Авторизація

» » » Європейський суд з прав людини вилучив з реєстру понад 12 тисяч заяв проти України

Європейський суд з прав людини вилучив з реєстру понад 12 тисяч заяв проти України

Європейський суд з прав людини вилучив з реєстру понад 12 тисяч заяв проти України
Європейський суд з прав людини вилучив з реєстру понад 12 тисяч заяв проти України
Фото: zib.com.ua
В Україні немає політичної волі для запровадження рекомендацій Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ).
Так прокоментувала Уповноважена Верховної ради з прав людини Валерія Лутковська рішення ЄСПЛ у справі «Бурмич та інші проти України», винесене 12 жовтня, передає «Громадське радіо».
Що вирішив ЄСПЛ?
П’ять заявників поскаржилися на те, що держава не виплатила їм компенсації у справах, де була відповідачем і які програла.
ЄСПЛ вирішив об’єднати цю справу з 12 143 іншими аналогічними заявами, вилучити їх з реєстру та передати до Комітету Міністрів Ради Європи.
ЄСПЛ пропонує розглядати всі ці справи відповідно до зобов’язань, викладених у рішенні «Іванов проти України» від 15 жовтня 2009 року. Тоді Суд звернув увагу на системні порушення України і невиконання судових рішень, пояснює Лутковська. Вона додає, що уряд досі не запровадив рекомендації, викладені у справі Іванова.
«Європейський суд сказав: «Вистачить. Я не буду більше розглядати однотипні справи. Це не моя функція. Моя функція полягає у тому, щоб вказати на проблему». І передав усі справи до Комітету міністрів Ради Європи, який має здійснювати нагляд за державою. Держава має співпрацювати з Комітетом міністрів для того, щоб вибудувати схему усунення цієї проблеми», – пояснює рішення Ірина Кушнір, представниця Уповноваженої з питань підготовки конституційних подань та дотримання права на доступ до публічної інформації.
Уповноважена ВР з прав людини Валерія Лутковська Фото: Діана Буцко/Громадське радіо
Чому Україна не платить?
Українське законодавство гарантує громадянам пільги, проте на деякі не закладають кошти у бюджеті, розповідає Лутковська.
До прикладу, заявники у цій справі Лідія Бурмич, Григорій Яремчук та Олег Варава виборювали в українських судах «чорнобильські» субсидії за роботу у зоні з підвищеною радіацією. Усі рішення були на їхню користь, але компенсації вони так і не отримали, оскільки у бюджеті не були закладені кошти на виконання судових рішень.
Аналогічних звернень до ЄСПЛ українці подали близько 29 тисяч з 1999 року. Останні два роки до суду щомісяця надходить 200 таких звернень.
Раніше у таких випадках виплати здійснювало Державне казначейство, але у 2012-2013 роках стаття видатків Держбюджету, яка передбачає виконання закону «Про гарантії держави щодо виконання рішень судів», була профінансована не повністю. Як пояснює Лутковська, у держави з’явилася нова заборгованість, а в ЄСПЛ – заяви.
«Європейський суд відчув дивну тенденцію, що він перетворюється на частину української судової системи. Тому що українська судова система виносить рішення, а особа може домогтися виконання цього рішення та відшкодування за тривале виконання лише завдяки Європейському суду з прав людини», – пояснює Лутковська.
Рішення вилучити з реєстру понад 12 тисяч справ проти України має стати чітким сигналом для Києва, каже Ірина Кушнір.
«Цим рішенням було вкотре уже в жорстких формулюваннях підкреслено, що дотримання гарантованих Конвенцією прав – це справа держави. Ніхто не буде займатися правами людини всередині держави, окрім неї (країни, – ред.) самої. Тепер держава має забезпечити механізм виконання рішень Європейського суду, включно з компенсаторним механізмом, якщо виконання буде тривати певний час, для кожної людини», – пояснює Кушнір.
Тепер рішення переходить у політичну площину, каже Лутковська.
Офіс омбудсмена сподівається, що до кінця року уряд представить свої пропозиції, які дозволять фінансувати з бюджету виконання рішень національних судів.

Долучайтесь до нас у Facebook

Залишити коментар
Новини
  • Останні
  • Перегляди
  • Коментарі
Календар публікацій
«    Август 2022    »
ПнВтСрЧтПтСбВс
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031