Авторизація

» » » Перехід на особистості не має заважати адвокату захищати інтереси клієнта

Перехід на особистості не має заважати адвокату захищати інтереси клієнта

В добу інформаційних технологій спілкування адвоката з клієнтом часто відбувається у форматі електронного листування. Іноді запальні клієнти можуть дозволити собі образити правника в електронній переписці. Та нестриманість не є підставою для припинення ділових зносин.
Ремство від клієнта
Робота адвоката є надзвичайно напруженою і нервовою. Іноді правник пнеться з усіх сил, аби якнайкраще захистити інтереси клієнта, а у відповідь отримує невдоволення та образи. Чи можна вважати невихованість і неврівноваженість особи достатньою підставою для розірвання угоди про надання правової допомоги в односторонньому порядку? Цю проблему спробували вирішити члени Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури, розглядаючи скаргу на вердикт дисциплінарної палати регіональної КДКА.
До місцевого дисциплінарного органу звернувся клієнт, невдоволений роботою найнятого адвоката. За його словами, провина юриста полягала в тому, що він знехтував умовами угоди про надання правової допомоги, не з’явився у кілька судових засідань, що потягло за собою винесення рішення не на користь клієнта, розірвав угоду в односторонньому порядку та відмовився повертати отриманий гонорар. Підставою для притягнення кривдника до дисциплінарної відповідальності, на думку скаржника, було порушення адвокатом п.4 ч.2 ст.21 закону «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» від 5.07.2012 №5076-VI, тобто відмова від надання правової допомоги, а також правил адвокатської етики.
Дисциплінарна палата регіональної КДКА погодилася з тим, що дії адвоката містили ознаки дисциплінарного проступку. Водночас у задоволенні скарги було відмовлено. «Дисциплінарники» послалися на ч.3 ст.34 закону №5076-VI, відповідно до якої винесення судом рішення не на користь клієнта не може бути підставою для притягнення адвоката до дисциплінарної відповідальності, а також на ч.2 ст.35 закону №5076-VI, яка обмежує строк можливого покарання правника одним роком.
Від ВКДКА ображений клієнт вимагав скасувати зазначене рішення та зобов’язати регіональну КДКА відкрити провадження щодо свого кривдника.
Версія адвоката
Адвокат з’явився на засідання ВКДКА, щоб викласти свою версію подій. Він розповів, що клієнт проживає біля окупованих територій, тож особисте спілкування правник вважав небезпечним. Так само і клієнт не виявляв бажання приїздити до юриста. Тож комунікація в електронному форматі цілком влаштовувала обох. Документи, необхідні для участі в судових засіданнях, клієнт відправляв правнику поштою.
Справи, в яких адвокат мав представляти інтереси клієнта, стосувалися рахунків у двох збанкрутілих банках. Бажаючи повернути кошти, громадянин прагнув потрапити до реєстрів кредиторів обох фінансових установ. В одному провадженні адвокату вдалося домогтись його включення до такого реєстру. Разом з тим у задоволенні вимог щодо відшкодування витрат на правову допомогу клієнту було відмовлено додатковим рішенням суду. Як пояснив адвокат журналістам, спочатку суддя через надмірне навантаження забув зазначити у вердикті про відшкодування витрат. А потім відмовив у задоволенні відповідної заяви адвоката.
Про невдачу правник повідомив клієнту електронним листом, принагідно запропонувавши оскаржити відмову володаря мантії в апеляційному порядку. Клієнт сприйняв додаткове рішення суду по-своєму: звинуватив адвоката у недбалості, мовляв, той не подав до суду акта виконаних робіт, запропонував звертатися до апеляційної інстанції за свій рахунок і обізвав його брехуном.
Звинувачення у брехливості юрист сприйняв як посягання на свою честь, гідність і ділову репутацію і відписав клієнту, що не вважає за можливе продовжувати з ним співпрацю. Після цього, як пояснив адвокат, клієнт висунув вимогу повернути йому поштою всі документи, які він надсилав раніше. Вимогу юрист виконав. Тож коли настав час судового засідання в іншому провадженні, йти на нього адвокат не мав із чим. Тому кілька викликів із суду правник проігнорував, і суд відмовив у задоволенні позову. Клієнт звинуватив адвоката в невиконанні умов угоди і зажадав повернення гонорару.
Позиція комісії
Ознайомившись із матеріалами справи та заслухавши пояснення правника, члени ВКДКА зазначили, що ст.33 правил адвокатської етики передбачає одностороннє розірвання угоди про надання правової допомоги в разі вчинення особою дій, що ганьблять честь, гідність і ділову репутацію адвоката. Разом з тим електронні дописи громадянина в приватній переписці такими діями вважати не можна. Про це, зокрема, йдеться у п.15 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах про захист гідності, честі фізичної особи, а також ділової репутації фізичної та юридичної особи» від 27.02.2009 №1.
У документі під посяганням розуміється поширення недостовірної інформації щодо фізичної чи юридичної особи, а також даються рекомендації судам з приводу визначення складу правопорушення. Так, підставою для задоволення позову має бути сукупність обставин:
поширення інформації, тобто доведення її до відома хоча б однієї особи в будь-який спосіб;
поширена інформація стосується певної фізичної чи юридичної особи, тобто позивача;
поширення недостовірної інформації, тобто такої, яка не відповідає дійсності;
поширення інформації, що порушує особисті немайнові права, тобто завдає шкоди особистим немайновим благам або перешкоджає особі повно і своєчасно здійснювати своє немайнове право.
Оскільки жодна з обставин при особистому електронному листуванні не мала місця, то причин для одностороннього розірвання угоди в адвоката не було.
Тож відповідно до ст.21 закону №5076-VI він мав виконувати умови угоди та здійснювати свої обов’язки належним чином.
Зважаючи на зазначене, ВКДКА постановила скасувати рішення регіональної КДКА, відкрити дисциплінарне провадження, а матеріали повернути до регіональної комісії. Таким чином, позиція ВКДКА звелася до того, що особисте листування між адвокатом і клієнтом не повинне перешкоджати дотриманню законодавства та правил адвокатської етики.
КОМЕНТАР ДЛЯ «ЗіБ»
Чи може образа адвоката стати підставою для розірвання договору з клієнтом?
Перехід на особистості не має заважати адвокату захищати інтереси клієнта
Ілля КОСТІН,
партнер юридичної компанії «Правовий альянс»:
— Треба встановити, коли сталася подія, тобто одностороннє розірвання договору адвокатом. Це має принципове значення. Якщо це відбулося до червня 2017 р., то діяли правила адвокатської етики від 17.11.2012.
Згідно зі ст.33 правил (минула редакція) адвокат може достроково (до завершення виконання доручення) розірвати договір з клієнтом, якщо клієнт вчиняє дії, що ганьблять честь, гідність і ділову репутацію адвоката. Але в разі розірвання договору за ініціативою адвоката останній зобов’язаний попередити про це клієнта протягом розумного строку, пояснити йому причини такого кроку, пересвідчитися, що вони не можуть бути усунуті, і вжити необхідних заходів для захисту законних інтересів клієнта. В цьому випадку відмову регіональної кваліфікаційно-дисциплінарної комісії у відкритті дисциплінарного провадження вважаю незаконною.
Якщо розірвання договору між адвокатом і клієнтом відбулося після червня 2017 р., то в цьому випадку все навпаки.
Стаття 32 «Одностороннє розірвання адвокатом договору про надання правової допомоги» передбачає, що адвокат має право в будь-який час достроково (до завершення виконання доручення) розірвати договір з клієнтом та/або особою, яка уклала договір в інтересах клієнта, в односторонньому порядку на умовах, визначених договором.
Таким чином, треба враховувати дати, строки та обставини.http://zib.com.ua/
Перехід на особистості не має заважати адвокату захищати інтереси клієнта

Члени ВКДКА вважають, що неповага клієнта, висловлена в особистому листуванні, не є підставою для розірвання угоди про надання правової допомоги. Але питання відповідальності має вирішити регіональна КДКА.

Матеріали за темоюНа найближчому засіданні ВКДКА розгляне 16 скарг

23.03.2018На що ладні піти адвокати, аби уникнути негативного вердикту ВКДКА

в„–9 (1359), 03.03—09.03.2018ВКДКА відмовила слідчому в справі Пашинського, який хотів покарати адвоката Хімікуса

28.02.2018На чергових засіданнях ВКДКА розгляне 37 скарг

19.02.2018Адвокат отримав попередження за поширення чуток

в„–6 (1356), 10.02—16.02.2018Вперше до ВКДКА потрапила справа про етику приватного листування адвокатів в месенджерах

в„–5 (1355), 03.02—09.02.2018ВКДКА розгляне понад 60 скарг

19.01.2018На черговому засіданні ВКДКА розгляне 39 скарг

20.11.2017Оприлюднений порядок денний чергового засідання ВКДКА

20.10.2017Адвокат не є приватною особою в Інтернеті, навіть якщо на цьому наголосить

в„–38 (1336), 07.10—13.10.2017Відповідальність адвоката за дописи в Інтернеті має наставати лише в разі заподіяння шкоди іншій особі

в„–37 (1335), 30.09—06.10.2017У ВКДКА прокоментували введення збору за розгляд скарг

02.10.2017Адвоката, котрий у суді наполягав на визнанні підзахисним вини у вчиненні злочину, попередили, а згодом відсторонили від професії на рік

в„–34 (1332), 01.09—15.09.2017ВКДКА оприлюднила підсумки засідання 30-31 серпня 2017

05.09.2017ВКДКА сьогодні і завтра розгляне 26 скарг

30.08.2017Стали відомі дата і порядок денний чергового засідання ВКДКА

18.08.2017Приватне життя адвоката обмежене професійною етикою. Суд підтвердив дискреційні повноваження ВКДКА

16.08.2017Адвоката позбавили статусу за неналежний зовнішній вигляд

в„–32-33 (1330-1331), 14.08—31.08.2017Що адвокату не можна писати у Фейсбуку

в„–30 (1328), 01.08—06.08.2017Кримінальне провадження проти адвоката не може бути підставою для відтермінування його дисциплінарної відповідальності

в„–29 (1327), 22.07—31.07.2017


Завантажити більше публікацій
Коментарі
До статті поки що не залишили жодного коментаря. Напишіть свій —

[url=http://zib.com.ua/ua/comments/132345.html]Читати всi
[url=http://zib.com.ua/ua/print/132345.html]
[url=#][/url]

Долучайтесь до нас у Facebook, читайте наш канал у Telegram та отримуйте новини прямо у ваш смартфон

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
Залишити коментар
Новини
  • Останні
  • Перегляди
  • Коментарі
Календар публікацій
«    Лютий 2019    »
ПнВтСрЧтПтСбНд
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728