Авторизація

» » » Аби нотаріуси могли засвідчувати паперові копії е-доказів, змін до ЦПК недостатньо

Аби нотаріуси могли засвідчувати паперові копії е-доказів, змін до ЦПК недостатньо

Однією з новел цивільного процесуального законодавства є введення такого поняття, як «електронні докази». Вони можуть подаватися як в електронних, так і в паперових копіях. І якщо в першому випадку для засвідчення достатньо цифрового підпису, то що робити в другому?
Бланкетне право
Цивільний процесуальний кодекс передбачає право подавати електронні докази в оригіналі або в електронній копії, засвідченій електронним цифровим підписом, прирівняним до власноручного відповідно до закону «Про електронний цифровий підпис» (ч.2 ст.100 ЦПК). Водночас у положеннях ч.3 цієї статті застережена можливість подавати паперові копії цих доказів, які мають бути засвідчені «у порядку, передбаченому законом». Таку ж бланкетну норму містить і ст.7 закону «Про електронні документи та електронний документообіг».
Утім, сам порядок засвідчення паперових копій законом досі не встановлений. Як не визначене й коло осіб, уповноважених це робити. Проте паперова копія електронного доказу не вважається письмовим доказом. Це унеможливлює застосування порядку засвідчення копій письмових доказів до паперових копій електронних доказів.
Таким чином, існує проблема законодавчого забезпечення реалізації права учасників процесу на подання до суду паперових копій електронних доказів.
Для надання останнім юридичної сили уповноважена законом особа має перевірити відповідність (цілісність) інформації в паперовій копії оригіналу електронного доказу, зафіксувати обов’язкові реквізити на ній і засвідчити їх.
Більше запитань, ніж відповідей
Спробу врегулювати це питання зроблено в законопроекті щодо внесення змін до ст.100 ЦПК (№8281). У ньому передбачається нотаріальне засвідчення таких копій. Проте вказані зміни зумовлять більше запитань, ніж відповідей.
Нотаріуси у своїй професійній діяльності керуються законом «Про нотаріат», Порядком вчинення нотаріальних дій, затвердженим наказом Міністерства юстиції від 22.02.2012 №296/5.
Так, відповідно до цього закону та порядку №296/5 нотаріуси вправі засвідчувати лише копії письмових документів або виписок з них, виданих підприємствами, установами, організаціями, а також фізичними особами (стст.47, 75 закону, гл.7 порядку).
Отже, аби нотаріуси могли засвідчувати паперові копії електронних документів, веб-сторінок, баз даних тощо, необхідно передбачити одночасне внесення відповідних змін до закону «Про нотаріат». Адже наразі можливість засвідчення паперових копій електронних документів, інформації з Інтернету тощо законодавством прямо не встановлена. Тож нотаріуси в більшості випадків відмовляють у засвідченні таких паперів і мають на те законні підстави — відсутність правового регулювання.
Натомість у таких країнах, як Білорусь, Туркменістан, Узбекистан, повноваження щодо засвідчення паперових копій електронних документів покладено саме на нотаріусів.
Довести відповідність
До законодавчого визначення порядку засвідчення паперових копій електронних доказів учасники справ можуть подавати до суду оригінали або копії електронних доказів, засвідчених у порядку, передбаченому ч.2 ст.100 ЦПК. При цьому необхідно вказати, у кого перебуває оригінал. Суд може за клопотанням учасника справи або з власної ініціативи оглянути веб-сайт (сторінку), інші місця збереження даних в Інтернеті задля встановлення й фіксування їхнього змісту.
Якщо подано копію електронного доказу, суд може витребувати у відповідної особи його оригінал. Якщо оригінал не поданий, а учасник справи або суд ставить під сумнів відповідність його копії, такий доказ не береться до уваги.
Отже, учасникам справи необхідно завчасно потурбуватися про подання до суду належним чином завірених копій, зокрема паперових, електронних доказів з метою доведення їх відповідності оригіналу.
Тому важливим є внесення відповідних змін до законодавства задля врегулювання питання щодо нотаріального засвідчення паперових копій електронних доказів. Причому не тільки до ЦПК, а й до закону про нотаріат та порядку №296/5.http://zib.com.ua/
Аби нотаріуси могли засвідчувати паперові копії е-доказів, змін до ЦПК недостатньо

Роздруківка сторінки з Інтернету не вважатиметься доказом, доки не буде визначено, хто повинен засвідчувати справжність такої копії.

Матеріали за темою



Новий ЦПК змушує сторони ретельніше готуватися до справи

в„–18-19 (1368-1369), 10.05—18.05.2018



Кредитор має право на нарахування інфляційних витрат та 3% річних незалежно від підстав виникнення правовідносин

в„–18-19 (1368-1369), 10.05—18.05.2018



ВС звернув увагу на права поручителя при оскарженні рішення суду

в„–18-19 (1368-1369), 10.05—18.05.2018



У ВС узгодили правову позицію щодо стягнення спадкодавцем боргу по кредиту

10.05.2018



КЦС ВС позбавлять права визнавати скаргу необґрунтованою

в„–17 (1367), 28.04—09.05.2018



Паперові копії електронних доказів завірятимуть нотаріуси — проект

в„–17 (1367), 28.04—09.05.2018



Отримання грошової допомоги залежить від місця проживання, - суд

в„–16 (1366), 21.04—27.04.2018



ВС висловився про доведення стороною спору тих обставин, на які вона посилається

в„–15 (1365), 14.04—20.04.2018



Коли чоловік с дружиною не йдуть на мирову, - позиція ВС

в„–14 (1364), 07.04—13.04.2018



Суди не можуть звільняти від сплати неустойки, - ВС

в„–14 (1364), 07.04—13.04.2018



Усна домовленість не є попереднім договором

в„–14 (1364), 07.04—13.04.2018



Зміни до ЦПК 2017 – 2018 (порівняльна таблиця)

03.04.2018



ВС висловився щодо несправедливих умов договору

в„–11-12 (1361-1362), 17.03—30.03.2018



ВС вказав, що впливає на визначення розміру судового збору

в„–10 (1360), 10.03—16.03.2018



ВС: заміна кредитора не звільняє від погашення кредиту

в„–10 (1360), 10.03—16.03.2018



Позивач вимагає 1 біткоїн компенсації за незаконний обшук

20.03.2018



Аби відстояти майно у суді, власник має зібрати докази сам

в„–11-12 (1361-1362), 17.03—30.03.2018



На заваді бізнесу може стати сусід

в„–11-12 (1361-1362), 17.03—30.03.2018



Змінити запис про батьківство можливо після його визнання

в„–10 (1360), 10.03—16.03.2018



Чи можна не виконати рішення іноземного суду про повернення дитини?

в„–4 (1354), 27.01—02.02.2018


Завантажити більше публікацій
Коментарі
До статті поки що не залишили жодного коментаря. Напишіть свій —

[url=http://zib.com.ua/ua/comments/132878.html]Читати всi




[url=http://zib.com.ua/ua/print/132878.html]
[url=#][/url]

Долучайтесь до нас у Facebook, читайте наш канал у Telegram та отримуйте новини прямо у ваш смартфон

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
Залишити коментар
Новини
  • Останні
  • Перегляди
  • Коментарі
Календар публікацій
«    Липень 2018    »
ПнВтСрЧтПтСбНд
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031