


Завантажити більше публікацій
Коментарі
До статті поки що не залишили жодного коментаря. Напишіть свій —

[url=http://zib.com.ua/ua/comments/134948.html]Читати всi
[url=http://zib.com.ua/ua/print/134948.html]
[url=#][/url]

Долучайтесь до нас у Facebook

Залишити коментар
Новини
  • Останні
  • Перегляди
  • Коментарі
Календар публікацій
«    Январь 2022    »
ПнВтСрЧтПтСбВс
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31