Авторизація

» » » Блокування податкових накладних: що нового

Блокування податкових накладних: що нового

Верховна Рада ухвалила Закон «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2018 році», згідно з яким механізм блокування податкових накладних та розрахунків-коригувань (далі – ПН/РК) перейшов у режим доопрацювання.
З Податкового кодексу України (далі – ПКУ) було виключено п.74.2 ст. 74, який забезпечував законність проведення постійного автоматизованого моніторингу ПН/РК та зупинення їх реєстрації.
На Кабінет Міністрів України покладено обов’язок до 1 березня 2018 року визначити порядок зупинення реєстрації ПН/РК та прийняти необхідні нормативно-правові акти.
Мінфін розробив проект Постанови про подальшу роботу системи ризиків по ПДВ.
Проект Постанови містить три нових порядки:
– Порядок зупинення реєстрації ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних;
– Порядок роботи комісій, які приймають рішення про реєстрацію ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації;
– Порядок розгляду скарг на рішення комісій, які приймають рішення про реєстрацію ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації.
Наразі нам хотілося б сфокусуватися саме на першому Порядку призупинення реєстрації і розглянути основні зміни, які плануються, якщо Постанову буде затверджено.
Ознаки для визначення ступеню ризику, за якими ПН / РК не блокуються
Відразу хочемо відзначити, що критеріїв блокування ПН / РК в порядку ви не знайдете. Очевидно, вони все ще знаходяться на доопрацюванні. Сподіваємося, що на цей раз вони дійсно будуть виконувати функцію контролю, а не покарання для переважної більшості платників податків.
Разом з тим, вказуються ознаки для визначення ступеня ризику, за відповідності хоча б одній з яких ПН / РК не будуть підлягати моніторингу та блокуванню. До них відносяться:
1. податкова накладна, яка не надається покупцеві та / або складена за операцією, яка є звільненою від оподаткування ПДВ;
2. обсяг постачання, зазначений платником податку в ПН/РК, зареєстрованих в Реєстрі в поточному місяці, з урахуванням поданої ПН/РК, становить менше 500 000 гривень і керівник - посадова особа такого платника податків не займає аналогічну посаду більш ніж в трьох платниках ПДВ;
3. одночасно значення показників D і P, мають такі розміри: D> 0,03, Р <Рм × 1,3.
Що це за показники і як їх розраховувати?
Показник D – це відношення:
– загальної суми сплачених за попередні 12 місяців сум:
– ЄСВ;
– Податків і зборів за винятком ПДВ, сплаченого при ввезенні товарів на митну територію України;
До
загальної суми поставки товарів (послуг) на митній території України за ставкою ПДВ 20% або 7%, яка вказана в зареєстрованих в Реєстрі ПН/РК за попередні 12 місяців.
Отже, значення показника D повинно перевищувати 0,03.
Показник P - це сума ПДВ, зазначена в зареєстрованих ПН/РК в звітному періоді
Цей показник необхідно порівняти з найбільшою сумою ПДВ, зазначеною у ПН/РК, які були зареєстровані за попередні 12 місяців і помноженою на 1,3.
Показник P повинен бути менше.
Третя ознака змінилась у порівнянні з попередніми Критеріями оцінки ступеню ризиків. Адже раніше необхідний розмір показника D був 0,05 (а за оновленою ознакою він дорівнює 0,03).
Варто відзначити, що раніше ДФС автоматично кожного 10 числа календарного місяця, що настає за звітним, розраховувала показники D і P, які були доступні в електронному кабінеті. Тепер ДФС буде розраховувати тільки показник D станом на перше число календарного місяця. Доступним в електронному кабінеті показник буде, як раніше, з 10 числа.
У попередніх Критеріях оцінки ступеня ризику була приведена ще одна ознака «неблокування». Це ознака, за якою загальна сума сплачених в 2016 році ЄСВ, податків і зборів (за винятком ПДВ, сплаченого при ввезенні товарів на митну територію України) становить понад 5 мільйонів гривень.
Але ця ознака використовувалась з 1 квітня 2017 року по 1 січня 2018 року і наразі не діє.
ПН/РК, які не будуть відповідати жодній з наведених вище ознак, будуть перевірятися на відповідність:
– Критеріям ризикованості платника податку;
– Показникам позитивної історії платника податку;
– Критеріям ризиковості здійснення операцій.
Позитивна податкова історія і критерії ризикованості встановлюються ДФС
Позитивна податкова історія - це ще один шлях уникнути блокування податкових накладних. Якщо за результатами моніторингу ПН / РК відповідає критеріям ризикованості здійснення операції, але платник податків має позитивну податкову історію, реєстрація такої ПН/РК не припиняється.
Перелік показників, за якими визначається позитивна податкова історія платника податків, буде визначати ДФС за погодженням з Мінфіном і публікувати на своєму офіційному веб-сайті.
ДФС буде розраховувати показники для визначення позитивної податкової історії платника податків кожного 10 числа місяця, наступного за звітним. Розраховані показники стануть доступними для платника в електронному кабінеті.
Наразі невідомо, за якими показниками ДФС буде аналізувати податкову історію платників і наскільки це буде об'єктивно.
Також викликає питання можливий зв’язок (чи його відсутність) між «критеріями ризикованості платника» та «позитивною історією платника». Логічно, що ці показники повинні бути пов’язані. В Порядку такий зв’язок не вказується, але виключати таку ймовірність не потрібно. Особливо враховуючи той факт, що згідно з п. 6 Порядку, реєстрація ПН/РК платників податків, які відповідають критеріям ризикованості платників, підлягає обов’язковому зупиненню. Відповідно, виникає питання, ПН/РК платників з негативною податковою історією також будуть підлягати стовідсотковому блокуванню чи Мінфін для них продумає просто більш жорсткіші методи моніторингу? Для відповіді на це питання будемо очікувати роз’яснень відповідальних органів.
Блокування ПН / РК стає публічним
ДФС має формувати і адмініструвати у відкритому доступі Реєстр зупинених ПН/РК і щодня публікувати його на своєму офіційному сайті. Хоча протягом місяця з дня набрання чинності Порядку Реєстр буде працювати тільки в тестовому режимі.
Перелік документів для «розблокування»
У проекті нового Порядку з'явився пункт з переліком документів, яких буде достатньо для прийняття рішення про реєстрацію раніше заблокованих ПН/РК. Раніше цей перелік був затверджений Наказом Мінфіну від 13.06.17 №567 в окремому вичерпного переліку.
Варто відзначити, що список документів кардинальних змін не зазнав. Єдине, з переліку прибрали необхідність направляти Комісії ділову переписку з контрагентами.
Нагадаємо, які саме документи необхідно подати Комісії при блокуванні ПН/РК:
– договори, в тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;
– договори, довіреності, акти керівного органу платника податків, якими оформлені повноваження осіб, які купують продукцію в інтересах платника податку для здійснення господарської операції;
– первинні документи з поставки/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), в тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти прийому-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;
– розрахункові документи і / або банківські виписки з особових рахунків;
– документи про підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством.
Якщо обсяг постачання платника податку, зазначений в зареєстрованих в Реєстрі ПН/РК, становить менше 30 мільйонів гривень, то рішення про реєстрацію (відмову у реєстрації) ПН/РК здійснюється Комісією регіонального рівня впродовж 5 робочих днів. При перевищенні 30-мільйонного обсягу постачання – регіональна комісія приймає попереднє рішення щодо реєстрації (відмови у реєстрації) ПН/РК та направляє отриманні документи і пояснення до Комісії центрального рівня.
Таблиця даних платника податків
Цей документ роз'яснює контролюючим органам типові операції платника податків, які мають постійний характер. Якщо Таблиця даних була врахована ДФС з 1 липня 2017 року, то реєстрація ПН/РК на операції, зазначені в таблиці, не підлягає зупинці.
АЛЕ, якщо до контролюючого органу надійшла інформація, яка свідчить про надання платником недостовірної інформації у врахованій Таблиці даних платника податків, Комісія має право спростувати своє попереднє рішення та не врахувати Таблицю.
У Таблиці вказуються, як і раніше:
– види економічної діяльності;
– коди товарів згідно з УКТ ЗЕД, які на постійній основі поставляються (виготовляються) і / або придбаються платником податку;
– коди послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг, які на постійній основі поставляються (виготовляються) і / або придбаються платником податку.
Ця Таблиця з поясненнями розглядається Комісією регіонального рівня впродовж 5 робочих днів, наступних за днем її отримання. Вони і будуть приймати рішення щодо врахування чи неврахування представленої інформації. Інформація про прийняте рішення протягом операційного дня стає доступна платнику податків в Електронному кабінеті. В інформації про неврахування Таблиці даних платника податків в обов'язковому порядку повинна бути вказана причина такого неврахування.
На жаль, ніяких прикладів і рекомендацій щодо заповнення Таблиці даних платника податків в новому Порядку не вказується.
І на завершення, хочеться розглянути питання про підстави нарахування податкового кредиту платником ПДВ.
З моменту вступу в силу Постанови платники податків знову зможуть посилатися на абз. 3 п.201.10 ст.201 ПКУ, яка зазначає, що факт реєстрації податкової накладної або розрахунку коригування постачальником вже є достатньою підставою для зарахування податкового кредиту без додаткового підтвердження (розд. ХХ, підрозд. 2, п.57-1).
У той же час, абз. 24 тієї ж статті вказує, що в разі допущення постачальником помилок в обов'язкових реквізитах податкової накладної, продавець має право подати на такого постачальника заяву зі скаргою разом з Декларацією за звітний період. Тобто, контроль за правильним відображенням реквізитів в податковій як і раніше покладається на покупця.
А це означає, що зареєстрована податкова накладна – це не гарантія податкового кредиту, і, на жаль, Проект Постанови про затвердження порядків з питань призупинення реєстрації ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних цю ситуацію не поліпшив.Закон і Бізнес
Блокування податкових накладних: що нового

Матеріали за темоюВС вказав, коли податкові повідомлення-рішення є неправомірними

в„–7 (1357), 17.02—23.02.2018Які доходи слід декларувати та повернення яких коштів можна очікувати

в„–8 (1358), 24.02—02.03.2018Податок за землю сплачує власник розташованої на ній нерухомості, – ВС

в„–7 (1357), 17.02—23.02.2018Трансформація ПК загрожує фундаментальним правам громадян

в„–6 (1356), 10.02—16.02.2018За належної обачності податковий спір виграється ще до суду, – думка

06.02.2018Сільські готельєри отримають податкові канікули

в„–50 (1348), 23.12—29.12.2017Належна обачність: добросовісність чи платник-детектив

12.12.2017У Мінфіні обіцяють впровадити «податкову прозорість»

12.12.2017СМКОР не працюватиме 2 місяці

11.12.2017Мінфін пропонує ввести принцип належної обачності платника податків

в„–46 (1344), 02.12—08.12.2017ДФС вручну відновлюватиме реєстрацію зупинених накладних, – проект

01.12.2017Які докази є належними та допустимими в податкових спорах

в„–43 (1341), 11.11—17.11.2017Суддя Вищого адміністративного суду Наталія Блажівська: Проблема адміністрування ПДВ є дуже актуальною для європейських країн

в„–43 (1341), 11.11—17.11.2017Оплата послуг з розробки проектів законів не належить до валових витрат, - ВСУ

в„–42 (1340), 04.11—10.11.2017Податок на дивіденди, проценти та роялті у Велику Британію буде підвищено

08.11.2017Касові апарати завдадуть підприємцям мільярдні збитки

в„–42 (1340), 04.11—10.11.2017Спрощенці III групи можуть сплачувати 3% без ПДВ

в„–41 (1339), 28.10—03.11.2017Не все те доказ, на чому намагаються будувати свою позицію в суді фіскали

в„–38 (1336), 07.10—13.10.2017Нардеп вирішив стягнути із селян по 200 грн податку

в„–39 (1337), 14.10—20.10.2017Служба фінансових розслідувань повисла в повітрі, а податкова — без повноважень

в„–37 (1335), 30.09—06.10.2017


Завантажити більше публікацій
Коментарі
До статті поки що не залишили жодного коментаря. Напишіть свій —

[url=http://zib.com.ua/ua/comments/132010.html]Читати всi
[url=http://zib.com.ua/ua/print/132010.html]
[url=#][/url]

Долучайтесь до нас у Facebook

Залишити коментар
Новини
  • Останні
  • Перегляди
  • Коментарі
Календар публікацій
«    Январь 2020    »
ПнВтСрЧтПтСбВс
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031