Авторизація

» » » "Методи банди" - адвокати обурені нападом на офіс НААУ активістів з С14

"Методи банди" - адвокати обурені нападом на офіс НААУ активістів з С14

"Методи банди" - адвокати обурені нападом на офіс НААУ активістів з С1431 липня 2018 року активісти з С14 здійснили зухвале захоплення приміщення Національної асоціації адвокатів України, намагаючись перешкодити проведенню екстреного засідання Комітету захисту прав адвокатів та гарантій адвокатської діяльності НААУ.

Засідання було скликане для термінового розгляду нападу на адвоката Валентина Рибіна, який відбувся 27 липня в будівлі Апеляційного суду Києва. І хоча самого В.Рибіна в приміщенні НААУ не було, активісти поводили себе вкрай зухвало - демонстрували повне зневажання прав і свобод громадянина, нехтування законом, презирливе ставлення до етичних норм та правил поводження в громадських місцях, цинізм та нахабство, активне застосування фізичної сили або погрози її застосування. При цьому адвокати вимушені були вислуховувати банальну лайку на їх адресу, а поліція ніяк не реагувала на те, що відбувалося.

З цього приводу слід висловити декілька думок.

Національні потрясіння ніколи не проходять безболісно. Революції – й поготів. Особливо, коли на психіку давить війна з Росією, соціальні перетворення, економічні негаразди й багато чого іншого. Але революція – це лише інструмент перетворень в державі, проте аж ніяк не спосіб життя. На жаль, гібридна війна породжує й гібридних жертв. І на сьогодні можемо констатувати, що в Україні відбувся злам національної правосвідомості – прокурори діють так, аби не образити активістів. Судді дозволяють «тітушкам» та «радикалам» ледь не сідати на голову у прямому сенсі цього слова. Аж тепер виходить, що під «молот суспільного невдоволення» потрапили й адвокати, яких поважали й слухались усі – від вбивць до дисидентів - й у часи царської Росії, й часи Радянської України. Але таке відчуття, що саме зараз хтось наполегливо плутає демократичні устрої держави з якоюсь диктатурою бандитизму. Причому слово диктатура трактується у його найбільш цинічному значенні, висловленому ще славнозвісним Леніним: «Диктатура означає - прийміть це раз і назавжди до відома, панове кадети, - необмежену владу, що спирається на силу, а не на закон!». А бандитизм він і є бандитизм – тобто організація озброєної банди з метою нападу на підприємства, установи, організації чи на окремих осіб. Так чи інакше, але фактично сьогодні на Національну асоціацію адвокатів України напали саме бандити, хоча й під ультра-патріотичними гаслами.

І нехай ніхто не розповідає про революційні методи, це – методи банди, і ніяк інакше. До речі, першим про «методи банди», за якими живуть та діють хлопці з С14, розповів очільник Національної спілки журналістів України Сергій Томіленко. Він коментував побиття «зграєю» активістів одного журналіста. Декілька днів потому так само «розлюченим натовпом» активісти напали на адвоката Валентина Рибіна. Й не де-небудь, а прямо в приміщенні Апеляційного суду м. Києва. Такої моральної наруги храм правосуддя не знав, мабуть, ніколи. Але справа в іншому. Якими б не були політичні погляди адвоката, що б він особисто не думав про конфлікт на Сході України, він, по-перше, громадянин України, а по-друге – адвокат України, який не робить нічого іншого, окрім надання правової допомоги. Він є захисником, і дуже, дивно, що активісти з С14 не розуміють, що колись може статися так, що захисник знадобиться усім. Але чи будуть їх захищати?

"Методи банди" - адвокати обурені нападом на офіс НААУ активістів з С14Коментар учасника засідання,
адвоката Лариси Криворучко
:
- Суспільство не має засуджувати адвоката за те, що він вибудовує правовий захист для обвинуваченої особи. Від якісної роботи адвоката напряму залежить якість розвитку відносин в юридичній сфері та забезпечення прав усіх громадян, а також розвиток України як держави, в якій людина, її життя та здоров'я, честь і гідність, недоторканність та безпека визнаються найвищою соціальною цінністю. Разом з тим недопустимість ототожнення адвокатів з клієнтами та їх справами під час виконанням ними своїх обов’язків є важливою гарантією професійної діяльності адвокатів. Цей принцип закріплений в Основних положеннях про роль адвокатів, прийнятих VIII Конгресом ООН по запобіганню злочинів у серпні 1990 року та Законом України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність». Недотримання згаданих гарантій професійної діяльності порушує право на захист, яке закріплено законодавством України та загальновизнаними принципами міжнародного права. Це, у свою чергу, може поставити під сумнів існування інституту адвокатури України в цілому. В такому разі професія адвоката втратить свій особливий статус та виявиться неефективною. А відтак громадян просто не буде, кому захищати. Те, що відбулося сьогодні в НААУ - це не просто ототожнення адвоката з клієнтом, це пряме й цинічне порушення прав адвокатів. Навряд чи активісти розуміють, до чого можуть призвести їх дії, натомість влада не тільки не може не залишатись осторонь такої ситуації, але й має рішуче протидіяти таким проявам неповаги до адвокатури. Очікуємо на негайну та ефективну реакцію з боку МВС, Нацполіції, прокуратури тощо.

І ще один аспект. Адвокатура у всі часи була мистецтвом забезпечення людяності всіма законними способами. Професійна свобода адвоката апріорі має означати відсутність зовнішнього впливу, включаючи неналежний вплив з боку судді, прокурора або працівників судової системи. І тим більше різного роду громадських активістів. Але ж бачимо, що ситуація стає тільки гіршою. То виходить адвокатурі сьогодні потрібна ще одна реформа, але вже не стосовно монополії представництва в судах, а в питаннях власної безпеки та інституційної спроможності?

Вочевидь, що адвокати знову опинилися на порозі змін. Бо порушення їх прав та постійне переслідування адвокатів набуло критично загрозливого стану, який ставить під сумнів один з ключових принципів правової держави — реальні конституційні гарантії громадянам на отримання правової допомоги.

На думку праворадикалів, адвокат В.Рибін «допомагає уникнути правосуддя міжнародним військовим злочинцям, терористам, російським інтервентам та спецназівцям РФ». Однак цю правову нісенітницю навіть важко коментувати – бо просто не в його компетенції зробити так, аби хтось міг уникнути правосуддя. Він лише може зробити все, щоб правосуддя здійснювалося належним шляхом. Натомість таке ототожнення адвоката з клієнтом не лише є неприпустимим, але й свідчить про низький рівень правосвідомості суспільства в цій сфері. Але про це мало говорити та писати. Потрібна системна робота і на законодавчому рівні, щоб унеможливити БУДЬ-ЯКИЙ тиск на адвоката. Адже чим краще адвокат буде забезпечений якісним виконанням своєї роботи, дотриманням наданих йому законом гарантій, тим краще працюватимуть правоохоронні органи, прокуратура, суди, оскільки це нерозривно пов’язані інститути права.

І на завершення. Колись у часи Французької Революції Робесп’єр проголосив терор "кращим другом Свободи". Можливо, сучасні активісти вважають так само. Тоді просто нагадаємо їм, що сам Робесп’єр після повстання Паризької Комуни був оголошений Конвентом поза законом і страчений без суду і слідства усього лише протягом одного дня.

Такі вони – наслідки закону сили.

Іван Правдін

Долучайтесь до нас у Facebook

Залишити коментар
Новини
  • Останні
  • Перегляди
  • Коментарі
Календар публікацій
«    Август 2019    »
ПнВтСрЧтПтСбВс
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031