Авторизація

» » » Зміна виборчого законодавства – запобіжник від революцій, – юрист

Зміна виборчого законодавства – запобіжник від революцій, – юрист

Зміна виборчого законодавства – запобіжник від революцій, – юрист
Ключовою проблемою нинішнього виборчого законодавства є можливість прихованого підкупу виборця. Адже зараз це явище вкорінилось так, що понад 80 відсотків громадян вважають абсолютно нормальним, коли кандидат щедро обдаровує свій електорат.
Таку думку в ефірі інформаційного проекту «Перші про головне. Коментарі» (щобудня о 13:00-15:00 та 17:00-19:00 на телеканалі ZIK) висловив голова комітету виборців України Олексій Кошель.
Зміну законодавства за рік до виборів – не проста вимога мітингувальників, а рекомендації низки міжнародних організацій. Та, за висновками більшості експертів, були великі ризики того, що виборчу реформу поховають у стінах парламенту.
«Робоча група при спікері парламенту зупинила свою роботу рівно рік тому і після цього не збиралась жодного разу. Її, фактично, заговорили», – розповів Кошель.
Понад те, немає єдиного розуміння, яка виборча система буде оптимальною для України. Адже існує аж шість законопроектів щодо зміни цього процесу.
«Тож потрібно визначити, чого хочемо добитись зміною виборчої системи. На моє переконання, ключовою проблемою є підкуп виборців. За даними останніх соцопитувань, 81 відсоток громадян вважає абсолютно прийнятним, коли кандидат дарує подарунки, встановлює дитячі майданчики чи займається благоустроєм. Система підкупу настільки укорінилася та набула прихованих форм, що її зламати вдасться лише зміною виборчої системи», – переконаний Кошель.
Тож, на його думку, у такому випадку кращим все ж є волевиялення із закритими списками, адже так можна мінімізувати підкуп виборця. Однак наразі не існує ідеального законопроекту, яким відразу б вдалось змінити усю систему.
«У запропонованих законопроектах я не бачу ключової зміни – заборони політичної реклами. Адже це дозволить зробити українські вибори дешевшими у 4-5 разів», – підкреслив Кошель.
Тож він наголосив: важливо, що акція протесту, яка розпочалась учора, дала старт до обговорення виборчої реформи. Однак потрібно із формату мітингів переходити до її обговорення, щоб запровадити систему із цілою низкою запобіжників.
У свою чергу юрист Анна Маляр зауважила, що українське виборче законодавство необхідно змінити і для того, щоб збалансувати шлях до зміни еліт. Мовляв, відсутність цього якраз і призводить до революції.
«Коли немає інструменту відкликання президента, депутатів чи швидких механізмів для перевиборів і прозорих способів обрання депутатів, будуть і революції. Тож зміна виборчого законодавства – якраз і є запобіжником від цих революцій чи інших неправових проявів», – наголосила Маляр.
Вона зазначила, що на виборах до парламенту ми також мали закриті списки. Однак під прапорами, буцім, демократичних сил до Верховної Ради потрапили і колишні «регіонали», проти яких люди виходили на Майдан, чи бандити, які переховуються від кримінальної відповідальності.
«Тож, з одного боку, ми, наче, нівелюємо можливість підкупу виборця, а з іншого – даємо можливість купувати місця у закритих списках. Немає ідеальної системи, яка б убезпечила від того, що люди братимуть хабарі», – підкреслила Анна Маляр.

Долучайтесь до нас у Facebook

Залишити коментар
Новини
  • Останні
  • Перегляди
  • Коментарі
Календар публікацій
«    Август 2022    »
ПнВтСрЧтПтСбВс
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031