Авторизація

» » » Суддя КААС Оксана Епель: Сьогодні судді постійно відчувають тиск ззовні і змушені опиратися в значній мірі на свою внутрішню незалежність

Суддя КААС Оксана Епель: Сьогодні судді постійно відчувають тиск ззовні і змушені опиратися в значній мірі на свою внутрішню незалежність

Під час форуму «Незалежність суддів як передумова функціонування самостійної судової влади та гарантія верховенства права. Сучасні виклики», що проходив нещодавно у Києві, представники профільних організацій акцентували увагу на зростаючому тиску на суддів і загрозах незалежності правосуддя. Погроми, посягання на життя законників, поширення неправдивої інформації, проблеми в організації роботи служби судової охорони та суддів-спікерів… Що робити з усім цим, як забезпечити реальну незалежність судової влади, - «Закон і Бізнес» цікавився у судді Київського апеляційного адміністративного суду, члена Всеукраїнської асоціації адміністративних суддів, кандидата у члени ВРП Оксани ЕПЕЛЬ.
- Пані Оксано, невже в Україні настільки все складно із незалежністю суддів, що цьому питанню необхідно присвячувати окремі форуми?
- На жаль, в Україні сьогодні тиск на суддів став нормою. І дані Реєстру повідомлень суддів про втручання у діяльність, що ведеться Вищою радою правосуддя, тому яскраве підтвердження. Так, у 2017 році було зафіксовано 330 фактів втручання. При цьому 87 з них – це повідомлення про дії з боку органів державної влади, 19 – з боку народних депутатів України і 227 повідомлень – про втручання в процес з боку громадян та громадських об’єднань. Розглянуто було менше половини повідомлень.
Усе це свідчить про демонстрацію відкритої неповаги до суду і неприпустимий тиск на суддів. Захоплення судів, вибухи гранат, погроми зал засідань, підпалення шин під будівлями судів і навіть захоплення у заручники… Безкарність таких дій породжує вседозволеність.
Сьогодні судді відправляють правосуддя у найскладних умовах. Але незалежність судової гілки влади є головною засадою правової системи країни в цілому. І це не просто красиві слова. Стандарти незалежного суду визначені в багатьох міжнародних документах. Тут можна згадати Рекомендацію СМ/Rec (2010) 12 Комітету Міністрів Ради Європи державам-членам щодо суддів, Європейську Хартію про статус суддів, Бангалорські принципи поведінки суддів. Та й стаття 126 Конституції гарантує судді незалежність і недоторканність під час здійснення правосуддя, особисту безпеку, а також прямо забороняє вплив на суддю у будь-який спосіб. Водночас на практиці ми бачимо зворотне.
- Але ж наприкінці минулого року Вища рада правосуддя затвердила Положення про Службу судової охорони…
- Так, це один з першочергових напрямів, що має бути реалізований. Судовій системі потрібна власна охорона. Але права та обов’язки служби судової охорони не врегульовані на законодавчому рівні.
Так, у розділі VI Положення про цю службу передбачене право працівників на затримання правопорушників, застосування до порушників заходів фізичного впливу, спеціальних засобів і зброї. Однак такі повноваження за законом мають виключно правоохоронні органи. А Служба судової охорони сьогодні до них не віднесена. То чи зможе вона ефективно виконувати захист учасників судового процесу, підкреслюю – всіх учасників процесу, не лише суддів, – ні, не зможе. Охоронці вправі лише викликати поліцію.
То ж тут вбачається єдиний вихід – розробити і прийняти спеціальний Закон про Службу судової охорони, який регулюватиме її правовий статус як правоохоронного органу з відповідними повноваженнями, та внести відповідні зміни до Закону «Про державний захист працівників суду і правоохоронних органів».
- То може ініціювати законодавче врегулювання повноважень служби охорони?
- За результатами форуму, організованого Київським апеляційним адміністративним судом та Всеукраїнською асоціацією адміністративних суддів, було прийняте рішення звернутись зі своїми ініціативами до делегатів XV чергового З’їзду суддів. Сподіваюсь, наші пропозиції будуть почуті. Бо наразі кожен суддя змушений опиратись в значній мірі на внутрішню незалежність, внутрішні стандарти неупередженості аби протистояти зовнішньому впливу.
- Лише змінами до законів проблеми не вирішуються. Де у правозастосуванні шукати шляхи покращення реального стану речей?
- Переконана, потрібно виходити з окремої статистики випадків посягань на життя, здоров’я та майно суддів та вчинених злочинів. Тоді можна було б аналізувати ситуацію в цілому і шукати ефективні заходи реагування. З іншого боку, очевидно, що незаконний вплив на суд не обмежується лише фізичним тиском.
Сьогодні коментатори судових рішень не несуть жодної відповідальності. В процесі завжди є дві сторони, одна з яких, що програє справу, частіше за все, залишається незадоволеною судовим рішенням. У соціальних мережах розходиться вал непрофесійних коментарів, автори яких часто навіть не читали рішення суду. Все це безпідставно занижує довіру до суду. А з іншого боку, це ще одна форма тиску. За таких обставин відмовчуватись буде неправильним. Тому дуже важлива роль відводиться самк судді-спікеру у налагодженні прямих зв»язків з громадськістю. Його завданням, крім основної діяльності, є висвітлення офіційної позиції суду стосовно судових рішень та вирішення найголовнішого завдання, що стоїть перед судовою системою України – відновлення довіри до судової влади Разом з тим, жодним нормативним-правовим актом не визначено повноважень судді-спікера що зменшує ефективність вирішення поставлених перед ним завдань.
- Забагато негативу. А є щось обнадійливе для судової системи?
- Насправді, ми вже маємо позитивні приклади роботи саме суддів-спікерів. І на ці приклади варто звертати увагу. Так, в Ірпінському міському суді Київської області суддя-спікер Шестопалова Яна змогла оперативно протидіяти поширенню неправдивої інформації, у тому числі, й завдяки й вашому виданню, яке розмістило виважену та об’єктивну інформацію. Судді не лише вдалося погасити негативну хвилю у соціальних мережах, але й отримати підтримку з боку громадськості. До речі, з організацією роботи судді-спікера також маємо певні проблеми. Сьогодні він змушений працювати з прес-службою через керівника апарату, що за умов потреби у миттєвій реакції іноді стає невиправданою перешкодою.Закон і Бізнес
Суддя КААС Оксана Епель: Сьогодні судді постійно відчувають тиск ззовні і змушені опиратися в значній мірі на свою внутрішню незалежність

Оксана Епель: На жаль, в Україні сьогодні тиск на суддів став нормою. І дані Реєстру повідомлень суддів про втручання у діяльність, що ведеться ВРП, тому яскраве підтвердження.

Матеріали за темоюУкраїнці не сприймають рішення не на їхню користь, – В.Данішевська

02.03.2018У ВРП стало на одну вакансію більше

27.02.2018ВС не дав судді отримати 10 зарплат як вихідну допомогу

в„–8 (1358), 24.02—02.03.2018Портнов узагальнив факти тиску на українські суди за останні 4 роки (документ)

26.02.2018ВРП пропонує усунути нерівність в зарплаті суддів пришвидшенням оцінювання

23.02.2018ВРП доповідає про забезпечення незалежності суддів (відео)

23.02.2018РСУ наполягає на негайному створенні Служби судової охорони

21.02.2018ВРП відряджає 2 суддів на рік, а 2 – на півроку

20.02.2018ВРП розцінює заяви МВС про зняття охорони з судів як тиск

19.02.2018АРСС обурена закликами наслідувати «людину з сокирою»

19.02.2018Вибори до ВРП. Європейці вітають кандидатуру Асоціації адмінсуддів на з’їзд суддів

12.02.2018РСУ оприлюднила рішення щодо відряджених суддів і їх винагород

12.02.2018У ВРП визначили порядок складання протоколів за невиконання її вимог

07.02.2018ВРП звільнила 5 суддів, 1 судді відмовила

01.02.2018КС установив засади для скасування люстрації, - суддя Сліденко

в„–1-2 (1351-1352), 09.01—19.01.2018ВРП внесе подання про відрядження 7 суддів

11.01.2018ВРП: адвокати та активісти посилюють ненависть до суддів

02.01.2018У ВРП стала вакантна ще одна посада

28.12.2017ВККС вирішить, куди перевести суддів ВСУ і вищих судів

22.12.2017Суддя Міжгірського районного суду Закарпатської області Володимир Кривка: Через відсутність безпеки спотворюється принцип відкритості

в„–49 (1347), 16.12—22.12.2017


Завантажити більше публікацій
Коментарі
До статті поки що не залишили жодного коментаря. Напишіть свій —

[url=http://zib.com.ua/ua/comments/132124.html]Читати всi
[url=http://zib.com.ua/ua/print/132124.html]
[url=#][/url]

Долучайтесь до нас у Facebook, читайте наш канал у Telegram та отримуйте новини прямо у ваш смартфон

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
Залишити коментар
Новини
  • Останні
  • Перегляди
  • Коментарі
Календар публікацій
«    Грудень 2018    »
ПнВтСрЧтПтСбНд
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31