Авторизація

» » » На перехресті суддівських дороговказів: від податків до думок про ВРП

На перехресті суддівських дороговказів: від податків до думок про ВРП

На перехресті суддівських дороговказів: від податків до думок про ВРП6 лютого 2018 року відбувся один з ключових заходів з податкового права - ІІ міжнародна конференція «Зловживання правами у податкових правовідносинах», яку організували Асоціація податкових радників спільно з Асоціацією адміністративних суддів, НААУ та платформою податкових знань «TaxLink». Зазвичай, завдяки таким заходам у всіх сторін податкових правовідносин є можливість обговорити наболілі питання правозастосовчої практики, зміни до законодавства і виробити єдині походи для вирішення існуючих проблем.

Саме через це для багатьох правників такі конференції – взагалі щось на кшталт суддівських дороговказів, бо суддя не лише пояснить, чому і як він вирішує конкретне питання, но й теоретично спрогнозує подальший перебіг подій. Та й самі служителі Феміди, зустрічаючись таким поважним складом, розмірковують над своїм подальшим життям-буттям, обговорюючи геть усе – від нових Кодексів до проведення З’їзду суддів та майбутні вибори членів Вищої Ради правосуддя.

Конференція проходила в готелі Hyatt Regency Kyiv. Перше, що вразило - це ажіотаж, який викликав цей захід. Як повідомили організатори, за декілька днів до конференції вони були змушені закрити реєстрацію через велику кількість бажаючих її відвідати. Причин цьому, на думку багатьох, було декілька. Це й міжнародний статус конференції. Й, звичайно ж, актуальність теми - «Зловживання правами в податкових правовідносинах». Хтось потім навіть саркастично зауважував, що «в податкових відносинах зловживання правом бути не може ... це більше питання виживання». До речі, потім ще й жартували на цю тему, мовляв, конференція повинна була називатися «Право виживання в податкових відносинах».

І тим не менш, висвітлювалося дуже багато цікавих моментів.
На перехресті суддівських дороговказів: від податків до думок про ВРП

Зокрема, президент Асоціації податкових радників, експерт Taxlink Данило Гетьманцев зауважив на той факт, що питання зловживання правами пронизує всі податкові правовідносини, звернув увагу на те, що навіть у нового Верховного Суду вже намітилися неоднакові підходи до вирішення даного питання. Як приклад спікер навів постанову ВС від 16.01.2018 у справі № 2а-7075/12/2670, в якій говориться, що статус фіктивного, нелегального підприємства не сумісний з легальною підприємницькою діяльністю, і господарські операції таких підприємств не можуть бути легалізовані навіть при формальному підтвердженні документами бухобліку. У той же час в постанові від 18.01.2018 у справі №805/6031/13-а ВС зазначив, що порушення прав контрагентів – це ще не привід для позбавлення платника податків податкової вигоди. В якості компромісної позиції можна розглядати постанову Суду від 15.01.2018 по справі №2а-4259/12/1070, де зазначено, що суди повинні дати належну правову оцінку всім доказам, досліджувати договори, первинні документи тощо, і тільки після цього робити висновки.

На перехресті суддівських дороговказів: від податків до думок про ВРПТакож з’ясувалося, що платники податків мають керуватися в своїй діяльності принципом належної обачності. Це в подальшому захистить їх від можливого переслідування фіскалами в суді. Про це, зокрема, зазначила суддя, віце-президент Асоціації податкових радників Наталія Блажівська. «Якщо застосовувати принцип належної обачності, спір виграється ще до суду. Треба належно готувати документи», – сказала вона. Та уточнила, що коли платник застосовує принцип належної обачності, то є велика вірогідність в майбутньому виграти спір з податковою. Окрім того, Н.Блажівська зазначила, що судді сьогодні аналізують практику інших країн, а також мають звертати увагу на практику Європейського суду справедливості. «Досвід Європейського суду справедливості теж треба вивчати, щоб уніфіковувати практики», – наголосила вона.

Ключовим же моментом, на думку Наталії Блажівської, є розробка і впровадження на міжнародному рівні Загальних правил проти ухилення від оподаткування (GAAR - General AntiAvoidance Rules), в яких закріплюються стандартизовані правила інтерпретації та кваліфікації комерційних транзакцій і дій платників податків, спрямованих на ухилення від оподаткування . «Я закликаю всіх до активної дискусії, обміну досвідом, думками для нашого спільного професійного розвитку», - підкреслила віце-президент. Цей заклик віднайшло відгук серед учасників.

«Суди і держава створені для захисту прав підприємців і громадян», - нагадав Всеволод Князєв, секретар Великої палати Верховного Суду, при цьому зловживання бувають і з боку платників податків, і з боку податкових органів. Своєю чергою, як вважає член правління Міжнародного фонду «Судді для суддів» Естер де Руідж Бестуурслід, судова влада повинна зміцнити свій авторитет і навчитися протистояти будь-якому зовнішньому тиску, а для дієвої демократії потрібна гармонізація всіх гілок влади.

Що цікаво, судді під час конференції розмовляли не лише про податки. В кулуарах, і під час обідньої перерви, а іноді – і пошепки, під час технічних перерв між виступами учасників, продовжували обговорювати останні новини з «фронту ВРП».
На перехресті суддівських дороговказів: від податків до думок про ВРП

Адже рівно через місяць, тобто 5-7 березня, служителі Феміди на черговому з’їзді суддів дообиратимуть членів у двох важливих для судової системи установах: Вищій раді правосуддя та Вищій кваліфікаційній комісії суддів. Щодо ВККС, то на думку експертів та профільних ЗМІ, працювати там бажає відносно невелика кількість суддів, а от до конституційного органу вибудувалась таки чималенька черга з 34 осіб. Що звичайно, трохи менше аніж торік (більше 40 кандидатів), але все говорить за те, що й у 2018 році будуть не менш «гарячі» перегони за крісло члена ВРП.
На перехресті суддівських дороговказів: від податків до думок про ВРП

Тож не дивно, що журналісти «Юридичної газети» взагалі влаштували зйомки відео коментарів на тему «Яким ви бачите майбутній склад Вищої Ради Правосуддя?» З цього приводу, до речі, к.ю.н., суддя Конституційного Суду України у відставці, президент Всеукраїнської асоціації адміністративних суддів, заслужений юрист України Олександр Пасенюк зазначив, що «психологія судді має свої особливості. І яким би досвідченим не був інший кандидат у ВРП (адвокат, науковець чи держслужбовець), справжній суддя виховується з роботи у першій інстанції. Врешті-решт, лише суддя професійно вміє приймати рішення». Що ж стосується найкращого кандидата на посаду члена ВРП, то на думку О.Пасенюка, він має бути, «по-перше, порядною людиною. Що вже казати, якщо я навіть під час роботи у КСУ стикався з інтригами та заздрістю. А по-друге, звичайно ж, мати високий професійний рівень. І також член ВРП повинен вправно комунікувати з широким колом осіб – іншими членами ВРП, суддями, представниками ЗМІ тощо. Але головні якості – це все ж честь та порядність».

На перехресті суддівських дороговказів: від податків до думок про ВРПЗ аналогічного питання висловилися й інші судді. Зокрема, Оксана Епель, суддя Київського апеляційного адміністративного суду, член Асоціаціі адміністративних суддів, яка й сама є кандидатом до ВРП, впевнена, що «на посаді члена Вищої Ради Правосуддя треба бути готовим до серйозної вольової роботи. Вкрай важливу роль тут відіграватимуть професійні навички судді, й в ідеалі – якщо такий досвід набутий в різних галузях права, в різних юрисдикціях та в різних судових інстанціях». Адже робота в органі, що діє для забезпечення незалежності судової влади, потребує чіткої, послідовної та юридично-вивіреної реакції на проблеми судової системи.

Оксана Епель також відзначила, що судді, які будуть обрані членами ВРП, мають працювати задля досягнення колективної спільної мети — захисту суддівської незалежності, оновлення суддівського корпусу та повернення довіри людей до суду. Адже, суддівська незалежність не є прерогативою чи привілеєм суддів, а є запорукою для всіх тих, хто прагне й очікує справедливості. Правосуддя завжди було, є і буде фундаментом будь-якої правової держави. А якщо фундамент слабкий, то і вся будівля похитнеться. Але передусім необхідно повернути довіру суспільства до суду у найкоротші строки».

Що ж стосується проведення таких конференцій, то, безумовно, участь в них має незаперечні переваги. З одного боку - це шлях до отримання нових знань, з іншого - можливість обговорити судову практику, зокрема з колегам з європейських країн. «Нажаль, я не маю багато вільного часу, аби відвідувати всі конференції, оскільки майже весь мій час займає професійна та наукова діяльність. Але моя активна життєва позиція та постійне прагнення до здобуття нових знань не дозволяють мені бути осторонь від корисних та цікавих подій у світі юриспруденції. Тим більше, що, наприклад, саме ІІ міжнародна конференція «Зловживання правами у податкових правовідносинах» організована Асоціацією адміністративних суддів, членом якої я є, та проводиться за участі не лише українських діячів, а й представників міжнародної спільноти, зокрема члена правління Міжнародного фонду «Судді для суддів» Естер де Руідж, професора, д.ю.н., директора з академічних питань Міжнародного бюро фіскальної документації (IBFD), професора Віденського університету економіки і асоційованого професора Університету Салерно Паскуале Пістоні, суддів Фінансової палати Вищого адміністративного суду Польщі Криштофа Вінярскі, Томаша Коляновські, багатьох інших міжнародних експертів та представників правничої професії. І я дуже вдячна всім доповідачам за висвітлення досить цікавих та актуальних питань у сфері податкового законодавства та податкових правовідносин, що безпосередньо стосуються моєї професійної діяльності», - резюмувала суддя Епель.

Іван Правдін

Долучайтесь до нас у Facebook

Залишити коментар
Новини
  • Останні
  • Перегляди
  • Коментарі
Календар публікацій
«    Декабрь 2022    »
ПнВтСрЧтПтСбВс
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031